Η παράκεντρη λήψη είναι μια σπουδαία τεχνολογικά δυνατότητα για ταυτόχρονη λήψη περισσότερων δορυφόρων χωρίς μετακίνηση του κατόπτρου. Αρκει να μας το επιτρέπει η διάμετρος του πιάτου μας και κυρίως η γεωγραφική μας θέση.
Στην Φλώρινα σκοπεύεις σαφώς πιο εύκολα παράκεντρα από ότι στην Κρήτη ή στην Ρόδο.
Τεχνικά υπάρχει η δυνατότητα για λήψη (ταυτόχρονα) δύο δορυφόρων με ένα διπλό διακόπτη Diseqc και μέχρι τέσσερις με έναν τετραπλό. Και στις δύο περιπτώσεις δεν αλλάζουμε κάτι στην υπάρχουσα καλωδίωση.
Υπάρχει η δυνατότητα να επεκταθούμε σχετικά εύκολα και στη λήψη οκτώ ή περισσότερων δορυφόρων. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει ο δέκτης μας να υποστηρίζει κάποιες επιπλέον δυνατότητες. Μιλάω για είσοδο διακόπτη 0/12 Vή την συνεργασία με το πρωτόκολλο Diseqc 1.1 στο οποίο θα αναφερθώ σε ξεχωριστό θέμα.
Στην περίπτωση με την χρήση του διακόπτη 0/12Vμπορούμε να κάνουμε ταυτόχρονη λήψη έως οκτώ δορυφόρων. Χρειαζόμαστε δύο τετραπλούς διακόπτες Diseqc και ένα διακόπτη 0/12 V. Με αυτό τον σχεδιασμό η έξοδος του κάθε τετραπλου diseqc οδηγείται στον διακόπτη 0/12V και ένα πλέον ένα καλώδιο (το υπάρχον) καταλήγει στον δέκτη. Ο διακόπτης πρέπει να τροφοδοτείται με ρεύμα από την είσοδο 0/12 V του δέκτη.
Οι ρυθμίσεις στον δέκτη είναι σχετικά εύκολη υπόθεση. Το μεγάλο πλεονέκτημα αυτής της συνδεσμολογίας είναι η ταυτόχρονη λήψη μέχρι και οκτώ δορυφόρων, χωρίς μετακίνηση κατόπτρου, χωρίς μοτερ, χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση στην εναλλαγή των δορυφόρων.