σήμερα προσπάθησα να κάνω τις πρώτες βιντεοσκοπήσεις με dslr (nikon 5100) σε γήπεδο με ηλιοφάνεια. Πολύ δύσκολη η υπόθεση. Το πρώτο που με ενόχλησε ήταν ο ήλιος πάνω στη σπαστή οθόνη.
Αλήθεια υπάρχει κάποιο φθηνό αξεσουάρ (κινέζικο κλπ.) το οποίο να προσαρμόζεται πάνω στη μηχανή και να εμποδίζει τον ήλιο να πέφτει πάνω στην οθόνη, ενώ ταυτόχρονα να επιτρέπει το χειρισμό της μηχανής (κλείστρο κλπ.) Π.χ. κάτι σαν σκίαστρο που να περνά κάτω στην υποδοχή της βίδας της μηχανής για το τριπόδι.
Φυσικά με τον 80-200 2.8 φάνηκε ότι θα χρειαστώ και νέα κεφαλή. Υπάρχει φθηνή βίντεο κεφαλή (μέχρι 100 ευρώ) εναλλακτική των manfrotto ? Σκέφτομαι τις 700 RC2, 701 HDV.
Αλήθεια υπάρχει κάποιο φθηνό αξεσουάρ (κινέζικο κλπ.) το οποίο να προσαρμόζεται πάνω στη μηχανή και να εμποδίζει τον ήλιο να πέφτει πάνω στην οθόνη, ενώ ταυτόχρονα να επιτρέπει το χειρισμό της μηχανής (κλείστρο κλπ.) Π.χ. κάτι σαν σκίαστρο που να περνά κάτω στην υποδοχή της βίδας της μηχανής για το τριπόδι.
Φυσικά με τον 80-200 2.8 φάνηκε ότι θα χρειαστώ και νέα κεφαλή. Υπάρχει φθηνή βίντεο κεφαλή (μέχρι 100 ευρώ) εναλλακτική των manfrotto ? Σκέφτομαι τις 700 RC2, 701 HDV.