η ψυχοκινητικη εξελιξις, ενος νεογνου , βρεφους κ παιδιου, επι εκατομυρια χρονια εξελιξης του ειδους homo sapiens, γινεται δια της κοινωνικοποιησης, κ της αλληλεπιδρασης με ενηλικα ατομα του ιδιου ειδους.....αυτη ειναι η φυσις του ανθρωπου...ετσι εξελιχθηκε , η ετσι ορισε ο θεος, αδιαφορο ποιος..
εδω υπενθυμιζω, την διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη, κ ολο το φασμα της,η αυτισμο παλαιοτερα, οπου το ατομο εχει κυρια ενασχοληση με αντικειμενα κ οχι με προσωπα η ατομα του ιδιου ειδους...
ολα τα συγραμματα παιδοψυχιατρικης κ παιδοαναπτυξιολογιας,κ ολα τα παιδαγωγικα μοντελλα εδω κ δεκαδες κ πλεον ετη, εχουν αποδειξει επιστημονικως,την απολυτη αναγκαιοτητα τως παραπανω...
ενα βρεφος η νηπιο θελει ανθρωπους για να εξελιχθει το μυαλο του, ο χαρακτηρας του κ ολο το ψυχοσωματικο του ειναι..κ οχι ταμπλετ κ τηλεοραση...
οποιος εχει παιδια, καταλαβαινει...κ οποιος εχει ζησει κ δουλεψει παιδια με αναπτυξιακη καταλαβαινει ακομη καλυτερα..
υπαρχουν σταδια στην ψυχοπνευματικη εξελιξη του παιδιου, που ειναι κρισιμα....εκει το λαθος πιθανον να μην διορθωθει ποτε..
για οποιν αμφιβαλει, ας ρωτησει λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες , κ τον παιδιατρο του κ θα παρει τις απαντησεις..
εδω υπενθυμιζω, την διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη, κ ολο το φασμα της,η αυτισμο παλαιοτερα, οπου το ατομο εχει κυρια ενασχοληση με αντικειμενα κ οχι με προσωπα η ατομα του ιδιου ειδους...
ολα τα συγραμματα παιδοψυχιατρικης κ παιδοαναπτυξιολογιας,κ ολα τα παιδαγωγικα μοντελλα εδω κ δεκαδες κ πλεον ετη, εχουν αποδειξει επιστημονικως,την απολυτη αναγκαιοτητα τως παραπανω...
ενα βρεφος η νηπιο θελει ανθρωπους για να εξελιχθει το μυαλο του, ο χαρακτηρας του κ ολο το ψυχοσωματικο του ειναι..κ οχι ταμπλετ κ τηλεοραση...
οποιος εχει παιδια, καταλαβαινει...κ οποιος εχει ζησει κ δουλεψει παιδια με αναπτυξιακη καταλαβαινει ακομη καλυτερα..
υπαρχουν σταδια στην ψυχοπνευματικη εξελιξη του παιδιου, που ειναι κρισιμα....εκει το λαθος πιθανον να μην διορθωθει ποτε..
για οποιν αμφιβαλει, ας ρωτησει λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες , κ τον παιδιατρο του κ θα παρει τις απαντησεις..