Απάντηση: Re: Tοπολογία/ματσαρισμα/front end/συμμάζεμα PCB
Πράγματι δεν θα αξιοποιήσω εναν ανιχνευτή, γιατί δεν θα τον χρησιμοποιήσω πάνω από μία δύο το πολύ φορες. Για hard wired που λες, γίνεται υπό την έννοια τα πάντα γίνονται. Αλλά δεν είναι πρακτικό. Ναι προς ημιαγωγούς μερία κατευθύνομαι, μάλλον για βα3 και φ5 με βλέπω. Κατα τα άλλα γιατί με υποτιμάς; Δεν έχεις ιδέα πόσες πλακέτες έχω τυπώσει/τρυπήσει κλπ.
Οχι δεν είμαι εξπέρ στον ήχο.Αλλά ποιός είναι εξπέρ σε όλους τους τομείς των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων;
Συγγνώμες πολλές, δεν σε υποτιμώ καθόλου. Ρωτάς τι είναι μονομπλόκ τι είναι τοπολογία, που να φανταστώ ότι ξέρεις να κάνεις πλακέτες? Αλλά γιατί να κάνεις μόνος σου αν υπάρχει έτοιμη σε λογική τιμή?
Εγώ πήρα 2 - πολυπλοκότατες - από USA με 40$ μαζί με τα μεταφορικά. Ποιός ο λόγος να τις σχεδιάσω στο Eagle, να τις τυπώσω και να τις τρυπήσω?
Το hard wired μια χαρά πρακτικό είναι για απλά κυκλώματα, εκτός κι αν σκέφτεσαι να κάνεις μαζική παραγωγή. Για πολύπλοκα συμφωνώ, είναι μπελάς.
F5 - μιας και το ξέρω το κύκλωμα - πλακέτα είναι μάλλον άχρηστη.
Όσο για το θέμα σου, βλέπεις την ανταπόκριση και τη διάθεση προσφοράς που υπάρχει από πολλά μέλη. Σύμφωνα με αυτά που μας λες, συμπεραίνουμε και προτείνουμε, πάντα με καλή διάθεση. Αν τώρα έχεις λυμένο το ζωνάρι για καυγά και "προσβάλλεσαι" , λυπάμαι, εγώ τουλάχιστον δεν έχω καμμία όρεξη.
Για κάθε - γνήσια - απορία, στη διάθεσή σου. Πες όμως πρώτα τι ακριβώς ξέρεις, για να μη σε ξαναπροσβάλουμε..