Οδηγός αγοράς ενεργών ηχείων

25 October 2014
73
Χαιρετώ την όμορφη παρέα του Avclub, Σήμερα θα προσπαθήσω όσο μπορώ να βοηθήσω κάποιους αρχάριους - ναυτιλομένους (σαν και εμένα). Εξ αρχής θέλω να πω οτι δεν είμαι audiophile ούτε κάποιος golden ear με τεράστια πείρα στον ήχο και έτσι αυτά που θα γράψω παρακάτω είναι αποκλειστικά η γνώμη ΜΟΥ....Βρέθηκα σε αυτό το σημείο πριν απο 4 μήνες και δέχθηκα βοήθεια απο τον Κακαλιό Στέργιο και τον sokmav που όσο και να τους ευχαριστήσω δεν θα είναι αρκετό διότι κάθισαν και ασχολήθηκαν με εμένα και μου έδειξαν τον <<Αυτοενισχυόμενο>> δρόμο και μου έμαθαν πως να κινούμαι και τι να ψάχνω , να είστε πάντα καλά και να βοηθάτε άτομα σαν και εμένα.

Και τώρα θα μιλήσουμε για τα ενεργά η αλλιώς αυτοενισχυόμενα ηχεία, Με αυτόν εδώ τον οδηγό θα προσπαθήσω να απαντήσω σε 3 φλέγον ερωτήματα που ταλανίζουν κάθε <<νέο>> στον χώρο του ήχου που ακούει γι αυτά. Πρώτον τι είναι τα ενεργά ηχεία (με απλά λόγια για εμάς που δεν έχουμε μάστερ), Δεύτερον ποια να διαλέξω, Και τρίτον να πάρω ενεργά ηχεία.

Τα ενεργά ηχεία λοιπόν φίλοι μου είναι μια ξεχωριστή κατηγορία ηχείων που ακούν σε 3 ονόματα ενεργά αυτοενισχυόμενα και στούντιο μόνιτορς. Είναι ηχεία που δεν χρειάζονται ενίσχυση απο άλλη συσκευή για να παίξουν διότι έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή που είναι σχεδιασμένο ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο μοντέλο, Ενα άλλο χαρακτηριστικό της κατηγορίας αυτής είναι οτι δεν <<χρωματίζουν>> τον ήχο δηλαδή αυτό που παίρνουν αυτό δίνουν χωρίς παραμορφώσεις, παίρνουν ως επι το πλείστον ballanced συνδέσεις xlr η trs δηλαδή σε μεγάλες αποστάσεις η περίπτωση σφάλματος της πληροφορίας ελαχιστοποιείται αλλά προσφέρουν και μια ψευδαίσθηση υπεροχής :afro: μερικά έχουν και συνδέσεις rca.

Πάμε να δούμε τα ηχεία.

Αυτά που θα γράψω άκουσα ΜΟΝΟ τα 8άρια με μια focusrite scarlet 2i2 και καλώδια Mogami 2534 Neglex Quad TRS to XLR

Jbl LSR 308

B_JBL_lsr308.jpg


Υπέρ: Καλή ανάλυση, ωραίο ντιζάιν ισορροπημένος ήχος.
Κατά: Αδύναμο, κακή τοποθέτηση bass reflex (πίσω)

Tannoy Reveal 802
25026.jpg

Υπέρ:Εξαιρετική σχεδίαση, πολλές θύρες εισόδου.
Κατά:Υπερβολικά αδύναμο θολός ήχος, μίζερο αρμονικά.

Yamaha HS8
yamaha_hs8.jpg


Υπέρ:Εξαιρετική πιστότητα, χειρουργική ακρίβεια ήχου, Εξαιρετική επιλογή για επαγγελματίες που θέλουν να ακούσουν <<τι γράψανε>>
Κατά:Για οικιακή χρήση μετά απο λίγη ώρα γίνετε πολύ κουραστικό, δεν έχει rca, έχει bass reflex πίσω

Pioneer SDJ80X
pioneer-s-dj80x_3.jpg

S-DJ80X_Angle-300dpi-5in.jpg

Υπέρ:Δυνατό, θύρα rca, στακάτο μπάσο,
Κατά:Δεν έχει ισορροπημένο ήχο γιατί προβάλει πολύ το μπάσο, δυσεύρετο για soundcheck

Krk rokit 8
krk-new-rp5-mk3-03-gearjunkies-com.jpg

Υπέρ:Ωραία σχεδίαση, πλήθιος θυρών εισόδου και ρυθμιστικών ήχου
Κατά:Αδύναμο στην ένταση, θολό στην αρμονία.

Presonus Eris E8
B_PRESONUS_erise8.jpg

Υπέρ:Δυνατό, πλούσιος ήχος, ξεκούραστο, πλήθος εισόδων και ρυθμιστικά ήχου, χαμηλή τιμή
Κατά:Άσχημο είναι σαν κούτα απο τσιγάρα ρόθμανς.

M-audio BX8
5396.p51c17c469f070.jpg

Υπέρ:Φθηνό,Δυνατό
Κατά:Bass reflex πίσω, φτωχό μουσικά, σε δυνατές εντάσεις θολώνει ο ήχος.

Fostex Pm2-Mk2
PM2_MK2_Top.jpg

Υπέρ:Πολύ σοβαρό ηχείο, στιβαρή κατασκευή, μπάσο για βραβείο, μουσικότητα, σχεδιασμός.
Κατά:Μερικές απο πολύωρη ακρόαση το πρίμο σου ακούγετε φτωχό, λίγο υψηλή τιμή, μόνο μια θύρα εισόδου.

Τελικός απολογισμός: Πότε να πάρω τα παρακάτω ηχεία;
Jbl lsr 308: Όταν είσαι jblακιας.
Tannoy Reveal 802:Είναι ανάγκη να πάρεις αυτά.......
Yamaha HS8: Εαν είσαι επαγγελματίας ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ η εαν σου αρέσει τόσο η (μερικές φορές κουραστική) λεπτομέρεια
Pioneer SDJ80X:Εαν είσαι ροκάς μεταλάς η σ'αρέσει το μπάσο
Krk rokit 8:Για οπαδούς του ΑΡΗ και της ΑΕΚ
Presonus Eris E8:Γι αυτόυς που θέλουν ενα ξεκούραστο λίγο χρωματισμένο ήχο που να παίζει δυνατά χωρίς να (ας μου επιτραπεί η έκφραση) κλάνει
M-Audio Bx8: Περίεργο ηχείο....ξένο στα αυτιά μου
Fostex Pm2-Mk2:Το καλύτερο απλά ακαταμάχητο όποιος δεν θα βάλει πάνω απο 1 πηγή επάνω και το θέλει για οικιακή χρήση ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ, ενα ηχείο που θα το αντικαταστήστε με κάτι άλλο αστρονομικής διαφοράς.


Να πάρω ενεργό ηχείο; Ναι...γιατί όχι εαν δεν θέλεις να φτιάξεις ένα σύστημα με 15 παραμέτρους γιατί όχι, εαν δεν θες να πειραματίζεσαι με τους προενισχυτές-τελικούς-ολοκληρωμένους-ρεύματα- κτλ η δεν έχεις το ΑΕΠ της Ρουάντα για να φτιάξεις σύστημα και να ακούς σωστή μουσική τότε αγόρασε τα., και τέλος προσοχή αυτά είναι για χώρους μέχρι 15 άντε 20 τ.μ μετά ο ήχος γίνετε πιο αχνός, δηλαδή όπως το λέει και το όνομα τους είναι για near field ακροάσεις.

Ελπίζω να βοήθησα.
 
Last edited:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Φχαριστούμε για τον κόπο που κατέβαλες να μας ενημερώσεις.
Κάνε κάτι με τα ελληνικά σου όμως γιατί εκείνο το "χειραφετώ" μας έστειλε!
 
25 October 2014
73
Οκ το διόρθωσα, αλλά δεν νομίζω τα ελληνικά μου να είναι κακά επειδή ξέχασα να βάλω ένα τόνο και το διόρθωσε απο μόνο του σε μια άλλη λέξη....
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,913
επαρχια
Οκ το διόρθωσα, αλλά δεν νομίζω τα ελληνικά μου να είναι κακά επειδή ξέχασα να βάλω ένα τόνο και το διόρθωσε απο μόνο του σε μια άλλη λέξη....

Τα 3 φλέγον ερωτήματα όμως?

Και τι σημαίνει ψευδαίσθηση υπεροχής? Ή υπερέχουν, ή όχι.
 
25 October 2014
73
...πάλι η ίδια ιστορία, το διόρθωσε απο μόνο του. Εαν δεις κάτι άλλο πες το όλες οι παρατηρήσεις δεκτές

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ψευδαίσθηση : Μια εσφαλμένη αντίληψη που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα και δεν οφείλεται σε εξωτερικό ερέθισμα· μια αντίληψη που μοιάζει με όνειρο (ή εφιάλτη) και εκδηλώνεται, ενώ το άτομο είναι σε εγρήγορση. Μπορεί να είναι οπτική (ειδ. σε κάποιες νόσους ή στερητικά σύνδρομα), ακουστική (ειδ. σε ψυχώσεις), απτική, γευστική ή οσφρητική. Τυπικά, οι ασθενείς εμφανίζονται σε σύγχυση και εκνευρισμένοι. Δεν μπορούν να διακρίνουν το πραγματικό από το φανταστικό.
Ναι υπερέχουν για ΕΜΕΝΑ
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ευχαριστούμε πολυ Τασο για την εκτενέστατη παρουσίαση. Πολλές πληροφορίες που θα βοηθήσουν και άλλους φίλους στο μέλλον.

Να πω μονο τα "studio monitors" δεν ειναι αποκλειστικά ενεργα αλλα υπάρχουν και παθητικά. Χαρακτηριστικές περιπτώσεις τα Yamaha NS 10 studio (τα εχω και τα λατρεύω) καθώς και τα διάφορα μοντέλα της ATC (που επίσης λατρεύω)

Yamaha%20NS%20M10%20Studio%202.JPG
 
25 October 2014
73
Να πω μονο τα "studio monitors" δεν ειναι αποκλειστικά ενεργά αλλά υπάρχουν και παθητικά.

Να είσαι καλά Παναγιώτη, προσπάθησα να γράψω έναν μίνι οδηγό απο ακούσματα δικά ΜΟΥ και όχι κάποια review απο περιοδικά, το έκανα για άτομα σαν και εμένα που έχουν ελάχιστες παραστάσεις στον χώρο της υψηλής πιστότητας και φοβούνται το μείζον πρόβλημα του <<ματσαρίσματος>> η απλά θέλουν κάτι φθηνό και ευέλικτο. BTW με τα Yamaha που πόσταρες έκαναν ηχογραφήσεις οι Prodigy, Και επίσης εγώ δεν είπα οτι είναι κατ ανάγκη ενεργά νομίζω οτι και η KRK έχει και ένα τέτοιο παθητικό στην γκάμα της, απλά είπα οτι συνηθίζετε να τα λέμε κι έτσι, Πάντως ευχαριστώ για τις διορθώσεις.....η όποια παρατήρηση καλοπροαίρετη η μη μας κάνει καλύτερους.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τα Yamaha μου τα εχω δώσει σε φιλο με το πάθος για τις ηχογραφήσεις, υπάρχουν σε ολα τα στουντιο ακομα και σήμερα και πολυ ευκολα βρίσκονται ανταλακτικα τους. Ειχαν πουληθεί καποιες εκατοντάδες χιλιαδες ζευγάρια.

Ο οδηγος σου ειναι εξαιρετικός, και σε ευχαριστούμε για τον χρονο που αφιέρωσες για να τον συντάξεις.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τάσο,μπράβο για την έρευνα,η σύγκριση είναι πάντα καλή.
Υπήρξες μεθοδικός όπως φαίνεται,οπότε μπορεί να φανεί χρήσιμη σε άλλους φίλους που ψάχνουν κάτι ανάλογο.

Μια μικρή διόρθωση μόνο,ενεργά και αυτοενισχυόμενα είναι μεν κοντά στην φιλοσοφία,όμως διαφέρουν στην υλοποίηση.
Δυσδιάκριτα μεν τα όρια κι έχει επικρατήσει να τα λέμε όλα ενεργά.

Ενεργά είναι όμως αυτά που έχουν χωριστούς ενισχυτές για κάθε κλάδο (υψηλά-χαμηλά,κλπ) και ενεργό crossover.
(Κατά σύμπτωση έγραφα τα ίδια σε άλλο νήμα σήμερα. )

Και πάλι μπράβο για την έρευνα και τον κόπο σου να φτιάξεις αυτή την παρουσίαση.
 
25 October 2014
73
Σωκράτη ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, όπως ασχολήθηκες τόσο πολύ μαζί μου παλαιότερα, έτσι και εγώ ήθελα να πω κάποιες εμπειρίες μου ωστε κάποιος που είναι στη θέση που ήμουν πριν 4 μήνες να βοηθηθεί. Να είσαι πάντα καλά και να δίνεις τις συμβουλές και τα φώτα σου σε άτομα σαν και εμάς που τώρα αρχίζουμε το ταξίδι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλησπέρα Στέργιο, δεν τα έβαλα γιατί ο οδηγός είναι για 8ιντσα, πάντως ήταν ωραία....καλύτερα και απο τα chario :music-smiley-005:

Καλό είναι να τα λέμε και αυτά......Ο Στέργιος λοιπόν με φιλοξένησε στο σπίτι του, κάθισε κουρασμένος απο την δουλειά χωρίς να μου έχει καμία υποχρέωση και απάντησε στην κάθε απορία μου με κέφι, με έκανε να αισθανθώ πολύ βολικά και άνετα.
 
25 October 2014
73
Δεν αγοράστηκαν ακόμα, τον Δεκέμβριο θα γίνει η αγορά. Ναι η αλήθεια είναι οτι ακούγοντας το Fostex ενθουσιάστηκα, αλλά και τα presonus μου άρεσαν αρκετά μόλις θα πάρω άδεια Χριστουγέννων και θα φύγω απο εδώ (Σάμος) θα τα ακούσω μια φορά ακόμα και τα 2 για ψυχολογικούς λόγους και θα πάρω την απόφαση.....Δεν αγόρασα κάποιο απο τα 2 γιατί δεν κατάφερα να τα ακούσω ταυτόχρονα για να δώ τα αδύνατα και τα δυνατά τους σημεία απλά κατέληξα σε αυτά.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Τάσο εγώ προσωπικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ γι' αυτό σου το νήμα.... :SFGSFGSF:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Είχα ακούσει πριν αρκετά χρόνια κάποια παθητικά monitor της Yamaha, δε θυμάμαι πλέον μοντέλο.
Ο όρος "χειρουργείο" είναι ακριβής. Εντελώς ξερά, flat, ακτινογραφούσαν τα πάντα όλα.
Τώρα αν αυτό είναι το ζητούμενο για οικιακές ακροάσεις, είναι θέμα προσωπικού γούστου.
Από ό,τι φαίνεται, και τα νέα yamaha κινούνται στην ίδια λογική.
VFM για αυτά που προσφέρουν.
 
25 October 2014
73
Έχεις απόλυτο δίκαιο, στα soundcheck που έκανα άκουσα σε όλα τα εξής τραγούδια: Χάρις Αλεξίου_Τώρα κι εγώ θα ζήσω,Tiesto_Flight 643,Yahel_voyage,Pink floyd_any colour you like.

Στην Αλεξίου διαπίστωσα την μελωδία της ακουστικής κιθάρας, στα electro άκουσα τι συμβαίνει πραγματικά στα μεσαία, και ανατρίχιασα με το ψυχεδελικό των pink floyd. Όλα αυτά για ενα τέταρτο (περίπου) γιατί μετά το άκουσμα είναι κουραστικό σαν να τσαπίζεις σε καύσωνα.....π.χ εαν βάλεις το una furtiva lagrima η κάποιο άλλο τέτοιου στυλ χωρίς να είσαι μουσικός η golden ear θα καταλάβεις τι εννοώ. Ναι και εγώ πιστεύω οτι για κάποια μπάντα που δεν έχει λεφτά να πηγαίνει κάθε 3 και λίγο στο στούντιο είναι ότι πρέπει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,101
Αθήνα, Ηλιούπολη
Είχα κάποτε παρουσιάσει αυτά:
E-MU PM5 Precision Monitor Speakers
Αγορά που ποτέ δε μετάνοιωσα και εξακολουθώ να απολαμβάνω. :smile:

Πριν καταλήξω η σύγκριση ήταν ανάμεσα σ' αυτά και στα Yamaha της σειράς HS που αναφέρονται πιο πάνω.
Δύσκολη η επιλογή! Τελικά:

Τα Yamaha παρουσιάζουν μία προβολικότητα σε κάποιες συχνόιτητες. (Μεσουψηλά, υψηλά). Η προβολικότητα αυτή επαληθεύεται κι' από τα διαγράμματα απόκρισης, αν τα ψάξει κανείς. Πιστεύω πως αποτελεί διακριτικό γνώρισμα των ηχείων της Yamaha, είναι δηλαδή η ηχητική υπογραφή, η άποψη της εταιρείας, όχι χαρακτηριστικό γνώρισμα κάποιου μοντέλου μόνο.

Η προβολικότητα αυτή παρουσιάζεται κυρίως σαν πιο εκτεταμένη στερεοφωνική εικόνα. Με μεγαλύτερο πλάτος και κυρίως πολύ μεγαλύτερο βάθος. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή, λιγότερο πραγματική ωστόσο. Και λίγο κουραστική σε μακρόχρονη ακρόαση.
Αυτή η επιπλέον προβολικότητα -παρόμοια με των Genelec-βοηθάει πολλούς ηχολήπτες γι' αυτό εκτιμούνται ιδιαίτερα (για τις μίξεις όμως, όχι για το mastering).

Όταν ακούμε ενεργά ηχεία λοιπόν χρειάζεται να τους δώσουμε αρκετό χρόνο προκειμένου να καταλήξουμε. Όπως για όλα τα συστήματα.

Ο παρών οδηγός είναι για 8ιντσα ενεργά. Υποθέτω πως η απαίτηση εδώ είναι να έχουμε πλήρες χαμηλό. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Με 6ιντσο ή 6,5ιντσο μποροιύμε να έχουμε εξίσου καλό χαμηλό. Και με λιγότερους συμβιβασμούς ως προς τη συνολική ποιότητα.
Η γνώμη μου είναι πως αν θέλουμε πραγματικά να πάμε σε 8ιντσο πρέπει να πάμε πολύ πιο ψηλα σε κόστος. (Π.χ. Mackie HR824mk2) Η ακόμα πιο ψηλά, αλλά με 6-6,5ιντσο.
Αν θέλουμε να κρατηθούμε σε λογικό κόστος, η γνώμη μου είναι, καλύτερα να ψάξουμε για καλό 5ιντσο που να μας ικανοποιεί πλήρως με τον συνολικό του ήχο. Και αργότερα το συμπληρώνουμε με το δικό του Sub. Δοκιμασμένη συνταγή.

Θα προτιμούσα κάποιο από τα ενεργά ADAM ή Focal (έχουν μοντέλα και σε πιο λογικές κατηγορίες τιμής) που να συμπληρωθεί αργότερα με το Sub του. Ή τα μικρά Fostex, πάλι με το δικό τους Sub.
Να προσθέσω κάτι από την εμπειρία μου. Δεν είναι ακριβές ότι τα Near Field είναι κατάλληλα μόνο για Desktop ή για πολύ μικρούς χώρους. Στην πραγματικότητα όλα τα ηχεία χρειάζονται μία απόσταση 2-3 μ. τουλάχιστον. για ακρόαση. Τα Near Field είναι απλά λιγότερο απαιτητικά σ' αυτό.
Η τοποθέτηση τους σε βάσεις βοηθάει πολύ.
Και δεν είναι ακριβές πως είναι κατάλληλα μόνο για πολύ μικρούς χώρους. Εξαρτάται από το συγκεκριμένο ηχείο. Και η προσθήκη Sub τα μεταμορφώνει σε μεγάλο σύστημα.

Μπράβο Τάσο Σταυρακίδη για το νήμα. Εξαιρετική ιδέα! -bye-
 
25 October 2014
73
Sonus Naturalis σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και οτι συμπλήρωσες με <<επιστημονικούς>> όρους το νήμα μου. Ακριβώς αυτό δηλαδή εσύ που είσαι επαγγελματίας θα μας πεις όλο και μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη αλλά δεν έγραψα για τα mackie γιατί δεν τα δοκίμασα καν μου φάνηκε το κόστος υπερβολικό. Αλλά εγώ δεν είπα οτι είναι για ΠΟΛΥ μικρούς χώρους αλλά για μικρούς, δηλαδή πιστεύεις οτι ένα 8ιντσο η καλύτερα ενα 6ιντσο σε βάσεις μπορεί να γεμίσει ενα σαλόνι 40τμ? Και όσο για το sub..... μπορεί να μην έχω τις γνώσεις και την πείρα σου αλλά γνώμη ΜΟΥ οτι θα υπερκαλύπτονται όλες οι άλλες συχνότητες απο το πολύ χαμηλό, Π.χ τα pioneer που είναι ηχεία φύση και θέση μπασάτα εαν βάλεις και ένα sub τότε το αποτέλεσμα μπορεί να μην σου αρέσει γιατί <<σπρώχνει>> 35 w στα ψηλά και 124w στα χαμηλά.....φαντάζεσαι τι έχει να γίνει με το sub.