Συμβουλές σε newfish για πλήρη εξοπλισμό

psychosat

New member
23 November 2015
15
Καλησπέρα. Ειμαι νέος στον χώρο και το μικρόβιο το είχα μέσα μου καιρό. Πάντα ήθελα να κάνω κάτι και τελικά βρήκα άλλους δυο τρελούς και μοιραστήκαμε την ιδέα. Αποφασίσαμε σε χώρο που υπαρχει διαθέσιμος να κάνουμε κάτι που να ικανοποιεί την τρέλα μας. Η ιδέα ειναι απλή. Θελουμε τον χώρο να το μετατρέψουμε σαν λέσχη όπου εκτός απο μπάρμπεκιου και Xbox θα φτιάξουμε κάτι ζηλευτό και αξιοθαύμαστο. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί το πιάτο ειναι αρκετός για να φιλοξενήσει κάποιο διαστάσεων 3.1μ - 3,5μ. Θα θέλαμε να μπορούμε να εχουμε εικόνα απο ολο τους δορυφόρους που βρίσκονται στο πεδίο του ορίζοντα που εχουμε και να μπορούμε να απολαμβάνουμε διαφορα αθλητικά γεγονότα τα οποία δεν καλύπτονται σε live μετάδοση ή για να τα δεις πρεπει να πληρώσεις συνδρομή σε νοβα και ΟΤΕ. Εχουμε διαβάσει κάτι για feeds αλλά δεν ξέρω τι ειναι αυτα και αν μπορείς ελεύθερα να τα πιάσεις. Όμως αυτα θα τα δούμε αργότερα. Σε πρώτη φάση ειναι η επιλογή ενός πολυ καλού πιατου. Επειδή διάβασα κάποια πράγματα εδω στο φόρουμ αλλά μπερδεύτηκα , διότι αλλά πιάτα ειναι απο αλουμίνιο αλλά fiberglass αλλά απο σίδερο αλλά απο ατσάλι αλλά ειναι παραβολικα αλλά offset και δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες κατηγορίες.... Υπαρχει κάποιος που να μου προτείνει ένα παρά πολυ καλό πιάτο σε αυτές τις διαστάσεις που να μπορείς να πιάνει οςους περιςςοτερους δορυφόρους και τα "feeds" ή κανάλια πάνω σε αυτούς; Δεν υπαρχει κάποιο συγκεκριμένο μπατζετ. Είμαστε 3 και θα διαθέσουμε ο καθένας απο ένα καλό ποσο για να φτιάξουμε κάτι που να μας ικανοποιεί. Την βοήθεια σας παίδες , όλες οι προτάσεις ειναι ευπρόσδεκτες και η διάθεση για γνώση και ανταλλαγή απόψεων μεγάλη...
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Συμβουλές σε newfish για πλήρες εξοπλισμό

Δεν ειναι η απαντηση που θελεις, ομως τετοια εγχειρηματα ειναι μαλλον ανωφελα. Οι λόγοι πολλοί. Το κοστος, η τεχνογνωσία (τα feed δεν ειναι κατι που απλα βαζεις ενα κατοπτρο και βλεπεις, ιδιαιτερα για τον λογο που αναφερεις πως το θελετε) και κυρίως η ασφαλεια. Ενα κατοπτρο σαν αυτο ειναι επικίνδυνο τόσο για εσας, όσο και για τους γειτονες. Απαιτει αδειες, στατικη και δυναμικη μελέτη απο μηχανικό και εναν καλο επαγγελματια για να σας το φτιαξει. Θελω να πω ο,τι αν θελησετε να προχωρησετε σε κατι τετοιο, απευθυνθείτε αποκλειστικά σε επαγγελματία, καθώς ξεφευγει απο αυτο που μπορει ενας αρχαριος χομπιστας να κανει ο ιδιος με συμβουλες απο ενα φορουμ.
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Συμβουλές σε newfish για πλήρες εξοπλισμό

Συμφωνώ με τα παραπάνω που θέτει ο Κωστης. Ανεξάρτητα με το αν είναι 3 φίλοι, θα πρέπει να λάβετε σοβαρά υπόψη και το κόστος για το όλο εγχείρημα. Γιατί δεν είναι μόνο το κάτοπτρο
 

psychosat

New member
23 November 2015
15
Re: Απάντηση: Συμβουλές σε newfish για πλήρες εξοπλισμό

Ωραία. Ευχαριστώ για τις πρώτες συμβουλές. Λοιπόν αυτο που εχουμε κανει ήδη και παρέλειψα να αναφέρω. Εχουμε πάρει την άδεια του ιδιοκτήτη του χώρου να ξετρυπησουμε την πλάκα στο σπιτάκι του κλιμακοστασιου για να στηριχθεί το πιάτο με αντιρήδες και φυσικά και ο άξονας του. Θα μπουν στριφονια μεταλλική πλάκα απο την κάτω πλευρά του ξετρυπηματος και μπουλονι. Επίσης ο ιδιοκτήτης ειναι κατασκευαστής του κτίσματος και της διπλανής πολυκατοικίας ο οποίος τυγχάνει να ειναι και πολιτικός μηχανικός και θα μας χορηγήσει την σχετική άδεια που απαιτείται. Τέλος εννοείται οτι δεν θα κάνουμε τον ταρζαν εχουμε βρει τον επαγγελματία να μας το κανει. Φυσικά αυτός εχει άποψη για όλα όμως πιστεύω οτι αυτός ειναι ένας και δεν μπορει να ξεπεράσει σε γνώση όλους σας εδω που ο καθένας απο εσάς μπορει να γνωρίζει κάτι πιο εξειδικευμένα σε σχέση με τον μαστορι. Όπως βλέπετε δεν πάμε στα τυφλά πάμε οργανωμένα όμως η συνδρομή των ειδικών του χώρου που ειναι expert στο αντικείμενο πολύτιμη. Οπότε αναμένω προτάσεις για το πιάτο καταρχήν. Αλουμινίου , fiberglass, απο ατσάλι και γιατί? ποια έχουν την μεγαλύτερη απολαβη και τι είδους να ειναι ? παραβολικα , offset , ούτε καν γνωρίζω τι σημαίνει offset...
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Re: Συμβουλές σε newfish για πλήρες εξοπλισμό

N. 4067/12 (άρ. 19, παρ. 2γ) (Ν.Ο.Κ.) "Αν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος του κτηρίου έχει εξαντληθεί, τότε πάνω στην απόληξη κλιμακοστασίου-ανελκυστήρα απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης."
Ξεκινήστε από την εξασφάλιση αυτής της προϋπόθεσης. Ένα τρίμετρο πιάτο "βγάζει μάτια" και αν είναι κινητό κάνει και θόρυβο.
 

psychosat

New member
23 November 2015
15
Re: Συμβουλές σε newfish για πλήρες εξοπλισμό

Η τύχη ειναι με το μέρος μας και σε αυτο φαίνεται. Η δίπλα πολυκατοικία η οποία τυγχάνει να εχει κατασκευαστεί απο το ιδιο μηχανικό και ιδιοκτήτη σε μεταγενέστερη χρονολογία εχει 2 ορόφους πάνω απο τη περασια που θα βρίσκεται το πάνω μερος του πιατου.αρα σαν όρους δόμησης της περιοχής σε ύψος φαίνεται να είμαστε οκ. Όμως φίλοι μου , παρακαλώ πολυ , αυτα τα θέματα τα εχουμε ψάξει και τα εχουμε λύσει. Δεν θέλω να μου δώσετε 100 λόγους για να μας αποτρέψετε χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας στην επιλογή του κατάλληλου εξοπλισμού. Έλα να παρελαύνουν πιατακια τωρα και προτάσεις με τεχνική ανάλυση
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Γεύση από μεγάλα κάτοπτρα μπορείς να πάρεις εδώ. Από κει και πέρα να ξέρεις ότι για λήψη feeds και τα σχετικά απαιτείται μπόλικος χρόνος και ενασχόληση. Και το σημαντικότερο: τα "καλά" feeds σπάνια είναι fta...
 

psychosat

New member
23 November 2015
15
Ευχαριστω φίλε Σεραφειμ για το σαιτ που μου εβαλες. Ηδη μελεταω καποιο απο αυτα. Δεν εχει καποια περιγραφη για τα τεχνικα χαρακτιριστικα αυτων των πιατων οποτε μαλλον πρπεει να τα googlaro μηπως και βρω κατι.
Παρακαλω αν θες εξηγησε μου τι εννοεις με αυτο που εγραψες '' Και το σημαντικότερο: τα "καλά" feeds σπάνια είναι fta...''
Δεν γνωριζω τι ειναι το fta. Επισης αυτα τα πιατα της prodelin ειναι παραβολικα ή offset? Τι διαφορα εχουν και πια ειναι καλυτερα για να μπορεσεις να πιασεις και αυτα τα ''feeds'' που επισης δεν γνωριζω τι ειναι.

Οποια επιπλεον βοηθεια στην ερμηνεία των όρων εκτιμητεα
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Καλησπέρα φίλε. Βασικά βλέπω πως πας να μπεις στα βαθιά χωρίς να ξέρεις να κολυμπάς :p Και φυσικά καλά κάνεις!!
Απλά να ξερεις ότι όλα είναι σχετικά. Και το μεγαλύτερο πιάτο να αγοράσεις, αν δεν έχει γνώσεις εμπειρία και υπομονή ο τεχνικός, ίσως να μην έχεις το αποτέλεσμα που ζητάς ή αυτό που μπορεί να σου δώσει το πιάτο.
Η δική μου γνώμη είναι να κάνετε την αρχή με μικρό budget. Να μάθετε στην πορεία 5 πραγματάκια και ωστόσο θα μπορείτε να ψάχνεστε για μεγαλύτερο πιάτο. Και σίγουρα όλο και κάπου θα βρείτε κάποιο παραιτημένο σε καμιά ταράτσα ;) Κοίταξε και σε διάφορα site στις αγγελίες, εκει όλο και κάτι θα βρεις.
Καλή συνέχεια.
 

psychosat

New member
23 November 2015
15
Οπου λαλουν πολυ κοκορι αργει να ξημερωσει. Εχουμε μια μικρη διαφωνια με εναν φιλο απο την παρεα για την επιλογη του πιατου. Εγω προτεινα καποιο απο τα prodelin ομως αυτο που εχει βρει ο φιλος μου ειναι το ακολουθο https://antoniou24.skroutzstore.gr/...NGEL-3-10m-Alouminiou-Polarmount.1173892.html .
Υπαρχει καποιος που να πει την αποψη του για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του συγκεκριμένου?
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Καλησπέρα. Ειμαι νέος στον χώρο και το μικρόβιο το είχα μέσα μου καιρό. Πάντα ήθελα να κάνω κάτι και τελικά βρήκα άλλους δυο τρελούς και μοιραστήκαμε την ιδέα. Αποφασίσαμε σε χώρο που υπαρχει διαθέσιμος να κάνουμε κάτι που να ικανοποιεί την τρέλα μας. Η ιδέα ειναι απλή. Θελουμε τον χώρο να το μετατρέψουμε σαν λέσχη όπου εκτός απο μπάρμπεκιου και Xbox θα φτιάξουμε κάτι ζηλευτό και αξιοθαύμαστο. Ο χώρος που θα τοποθετηθεί το πιάτο ειναι αρκετός για να φιλοξενήσει κάποιο διαστάσεων 3.1μ - 3,5μ. Θα θέλαμε να μπορούμε να εχουμε εικόνα απο ολο τους δορυφόρους που βρίσκονται στο πεδίο του ορίζοντα που εχουμε και να μπορούμε να απολαμβάνουμε διαφορα αθλητικά γεγονότα τα οποία δεν καλύπτονται σε live μετάδοση ή για να τα δεις πρεπει να πληρώσεις συνδρομή σε νοβα και ΟΤΕ. Εχουμε διαβάσει κάτι για feeds αλλά δεν ξέρω τι ειναι αυτα και αν μπορείς ελεύθερα να τα πιάσεις. Όμως αυτα θα τα δούμε αργότερα. Σε πρώτη φάση ειναι η επιλογή ενός πολυ καλού πιατου. Επειδή διάβασα κάποια πράγματα εδω στο φόρουμ αλλά μπερδεύτηκα , διότι αλλά πιάτα ειναι απο αλουμίνιο αλλά fiberglass αλλά απο σίδερο αλλά απο ατσάλι αλλά ειναι παραβολικα αλλά offset και δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες κατηγορίες.... Υπαρχει κάποιος που να μου προτείνει ένα παρά πολυ καλό πιάτο σε αυτές τις διαστάσεις που να μπορείς να πιάνει οςους περιςςοτερους δορυφόρους και τα "feeds" ή κανάλια πάνω σε αυτούς; Δεν υπαρχει κάποιο συγκεκριμένο μπατζετ. Είμαστε 3 και θα διαθέσουμε ο καθένας απο ένα καλό ποσο για να φτιάξουμε κάτι που να μας ικανοποιεί. Την βοήθεια σας παίδες , όλες οι προτάσεις ειναι ευπρόσδεκτες και η διάθεση για γνώση και ανταλλαγή απόψεων μεγάλη...

Φίλε μου,κατ' αρχάς επειδή είσαι νέο μέλος,καλώς ήλθες.
Διαβάζοντας όλα όσα λες ότι θέλεις να πετύχεις με τους φίλους σου,προσπάθησα να βάλω τον εαυτό μου στη θέση σας,ώστε να ξέρω τι ζητάω να πετύχω,
έχοντας βέβαια κάποιες γνώσεις.

Παίρνω σαν δεδομένο ότι όλα είναι κανονισμένα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα ως προς το μέγεθος του κατόπτρου που θέλετε να τοποθετήσετε.
Θα σου πω όμως,ότι ξεκινάτε ανάποδα.Πρέπει πρώτα,να ξεκαθαρίσετε πρώτα τι ακριβώς θέλετε να βλέπετε εσείς και οι θαμώνες στο χώρο σας.Το ότι
διαβάσατε για feeds που εκπέμπουν διάφορα αθλητικά γεγονότα,δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις να τα πιάνετε κάθε φορά.Χρειάζεστε δέκτη (ή δέκτες),
να είσαστε σε συνεχή επαφή με το αντικείμενο,να μάθετε να χειρίζεστε τους δέκτες γι αυτόν τον λόγο,να μάθετε σε ποιους δορυφόρους εμφανίζονται και τι
ώρα τα feeds αυτά και άλλα πολλά,τα οποία δεν γίνεται να τα αναφέρουμε όλα τώρα,από τη στιγμή που δεν είσαστε γνώστες του αντικειμένου.

Επίσης,δεν είναι τόσο απλό και εύκολο όσο νομίζεις,να απολαμβάνετε διάφορα αθλητικά γεγονότα όπως λες,τα οποία δεν καλύπτονται σε live μετάδοση,ενώ
εσείς να μπορείτε να τα βρείτε.Ή για να τα δεις,όπως λες,να πρέπει να πληρώσεις συνδρομή σε ΟΤΕ και NOVA.Αν ήταν τόσο απλά,δεν θα υπήρχαν όχι μόνο
ΟΤΕ και NOVA,αλλά και κανένας πάροχος παγκοσμίως.Κανένας από εμάς εδώ μέσα,δεν θα υπήρχε λόγος να είναι συνδρομητής ΟΤΕ ή NOVA.Θα είχαμε λύσει
όλοι μας το πρόβλημα αυτό,βλέποντας τα αθλητικά γεγονότα με τον τρόπο που νομίζεις ότι γίνεται.Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζεις.Και το
τελευταίο πρόβλημα που θα πρέπει να σας απασχολεί,είναι το μέγεθος του κατόπτρου που θα τοποθετήσετε.Άρα λοιπόν,ξεκινάμε τι θέλουμε να βλέπουμε και
μετά,ξέροντας τι διαστάσεων κάτοπτρο χρειαζόμαστε για τη λήψη των καναλιών αυτών ακριβώς που μας ενδιαφέρουν,αποφασίζουμε τι κάτοπτρο θα βάλουμε.

Τα PRODELIN των διαστάσεων που θέλετε,είδες πόσο κοστίζουν.Αν προσθέσεις και το μοτέρ,εφόσον θέλετε λήψη από όλους τους δορυφόρους που βρίσκονται
στο πεδίο του ορίζοντα όπως λες,το κόστος έχει κάποιος ύψος.

Μπορείτε πολύ απλά,αντί να δώσετε τόσο μεγάλο ποσό σε υλικά εγκατάστασης,με πάρα πολύ αμφίβολο αποτέλεσμα όσον αφορά το περιεχόμενο των καναλιών
που θέλετε να κάνετε λήψη,να κάνετε συνδρομή σε ΟΤΕ και NOVA.Θα προσφέρετε θέαση σε ότι κυκλοφορεί από κάθε άθλημα και για όλα τα γούστα.Δεν θα
λείπει απολύτως τίποτα.Όλα τα πρωταθλήματα,όλα τα σπορ,όλες οι ζωντανές μεταδόσεις ντόπιες και διεθνείς.Και με εγγυημένο αποτέλεσμα,χωρίς να ασχολείται
κανένας με το παραμικρό.Σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα της λέσχης που θέλετε να φτιάξετε,το μαγαζί σας θα έχει όλες τις προϋποθέσεις να είναι super.

Αυτή είναι η γνώμη μου,αυτό νομίζω ότι θα ήταν το ιδανικό να κάνω με μια παρέα φίλων μου,αυτά θα προσπαθούσα να τους εξηγήσω αν είχαμε σκοπό να
κάνουμε κάτι ανάλογο με αυτό που σκεφτόσαστε.
 
Last edited:

psychosat

New member
23 November 2015
15
Re: Απάντηση: Συμβουλές σε newfish για πλήρη εξοπλισμό

Ευχαριστώ φίλε hdanca για τις συμβουλές σου επιτρέψει μου όμως να σου πω οτι αν γίνουμε συνδρομητές δεν θα εχει fun. Θελουμε να ικανοποιήσουμε και το μικρόβιο της γνώσης που μας διακατέχει. Εντωμεταξύ όσο περνάνε οι μέρες και μένει να οριστικοποιησουμε τον χώρο ψάχνουμε και μαθαίνουμε διαβάζουμε εδω και μιλάμε με τον τεχνικό οτι για τα feeds χρειάζεται να εχεις και υπολογιστη συνδεδεμένο με το ιντερνετ και κάρτα η οποία θα βοηθά στο blind search , αλλά και πάλι αυτο δεν ειναι αρκετό καθώς αυτα τα feeds ειναι κλειδωμένες μεταδόσεις που χρειάζονται κάποιους 16ψηφιους κωδικούς και τέτοια. Όσον αφορά για το κόστος εχουμε να διαθέσουμε γύρω στα 10χιλ αλλά επειδή μάλλον θα χρειαστεί και υπολογιστής βαρβατος μάλλον για αρχή θα περιοριστούμε στο φτηνό πιάτο που έβαλα παραπάνω. Θα ήθελα τωρα να ρωτήσω αν υπαρχει κάποιος στο φόρουμ που να γνωρίζει σχετικά περί ξεκλειδωματος κρυπτογραφημενων μεταδόσεων ? Φανταζομαι οτι αν κάποιος καταφέρει να κάτι κάτι τέτοιο όπου υπαρχει κάμερα εντός γηπέδου με δορυφορική μεταφορά τηλεοπτικού σήματος θα εχει την δυνατότητα να εχει την εικόνα στον δεκτη του και την τηλεόραση του. Τέλος αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι ποιότητα εικόνας έχουν αυτα τα feeds?
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συμβουλές σε newfish για πλήρη εξοπλισμό

Θα ήθελα τωρα να ρωτήσω αν υπαρχει κάποιος στο φόρουμ που να γνωρίζει σχετικά περί ξεκλειδωματος κρυπτογραφημενων μεταδόσεων ?

Υπενθυμίσω πως το φόρουμ είναι κατά σε κάθε μορφή παράνομων πράξεων και συζητήσεων περί αυτών. Κ.Λ. 2.7. α)
Όσο αφορά την πολυσυζητημένη εδώ στο φόρουμ ελαφριά κωδικοποίηση biss με ένα googleάρισμα τα έχει κανείς στο πιάτο του.
 

psychosat

New member
23 November 2015
15
Φιλε Τουλη αυτο που έγραψες ειναι κατι που απαγορεύεται να συζητιέται στο φόρουμ μεταξύ μελών ή γενικότερα απαγορεύεται σαν πράξη να το κανει κάποιος απο τον νόμο και υπάρχουν και ποινές για αυτο. Συγγνώμη που ρωτώ κατι τετοιο ομως θελω να καταλάβεις οτι εχω παντελης άγνοια απο το αντικείμενο και θα ήθελα να προστατευτώ. Αν παλι δεν ειναι αξιοποινη απο τον νομό πράξη υπαρχει κάποιος λόγος που υπαρχει περιορισμός κατάθεσης απόψεων για αυτο; Ζητάω και παλι συγγνώμη για την άγνοια μου αλλα ειναι σαν ειμαι 3 χρ. Και να ρωτώ : Γιατι μπαμπά;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και κατι ακομη. Ελαφριά κωδικοποίηση biss???. Υπαρχει δηλαδη και βαρέα κωδικοποίηση biss? πως λέμε Φαγκρι και φαμπλε; Πέρα απο το αστείο , θα ηταν εκτιμητέες και πολύτιμες οι απαντήσεις σου. Ευχαριστω
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συμβουλές σε newfish για πλήρη εξοπλισμό

Ευχαριστώ φίλε hdanca για τις συμβουλές σου επιτρέψει μου όμως να σου πω οτι αν γίνουμε συνδρομητές δεν θα εχει fun. Θελουμε να ικανοποιήσουμε και το μικρόβιο της γνώσης που μας διακατέχει. Εντωμεταξύ όσο περνάνε οι μέρες και μένει να οριστικοποιησουμε τον χώρο ψάχνουμε και μαθαίνουμε διαβάζουμε εδω και μιλάμε με τον τεχνικό οτι για τα feeds χρειάζεται να εχεις και υπολογιστη συνδεδεμένο με το ιντερνετ και κάρτα η οποία θα βοηθά στο blind search , αλλά και πάλι αυτο δεν ειναι αρκετό καθώς αυτα τα feeds ειναι κλειδωμένες μεταδόσεις που χρειάζονται κάποιους 16ψηφιους κωδικούς και τέτοια. Όσον αφορά για το κόστος εχουμε να διαθέσουμε γύρω στα 10χιλ αλλά επειδή μάλλον θα χρειαστεί και υπολογιστής βαρβατος μάλλον για αρχή θα περιοριστούμε στο φτηνό πιάτο που έβαλα παραπάνω. Θα ήθελα τωρα να ρωτήσω αν υπαρχει κάποιος στο φόρουμ που να γνωρίζει σχετικά περί ξεκλειδωματος κρυπτογραφημενων μεταδόσεων ? Φανταζομαι οτι αν κάποιος καταφέρει να κάτι κάτι τέτοιο όπου υπαρχει κάμερα εντός γηπέδου με δορυφορική μεταφορά τηλεοπτικού σήματος θα εχει την δυνατότητα να εχει την εικόνα στον δεκτη του και την τηλεόραση του. Τέλος αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι ποιότητα εικόνας έχουν αυτα τα feeds?

Φίλε μου,εγώ σου πρότεινα την ιδανική λύση για το πώς θα παρέχετε στους θαμώνες σας όλα τα αθλητικά γεγονότα.Αυτό που ζητάς όμως
εσύ,στην ουσία δεν είναι αυτό.Θέλεις στην ουσία να προσφέρετε τα γεγονότα αυτά,ή θέλεις να είναι fun η ασχολία με αυτά?Επέτρεψέ μου
να σου πω,ότι είσαι αρκετά μπερδεμένος με το τι ακριβώς θέλετε να πετύχετε.Ο μοναδικός και ασφαλής τρόπος για να προσφέρετε όλα τα
αθλητικά γεγονότα,είναι αυτός που σου πρότεινα.Δεν ξέρω αν είναι fun,αλλά είναι ο μοναδικός.Τα να θέλεις να το πετύχεις,αλλά ταυτόχρονα
και να μην θέλεις να γίνεις συνδρομητής για το σκοπό αυτό επειδή δεν είναι fun κάτι τέτοιο,είναι κάτι που πολύ απλά δεν γίνεται.Και κανένας
δεν πρόκειται να σου προτείνει με τη λογική που θέλεις,μια λύση που να σε ικανοποιεί.Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.Ήδη,σιγά-σιγά ανακαλύπτεις
τα προβλήματα που πρέπει να ξεπεράσεις,ώστε να πετύχεις αυτό που θέλεις και με τον τρόπο που θέλεις.Εκτός του ότι δεν θα έχει το αποτέλεσμα
που επιθυμείς.

Να θυμάσαι κάτι πολύ σημαντικό...Είναι άλλο το να έχεις το μικρόβιο για κάτι και να θέλεις να ασχοληθείς επειδή σου αρέσει και άλλο το να νομίζεις
ότι υπάρχουν μαγικά που με αυτά μπορούμε να κάνουμε και να πετύχουμε τα πάντα.Όλοι μας εδώ μέσα,δεν είμαστε συνδρομητές OTE και NOVA
επειδή είναι fun.Είμαστε συνδρομητές επειδή θέλουμε να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Ευχαριστώ φίλε hdanca για τις συμβουλές σου επιτρέψει μου όμως να σου πω οτι αν γίνουμε συνδρομητές δεν θα εχει fun. Θελουμε να ικανοποιήσουμε και το μικρόβιο της γνώσης που μας διακατέχει. Εντωμεταξύ όσο περνάνε οι μέρες και μένει να οριστικοποιησουμε τον χώρο ψάχνουμε και μαθαίνουμε διαβάζουμε εδω και μιλάμε με τον τεχνικό οτι για τα feeds χρειάζεται να εχεις και υπολογιστη συνδεδεμένο με το ιντερνετ και κάρτα η οποία θα βοηθά στο blind search , αλλά και πάλι αυτο δεν ειναι αρκετό καθώς αυτα τα feeds ειναι κλειδωμένες μεταδόσεις που χρειάζονται κάποιους 16ψηφιους κωδικούς και τέτοια. Όσον αφορά για το κόστος εχουμε να διαθέσουμε γύρω στα 10χιλ αλλά επειδή μάλλον θα χρειαστεί και υπολογιστής βαρβατος μάλλον για αρχή θα περιοριστούμε στο φτηνό πιάτο που έβαλα παραπάνω. Θα ήθελα τωρα να ρωτήσω αν υπαρχει κάποιος στο φόρουμ που να γνωρίζει σχετικά περί ξεκλειδωματος κρυπτογραφημενων μεταδόσεων ? Φανταζομαι οτι αν κάποιος καταφέρει να κάτι κάτι τέτοιο όπου υπαρχει κάμερα εντός γηπέδου με δορυφορική μεταφορά τηλεοπτικού σήματος θα εχει την δυνατότητα να εχει την εικόνα στον δεκτη του και την τηλεόραση του. Τέλος αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι ποιότητα εικόνας έχουν αυτα τα feeds?
Το έχετε πιάσει λάθος το θέμα. Τελείως όμως... Δικαίωμά σας βέβαια αλλά έτσι δε θα βλέπετε αγώνες στο τέλος παρά θα είστε σε ένα διαρκές ψάξιμο.
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συμβουλές σε newfish για πλήρη εξοπλισμό

Ευχαριστώ φίλε hdanca για τις συμβουλές σου επιτρέψει μου όμως να σου πω οτι αν γίνουμε συνδρομητές δεν θα εχει fun. Θελουμε να ικανοποιήσουμε και το μικρόβιο της γνώσης που μας διακατέχει. Εντωμεταξύ όσο περνάνε οι μέρες και μένει να οριστικοποιησουμε τον χώρο ψάχνουμε και μαθαίνουμε διαβάζουμε εδω και μιλάμε με τον τεχνικό οτι για τα feeds χρειάζεται να εχεις και υπολογιστη συνδεδεμένο με το ιντερνετ και κάρτα η οποία θα βοηθά στο blind search , αλλά και πάλι αυτο δεν ειναι αρκετό καθώς αυτα τα feeds ειναι κλειδωμένες μεταδόσεις που χρειάζονται κάποιους 16ψηφιους κωδικούς και τέτοια. Όσον αφορά για το κόστος εχουμε να διαθέσουμε γύρω στα 10χιλ αλλά επειδή μάλλον θα χρειαστεί και υπολογιστής βαρβατος μάλλον για αρχή θα περιοριστούμε στο φτηνό πιάτο που έβαλα παραπάνω. Θα ήθελα τωρα να ρωτήσω αν υπαρχει κάποιος στο φόρουμ που να γνωρίζει σχετικά περί ξεκλειδωματος κρυπτογραφημενων μεταδόσεων ? Φανταζομαι οτι αν κάποιος καταφέρει να κάτι κάτι τέτοιο όπου υπαρχει κάμερα εντός γηπέδου με δορυφορική μεταφορά τηλεοπτικού σήματος θα εχει την δυνατότητα να εχει την εικόνα στον δεκτη του και την τηλεόραση του. Τέλος αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι ποιότητα εικόνας έχουν αυτα τα feeds?

Μου θυμίζεις τον παππού μου που είναι 82 ετών: Νομίζει πως επειδή υπάρχει σύνδεση ίντενρνετ, μπορείς να "κατεβάσεις" τραγούδια, τανίες κλπ.

Αν έχετε φίλε μου 10 χιλιάρικα κάντε συνδρομή σε Sky Uk, sky de, sky italia, movistar ή ότι άλλο δορυφορικό πακέτο θέλετε, ένα πιάτο ικανό για τη λήψη των πακέτων, αγορά προβολέα και θα σας μείνουν λεφτά για πασατέμπο, πίτσες, παϊδάκια κι ότι άλλο τραβάει η όρεξή σας.

Κατά τα λοιπά δεν έχει ουσία.
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συμβουλές σε newfish για πλήρη εξοπλισμό

Αφου σας αρέσει το άθλημα, πάρτε ενα πιάτο 1,8μ , φτιάξτε ενα πολύ pc του χιλιάρικου και εκεί τελειώσατε.
Ούτε κλειδιά θα μπαίνετε στην διαδικασία να βρίσκετε (με το pc σας) ούτε feeds να ψάχνετε καπου στον αέρα.
Feeds & keys υπάρχουν στο διαδίκτυο χύμα.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε ότι επιλέξετε να κάνετε.
 

psychosat

New member
23 November 2015
15
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Συμβουλές σε newfish για πλήρη εξοπλισμό

Φιλε George προσπαθησα να χρησιμοποιησω την μεθοδο του εσωτερικου μηνυματος αλλα εισαι γεματος απο αυτα. Θα μπορουσες να σβησεις κατι για να σου στειλω?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Λοιπόν, πάμε από την αρχή:
1. Offset/Prime Focus: Η βασική διαφορά είναι πως η Offset έχει το σημείο λήψης όχι στο κέντρο της παραβολής, αλλά σε μία γωνία απόκλισης από το κέντρο, έκκεντρο σημείο λήψης, εξ' ου και το όνομα (offset). Η offset πετυχαίνει σχετικά καλύτερη απολαβή σε ίδια διάσταση με μία prime focus, για δύο λόγους: δεν υπάρχει σκίαση από το LNB και η offset αποτελεί στην ουσία μέρος μίας μεγαλύτερης ιδεατής prime focus κεραίας. Επίσης τοποθετείται και στοχεύεται πιο εύκολα από την prime focus, επειδή είναι ευκολότερο να γίνουν ρυθμίσεις στο LNB (λόγω θέσης).

2. Αλουμίνιο/Σίδερο/Πολυεστερικό: Το υλικό δε παίζει ρόλο στην απολαβή αλλά παίζει ρόλο στην αντοχή στον αέρα, στην αντοχή στο χρόνο, στην ευκολία κίνησης κτλ. Ένα πολύ μεγάλο αλουμινένιο πιάτο κινείται πολύ πιο εύκολα, αλλά σε δυνατό αέρα μπορεί να λυγίσει και να καταστραφεί (και έχει συμβεί ακόμα και με πιάτο 1,80 - πόσο μάλλον με τρίμετρα). Το σιδερένιο θα σκουριάσει. Τα πολυεστερικά είναι η καλύτερη επιλογή για πολύ μεγάλα πιάτα (και τέτοια είναι τα Prodelin που ήδη κοίταξες).

3. Ένα τρίμετρο πιάτο σε σχέση με ένα πιο συμβατικό (πχ ένα πιάτο 180 εκατοστών) θα σου δώσει συγκεκριμένες επιπλέον λήψεις, ανάλογα με τον τόπο εγκατάστασης. Αυτές οι επιπλέον λήψεις δεν είναι και πάρα πολλές και θα πρέπει να το ψάξεις αν αξίζει να δώσεις τόσα παραπάνω χρήματα. Εξαίρεση αποτελεί η μπάντα C, που λαμβάνεται ουσιαστικά μόνο με τόσο μεγάλα πιάτα (ελάχιστοι αναμεταδότες λαμβάνονται με μικρότερα). Η μπάντα C είναι για τη δορυφορική ότι τα βραχέα στο ραδιόφωνο. Θα βρεις εξωτικά κανάλια από πολύ μακρινές χώρες. Δε ξέρω αν σε ενδιαφέρει αυτό.

4. Αν σας ενδιαφέρουν τα αθλητικά και όχι το "άθλημα" της αναζήτησης καναλιών, αγοράστε μία συνδρομή σε κάποιο συνδρομητικό πακέτο. Θα σας βγει φτηνότερα. Μία συνδρομή ΟΤΕ TV κοστίζει 300 το χρόνο (και παρακάτω αν τύχει προσφορά), 7-8 χρόνια δηλαδή συνδρομών με όσα λεφτά κάνει ένα καλό 2,4 πιάτο με όλα τα παρελκόμενα (μπουκάλα, LNB, positioner, εργατικά εγκατάστασης κτλ).

5. Το Engel δεν είναι άλλο από το γνωστό στην ελληνική αγορά ως Aris (Famaval το κανονικό του όνομα). Το 3,1 δεν είναι πραγματικό 3,1 - είναι το 2,3 με τα "φτερά". Τα φτερά δε προσφέρουν ιδιαίτερα. Σαν 2,3 το Aris είναι πολύ καλό πιάτο - σαν 3,1 δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα για τα φτερά.

Και μερικά στοιχεία λήψης:
Για το Gibertini 150 Offset, θα έχεις gain 43,70 dB
Για το Mabo 180 Offset, θα έχεις gain 44,50 dB (+ 0,8 dB)
Για το Prodelin 180 Offset, θα έχεις gain 45,50 dB (+ 1,8 dB)
Για το Famaval (Aris, Engel) 230 prime focus, θα έχεις gain περίπου 46,7 dB (+ 3 dB), μείον τη σκίαση από το LNB.
Και για το Prodelin 240 Offset, θα έχεις gain 46,5 dB (+ 2,8 dB)

Αυτά τα +3 dB από το 1ο στο 5ο αντιστοιχούν σε ικανότητα επιπλέον λήψης μερικών εκατοντάδων (και ίσως πολλά λέω) καναλιών.

Αν πραγματικά σας ενδιαφέρει η αναζήτηση καναλιών γενικότερα (και όχι μόνο το πως θα δείτε αθλητικά χωρίς συνδρομή), προτείνω να ξεκινήσετε με ένα από τα 2 πρώτα πιάτα. Το κόστος τους είναι σχετικά μικρό και με αυτά θα εκπαιδευτείτε στο σπορ. Όταν φτάσετε σε σημείο να βρίσκετε αυτά που θέλετε αλλά να μην επαρκεί το σήμα, τότε θα δείτε για μεγαλύτερα πιάτα.
 
Last edited by a moderator: