B1 + vicol audio r2r volume controller

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Μερικα καλα πραγματα πρεπει να λεγονται. Εχω καταληξει στο συγκεκριμενο συνδυασμό, τον Β1 του pass με ενα ποτ απο καποιους Κυριους Ρουμανους. Και οταν λεω Κυριους το εννοω. Για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το ποτ εδω http://www.vicol-audio.ro/volume-controller.php και στο diyaudio http://www.diyaudio.com/forums/group-buys/158718-gb-r2r-audio-volume-input-selection-pcb.html

Οταν συνδεσα και τα δύο την πρωτη φορα φανηκε οτι υπηρχε προβλημα, σαν μια απο τις αντιστασεις η καποιο ρελε στην ενταση τα ειχε παιξει. Τους εστειλα ενα videaκι με την συμπεριφορα http://www.youtube.com/watch?v=eLHPZCSxlwI και ζητησα εξηγησεις. Αμεσως προσφερθηκαν για αποστολη καινουργιου και πιστεψα οτι θα στειλουν μονο την προβληματικη πλακετα. Σημερα μου εστειλαν mail οτι εστειλαν ενα καινουργιο ολοκληρο πακετακι δηλαδη και πλακετα επιλογεα εισοδων και πλακετα με atmel (με ανανεωμένο firmware) κτλπ (δεν ξερω αν θα στειλουν και 2η lcd) καθως και ανταλλακτικα για να φτιαξω την παλια (εντοπίσαμε το προβλημα σε ενα προβληματικό ρελε).:a0210::a0210:
αυτα ειναι παιδια...μπραβο τους
εντυπωσεις σε λιγο καιρο λοιπον
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Βασίλη, εάν είδα σωστά έχει 139 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά;

Επειδή λογικά το έχεις κοιτάξει διεξοδικότερα, για εξηγησέ μου: αναφέρει ότι την εξασθένιση την κάνει με διαιρέτες τάσης μέσω αντιστάσεων (δεν αναφέρει εάν είναι τύπου ladder).
Anaφέρει επίσης ότι δύναται οι τιμές των αντιστάσεων να αλλαχθούν κατά το δοκούν. Στο τέλος χρησιμοποιεί και ένα buffer μέσω τελεστικού, για μικρή αντίσταση εξόδου.

Γνωρίζεις εάν η συνολική αντίσταση σε κάθε στάδιο παραμένει σταθερή;
Σκέφτομαι μήπως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως ενδιάμεσος εξασθενητής μεταξύ μετρούμενης συσκευής και κάρτας ήχου...
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Μανόλη το ετοιμο ειναι 139 και 16 τα μεταφορικα. 85 ευρω με τα smd κολλημενα και το firmware φορτωμενο.
To project μοιαζει πολυ με αυτο
http://www.vaneijndhoven.net/jos/switchr/index.html
http://www.vaneijndhoven.net/jos/switchr/design.html
Ανεβαινει γραμμικα σε 64 βηματα, σχεδον 1db το βημα, και εχει και επιλογη για shunt στα 32 βηματα. Στην εισοδο βλεπει σταθερα περιπου 20Κ και στην εξοδο maximum 4Κ. Το buffer ειναι προαιρετικό, σου δινει μονο την πλακετα, χωρις τα υλικα.
Μπορεις να αλλαξεις τις αντιστασεις για αλλες τιμες. Υπαρχει και ενα εργαλειο που δινει http://www.vaneijndhoven.net/jos/switchr/switchprog.html
Ελπιζω να εριξα λιγο φως, μην νομιζεις το ψαχνω ακομα
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Βασίλη, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Θα τα δω άλλη στιγμή, γιατί έχω καταπιαστεί με αρκετά τώρα τελευταία και δεν προλαβαίνω να τα δω σωστά...

Τα λέμε.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
attachment.php


Χορταστικό στο μάτι ετσι?
Ματσαρισμενοι ολοι οι πυκνωτες και bypass με ρωσικους silver mica 0,3% στους μικρους και με ero 1837 (ευχαριστώ Μανόλη) οι μεγαλοι, απο κατω γιατι δεν χωρανε. Αρκετά διαφανο και επιτελους σωστη οδηγηση

Μενει το κουτι....
 

Attachments

  • Photo0189 (Medium).jpg
    Photo0189 (Medium).jpg
    69.5 KB · Views: 678

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Οι ρουμάνοι φαίνονται καλή αν και τσιμπημένη λίγο λύση – νομίζω είχα δει την πλακέτα σπίτι σου πριν καιρό.
Το κινεζοΒ1 το έκανες αγνώριστο βλέπω. Με μπαταρία το έχεις στην είσοδο ακόμα?
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Τασο δεν νομιζω να την ειχες προλαβει την πλακετα. Οταν το σεταρω περασε να τα πουμε. Ειναι οντως τσιμπημενη η τιμη αν και δεν το εχω μετανιωσει. Τον κινεζο τον εχω τωρα με μια σχετικα by the book τροφοδοσια με ενα lm317
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
λοιπον ο τυπος εστειλε το δευτερο το οποιο ειναι πληρες σετακι, επιλογεας-ποτ και lcd. Επειδη καποιοι με ρωτησαν το firmware εχει τα εξης:
ρυθμιση φωτισμου - παντα on ή off μετα απο 10 δευτερα
αλλαγη text στην ονομασια των καναλιων
εκμάθηση τηλεκοντρολ οπου προστεθηκε και mute
καθυστέρηση εναρξης 60sec σε περιπτωση που υπαρχει λαμπα
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
οσοι εχουν B1 και αναλόγως τελικου, αξιζει να δοκιμασουν στις r102,r202,r104,r204 τιμη χαμηλοτερη. Δοκιμασα με r560 και τσιμπησε σε αναλυση. Ο pass δεν προτείνει πολυ ποιο χαμηλα.
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
η μιξη δυο διαφορετικων τεχνολογιων και προσεγγισεων κατα την δικη μου αποψη δεν ειναι και τοσο σωστη .... εξηγω :

το Β1 γενικα ξερουμε τι ειναι πλεον ..πεντακαθαρο και απροβληματιστο πιθανον με καποια αδυναμια στις χαμηλες εντασεις ( μια και δεν εχει καθολου gain ) και σαφως εξαρτημενο απο το ποτενισομετρο .η επιλογη τιμης και ποιοτητας ειναι μαλλον κρισιμη ...

Απο την αλλη το ρουμανακι το οποιο δειχνει αξιοπρεπεστατη κατασκευη που σημαινει οτι το παντρεμα μεταξυ τους ειδικοτερα η καλωδιωση και η υλοποιηση ειναι που θα κανει την οποια διαφορα ...

Ευκολα μια κακη καλωδιωση ...η μια καλη καλωδιωση με κακο rooting μπορει να "φαει " ολες τις χροιες του Β1

Τελος το "ματσαρισμα " των πυκνωτων στο Β1 ειναι παντελως ανουσιο και δεν εχει να προσφερει κατι το οποιο μπορεις να ακουσεις με τα αυτια σου ....

Αντιθετα η καταληλη επιλογη υλικου ειναι το μονο που μπορει να κανει ουσιαστικη διαφορα ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Δεν εχεις αδικο αλλα πχ για τους πυκνωτες αν μπεις στον χορο,χορεύεις, σου λεει με 5 ευρω στους ματσάρω....και μπαινεις στο κολπο

Γενικα με τους obligato ειδικα τους μαυρους εχω καλες εντυπωσεις. Για την ιστορια να αναφέρω οτι οι silver mica βγηκαν, και στην θεση τους μπηκαν ero 1837, περισσοτερο για ψυχολογικους λογους για να γλιτώσω καλωδια. Η γενικοτερη καλωδιωση με απασχολει αρκετα και το σημα θα εχει μινιμουμ διαδρομες, θα ποσταρω φωτο σε λιγες ημερες που θα ξεκινησω τελικα τρυπήματα για σχολιασμο και συμβουλες
Γενικα τα δυναμικα που μου ελειπαν τοσο καιρο με τα παθητικα ειναι απο αλλο κοσμο με τον B1.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
στην κατηγορια τιμης που παιζω, εχει περασει προσφατα ενας αλεξανδρος του τσακιριδη και ενας audiolab. Στο συστημα μου ο B1 επαιξε καλυτερα, αν και οπως εχω πει οι τελικοι μου ειναι ιδιαιτερα δύστροποι, πιθανον σε αλλα συστηματα τα αποτελεσματα να ειναι διαφορετικα.
Προς το παρον δεν θελω αλλους πειρασμους
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
θα συμφωνησω και εγω για τον audio lab ευκολα πιστευω οτι ενας Β1 θα τον "παταγε" σε φυσικοτητα και crystal clear ηχο .... για τον Αλεξανδρο δεν εχω αποψη ...
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Η προοδος ειναι αργη γιατι το κεφι ειναι λιγο. Παρ ολα αυτα το εσωτερικο καπως ετσι το σχεδιαζω. Το Β1 μου βγηκε κομματακι μεγαλο στην μια πλευρα αλλα στηρίζεται γερα απο την εσοχη του κουτιου στην μια πλευρα και απο μια κεντρικη θεση για βιδα και αποστάτη, καθως και απο τους ero που βρισκονται απο κάτω. Οι obligato επισης θα βιθωθουν στο αλουμινιο.

attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • Photo0236 (Large).jpg
    Photo0236 (Large).jpg
    74.5 KB · Views: 346
  • Photo0237 (Large).jpg
    Photo0237 (Large).jpg
    85.3 KB · Views: 351
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
μια χαρα τα πας ... πολυ ομορφο νομιζω οτι θα βγει ...αλλα ενα πραγμα δν καταλαβαινω ...Γιατι λες οτι το κεφι ειναι λιγο ???

Μετα τον ανσχηματισμο εγω εδωσα ρεπο στα παιδια που δουλευουν κλεινω σε λιγο και παω και εγω στο συνταγμα για το παρτυ ...Σωθηκαμε τελικα !!!!
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
σωστα, καθως ειναι γνωστο οτι η μπριμπιλιο ηταν το προβλημα
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Να ρωτησω κατι?Το εν λογο buffer ειναι αυτο με καποιες αλλαγες?http://cgi.ebay.com/Class-matched-S...ltDomain_0&hash=item4aaa39a618#ht_6279wt_1026 Ειναι τοσο καλο?Και κατι αλλο,δεν εχω καταλαβει ακριβως την διαφορα buffer με preamplifier!Η διαφορα ειναι η προενισχυση στην εξοδο?

To buffer σε αντιθεση με τον προενισχυτη δεν εχει κέρδος. Αν θες να ριξεις μια ματια δες εδω

αναλογα με τις αναγκες σου ειναι καλο. Γενικα ειναι φτηνο πειραμα και αν σου αρεσει οπως εμενα πχ επεκτείνεσαι