Ψάχνοντας κύκλωμα DIY tube amplifier

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Μου άνοιξε η όρεξη για να φτιάξω έναν λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών πιο πολύ για να αποκτήσω μια εμπειρία με τις λάμπες.
Έχετε εσείς κανένα σχετικά απλό κυκλωματάκι υπόψην σας?

O PMillet http://www.pmillett.com/ έχει μερικά project τα οποία φένονται ενδιαφέρον και μάλλον κλείνω προς το starving student ή τον HA-1.

Επίσης βρήκα και αυτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η ECC82 μπορεί να παίξει σε τόσο χαμηλή τάση.

ΥΓ. Ακουστικά (της προκοπής) δεν έχω ακόμα.
 

Costis Ni

Established Member
15 November 2008
108
Ναι, δεν φαίνεται και πολύ σοβαρό το δεύτερο.

Από το diyaudioprojects αυτό φαίνεται πολύ καλύτερο
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ψάχνοντας κύκλωμα DIY tube amplifier

Ναι, δεν φαίνεται και πολύ σοβαρό το δεύτερο.

Από το diyaudioprojects αυτό φαίνεται πολύ καλύτερο

Το λίνκ δεν λειτουργεί.
Αυτό εννοείς;
 

Costis Ni

Established Member
15 November 2008
108
Του diyaudioprojects. Βλέπω οτι έχει και DC στην έξοδο....

Ο Millet είναι γενικά καταξιωμένος σχεδιαστής, αν σ ενδιαφέρει γαι υβριδικό φαίνεται πολύ καλό.
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
DC στην έξοδο δεν νομίζω να έχει αφού έχει το high pass RC.

Και εγώ προς τον Millet λέω απλά έλεγα μήπως υπήρχαν κάποιες άλλες εναλλακτικές.
 

Costis Ni

Established Member
15 November 2008
108
DC στην έξοδο δεν νομίζω να έχει αφού έχει το high pass RC.

Και εγώ προς τον Millet λέω απλά έλεγα μήπως υπήρχαν κάποιες άλλες εναλλακτικές.

Στο άρθρο το διάβασα, δες το καλύτερα...

Ωραίο και του Νικόλαου
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Νταξ δεν νομίζω τα 3mV να είναι πολλά. Φαντάζομαι εξαρτάται από τον πυκνωτή εξόδου.

The signal is then coupled to the headphones via a electrolytic capacitor, which blocks the DC from your headphones.
...
The DC offset should be less than 10 mV. After a number of prototypes I measured 8 mV max and typically about 3 mV.


Νίκο ομορφούλης φένεται αλλά για τον πυκνωτή 470μF/250V τί έβαλες (μάρκα-κόστος)?
 
18 June 2006
980
Ξάνθη
Απάντηση: Re: Ψάχνοντας κύκλωμα DIY tube amplifier

Νταξ δεν νομίζω τα 3mV να είναι πολλά. Φαντάζομαι εξαρτάται από τον πυκνωτή εξόδου.




Νίκο ομορφούλης φένεται αλλά για τον πυκνωτή 470μF/250V τί έβαλες (μάρκα-κόστος)?
Καλημέρα,είχα βάλει το ηλεκτρολυτικό πυκνωτή που είχε μέσα το κιτ και έτσι το άφησα μέχρι τώρα έψαξα τότε λίγο και νομίζω τα παιδια μέσα στο θέμα είχαν προτείνει κάποια πράγματα.