Mark Levinson 331

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Χαιρετώ!

Εχω μία περίπτωση για έναν Mark Levinson 331 http://www.ebay.com/itm/Mark-Levins...556?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d2bf84c5c
Όπως βλέπετε είναι refurbished το 2012 με υλικά/εργασία αξίας 2.300. Τον δίνει $1,950 που τη θεωρώ αρκετά καλή τιμή εώς ευκαιρία. Θα οδηγήσει τα Dunlavy SC-IV (φαντάζομαι είναι στέρεο ε;).

Ποιες είναι οι απόψεις σας?
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Απο θεμα ποιοτητας ηχου ο ML ειναι σε αλλο επιπεδο, σαφως ανώτερος. Απλα αυτο το μοντελο ηταν το πιο μικρο σε βαταζ και ισως να θες κατι παραπάνω. Αν ηταν ο 332 πχ με κλειστά ματια.
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Απο θεμα ποιοτητας ηχου ο ML ειναι σε αλλο επιπεδο, σαφως ανώτερος. Απλα αυτο το μοντελο ηταν το πιο μικρο σε βαταζ και ισως να θες κατι παραπάνω. Αν ηταν ο 332 πχ με κλειστά ματια.

Διάβασα ένα review http://www.stereophile.com/content/mark-levinson-no331-power-amplifier-measurements . Επίσης, είδα από το avsforum ότι με αντίστοιχα ηχεία με τα δικά μου (είναι 4 - 6Οhm) τους έδινε λένε 160W. Πιστεύεις θα την πατήσω; Δεν ακούω ποτέ σε εντάσεις μεγαλύτερες των 90 - 95 db.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,833
Μεσευρώπη
Απο θεμα ποιοτητας ηχου ο ML ειναι σε αλλο επιπεδο, σαφως ανώτερος. Απλα αυτο το μοντελο ηταν το πιο μικρο σε βαταζ και ισως να θες κατι παραπάνω. Αν ηταν ο 332 πχ με κλειστά ματια.

Παίρνει αυτόν για αρχή, μετά ψάχνει, βρίσκει έναν ακόμα και το γυρίζει σε dual mono.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Mark Levinson 331

Είναι μόνο για USA !!!!! το γράφει καθαρά.

Usa μένει ο φίλος μας,εδώ είμαστε international,τι μας πέρασες;
(Πλάκα-πλάκα,σε αυτό το νήμα συμμετέχουν τουλάχιστον τρεις χώρες! )
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Χαιρετώ!

Εχω μία περίπτωση για έναν Mark Levinson 331 http://www.ebay.com/itm/Mark-Levins...556?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d2bf84c5c
Όπως βλέπετε είναι refurbished το 2012 με υλικά/εργασία αξίας 2.300. Τον δίνει $1,950 που τη θεωρώ αρκετά καλή τιμή εώς ευκαιρία. Θα οδηγήσει τα Dunlavy SC-IV (φαντάζομαι είναι στέρεο ε;).

Ποιες είναι οι απόψεις σας?

Φίλε το μηχάνημα ειναι εξαιρετικό όπως ότι βγαίνει απο αυτον τον οίκο, και η τιμη όχι ακριβή...αλλα θα εμπιστευτείς τέτοια αγορά απο απόσταση ; Και ειδικά απο Αμερική ; Σκέψου αν εχεις και κανένα έλεγχο τελωνείου (εδώ συμβαίνει πάντως και μετά πρέπει να πληρώσεις για να το πάρεις)
Κι αν υπάρχει πρόβλημα ; Τι σου εγγυάται την αγορά η Paypal ?
Δεν θέλω να σου κόψω τον ενθουσιασμό αλλα τέτοιο ποσο σε τέτοια απόσταση και ουσιαστικά χωρις να εχεις δει ουτε το μηχάνημα ουτε (πολυ σημαντικό) τον πωλητή...Εγω δεν θα το έκανα.
Απο Γερμανία μόνο θα αγόραζα απο απόσταση, και πάλι...
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Re: Απάντηση: Re: Mark Levinson 331

Usa μένει ο φίλος μας,εδώ είμαστε international,τι μας πέρασες;
(Πλάκα-πλάκα,σε αυτό το νήμα συμμετέχουν τουλάχιστον τρεις χώρες! )

Να ναι καλά οι πολιτικοί μας...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Φίλε το μηχάνημα ειναι εξαιρετικό όπως ότι βγαίνει απο αυτον τον οίκο, και η τιμη όχι ακριβή...αλλα θα εμπιστευτείς τέτοια αγορά απο απόσταση ; Και ειδικά απο Αμερική ; Σκέψου αν εχεις και κανένα έλεγχο τελωνείου (εδώ συμβαίνει πάντως και μετά πρέπει να πληρώσεις για να το πάρεις)
Κι αν υπάρχει πρόβλημα ; Τι σου εγγυάται την αγορά η Paypal ?
Δεν θέλω να σου κόψω τον ενθουσιασμό αλλα τέτοιο ποσο σε τέτοια απόσταση και ουσιαστικά χωρις να εχεις δει ουτε το μηχάνημα ουτε (πολυ σημαντικό) τον πωλητή...Εγω δεν θα το έκανα.
Απο Γερμανία μόνο θα αγόραζα απο απόσταση, και πάλι...

Εδώ είμαι λέμε!! :) Μα καλά γιατί κανείς δεν κοιτάει το "Location" :BXVZCBXZ6:
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
δεν έχει σημασία πόσο δυνατά θέλεις να ακούς αλλά πόσο καλά θα οδηγεί τα ηχεία,


για 2 10ιντσα γούφερ ανά κανάλι + όλα τα υπόλοιπα μεγάφωνα, τρανζιστοράτο με 100 W δε θα τον κοίταγα (ανεξάρτητα μάρκας/ποότητας/τιμής)


και ίσως για usa η τιμή να μην είναι και τόσο μεγάλη προσφορά όσο φαίνεται εδώ
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,833
Μεσευρώπη
Το ηχείο έχει ονομαστική ευαισθησία 91dB. Τα τεχνικά δεν είναι το δυνατό μου σημείο, αλλά νομίζω ότι ο Levinson θα το οδηγήσει άνετα. Είναι κτήνος, και ας έχει λίγα Watt.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Re: Mark Levinson 331

Να ναι καλά οι πολιτικοί μας...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Εδώ είμαι λέμε!! :) Μα καλά γιατί κανείς δεν κοιτάει το "Location" :BXVZCBXZ6:

Α Τοτε μην το συζητάς...η μάλλον συζητα το με τον πωλητη να καταλάβεις αν το έχει προσέξει σαν χρήστης. Ειναι πολυ καλο μηχάνημα
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,833
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: Mark Levinson 331

Να ναι καλά οι πολιτικοί μας...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Εδώ είμαι λέμε!! :) Μα καλά γιατί κανείς δεν κοιτάει το "Location" :BXVZCBXZ6:

Πολλοί το κοιτάμε, αλλά λίγοι μπορούν να μεταφράσουν το Location σου και να καταλάβουν ότι εννοείς "Κύρια θέση ακρόασης N(ew) Y(ork) C(ity)". Και ότι το εννοείς -bye-