Μετατροπή SACD ISO σε DSD αρχεία (dff, dsf) με εργαλείο GUI αλλά και command line

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Mε αφορμή συνομιλία που είχα με το Σταύρο Τρύπη και μετά από συζήτηση που έχει γίνει στο forum για τη μη υποστήριξη SACD iso από τον MPD που τρέχει σε διάφορα λινουξοειδή, προσπάθησα να βρω τρόπους ώστε το SACD ISO να μετατρέπεται σε DSD (dff, dss, αρχεία). Εφάρμοσα λοιπόν 2 τρόπους (με κοινή βάση) και τους παρουσιάζω.


Τα παρακάτω εφαρμόζονται σε όλα τα λειτουργικά συστήματα:



Μέθοδος A (ευχαριστώ Σταύρο!) - Χρήση του iso2dsd


- Σιγουρευόμαστε ότι το σύστημά μας έχει υποστήριξη java runtime environment
- Κατεβάζουμε από εδώ το zip για το λειτουργικό μας σύστημα: http://www.audiocircle.com/index.php?topic=129913.0
- Κάνουμε extract και τρέχουμε το εκτελέσιμο java που υπάρχει μέσα στο folder (iso2dsd_gui.jar)
- Bλέπουμε την παρακάτω εικόνα:






- Στο Look in, επιλέγουμε με browse το iso που επιθυμούμε

- Δεξιά διαλέγουμε dual γιατί μας ενδιαφέρει να πάρουμε ότιδήποτε δικάναλο υπάρχει στο iso, επιλέγουμε το είδος αρχείου που θα βγάλει (dff, dsf). Τέλος επιλέγουμε το cue sheet ώστε να εξαχθεί και αρχείο .cue.

- Πατάμε execute και μετά από λίγο, αφού τελειώσει, στο folder που υπάρχει το εκτελέσιμο του iso2dsd υπάρχει ένα directory με το extracted iso καθώς και ένα .cue χύμα.

- Βάζουμε το .cue μέσα στο directory με τα dff/dsf και είμαστε έτοιμοι!


Σχόλιο: Tο Linux/Mac os X ΟS που τρέχουμε θα πρέπει να είναι 64bit. Επίσης στα ίδια OS, θα πρέπει με δεξί κλικ να κάνουμε το sacd_extract που βρίσκεται στο ίδιο directory, εκτελέσιμο.





Μέθοδος Β - Απευθείας χρήση το sacd_ectract

Για τη μέθοδο αυτή έχει δώσει πληροφορίες ο tmjuju εδώ και χρόνια: http://avclub.gr/forum/showthread.php/98415-Εξαγωγή-wav-flac-από-αρχείο-iso-από-SACD


https://code.google.com/p/sacd-ripper/downloads/list


Από το readme του παραπάνω προγράμματος διαβάζουμε τα εξής ενδιαφέροντα:

Code:
The following options are available for the sacd_extract commandline tool:

Usage: sacd_extract [options] [outfile]
  -2, --2ch-tracks                : Export two channel tracks (default)
  -m, --mch-tracks                : Export multi-channel tracks
  -e, --output-dsdiff-em          : output as Philips DSDIFF (Edit Master) file
  -p, --output-dsdiff             : output as Philips DSDIFF file
  -s, --output-dsf                : output as Sony DSF file
  -I, --output-iso                : output as RAW ISO
  -c, --convert-dst               : convert DST to DSD
  -C, --export-cue                : Export a CUE Sheet
  -i, --input[=FILE]              : set source and determine if "iso" image,
                                    device or server (ex. -i192.168.1.10:2002)
  -P, --print                     : display disc and track information

Help options:
  -?, --help                      : Show this help message
  --usage                         : Display brief usage message


Για να κάνουμε εδώ extract λοιπόν, ανοίγουμε κονσόλα, πάμε στο path που έχουμε το ISO με όνομα filename.iso και δίνουμε πχ:


Code:
sacd_extract -2 -s -C -i [COLOR=#000000]"filename.iso"[/COLOR]

Η παραπάνω εντολή θα μας δωσει 2 κανάλια, αρχεία DSF και θα δημιουργήσει .cue


Σχόλιο: Το gui της μεθόδου A δεν είναι παρά απλά ένα παραθυρικό για το command line της μεθόδου Β
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Δυστυχώς το GUI δεν δουλεύει σε εμένα OSX 10.10.2 MacBook Pro (13-inch, Mid 2012). Πάει να ξεκινήσει και κρασάρει κάθε φορά. Θα δοκιμάσω αύριο στο Mac Mini που έχει ακόμα 10.09...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,815
Μεσευρώπη
Δυστυχώς το GUI δεν δουλεύει σε εμένα OSX 10.10.2 MacBook Pro (13-inch, Mid 2012). Πάει να ξεκινήσει και κρασάρει κάθε φορά. Θα δοκιμάσω αύριο στο Mac Mini που έχει ακόμα 10.09...

Σε μένα δουλεύει κανονικά σε macmini 2012 με Yosemite 10.10.2. Μήπως φταίει κάτι άλλο, π.χ. η έκδοση java που έχεις;
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Τί να σου πώ βρε Κώστα.. Το δοκίμασα και στο μακμινι με 10.9.5 και πάλι τα ίδια πάει να ξεκινήσει και δεν ολοκληρώνεται ποτέ η εκκίνηση, μετά μου βγαίνει ένα μύνημα οτι το java αρχείο δεν μπόρεσε να εκκινηθεί.. Και οι δύο υπολογιστές είναι up to date τουλάχιστον όσον αφορά απο την apple..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
@totsipaki τσέκαρε τα παρακάτω:

USAGE
MAC OSX
1. Download the application and open the folder
2. Right click the iso2dsd_gui.jar and select open
3. If you can open the iso2dsd_gui.jar file, but can't execute a convertion use the Mac Terminal application and change to directory with the sacd_extract file in it and run this command: chmod a+x sacd_extract
4. If you can open the iso2dsd_gui.jar file, but can't execute a convertion replace letters in the file name that have accent or double dots above/below the letter with standard letter.
Requirements: The sacd_extract file,*version.txt, and the iso2dsd_gui.jar file need to be in the same folder, Java needs to me installed, 64 bit OS
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Kατέβασα και εγκατέστησα την τελευταία έκδοση της Java για OSX και τσούπ!... Παιδιά χίλα ευχαριστώ!..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Ωραίος!

Nα ρωτήσω κάτι και γω. Ανάμεσα σε dsf/dff τι προτιμάτε? Yπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά για την προτίμηση κάποιου από το άλλο;

Edit: Διαβάζω ότι το dsf έχει τη δυνατοτητα να εμπεριέχει metadata, κάτι που είναι σημαντικό. Πέρα από αυτό όμως;
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Στο αυτί τα ίδια είναι αλλα στην πράξη το DSF είναι πιό χρηστικό ακριβώς γιατί παίρνει Metadata. Eγώ και τα βινύλια που γράφω αλλα και τα iso που πλέον ριπάρω τα κάνω εξαγωγή σε DSF..
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Εγώ με το MacBook Pro + Mytek + JRiver δεν μπορώ να ακούσω αρχεία .dff . Όταν πάω να το κάνω import στη βιβλιοθήκη ο φάκελος εμφανίζεται "αχνός" στη λίστα του εξωτερικού σκληρού. Έχω κάνα δύο τέτοια αρχεία DSD 128....dff
Στον σκληρό,το εικονίδιο των αρχείων αυτών, είναι ένα τετραγωνάκι μαύρο και μέσα exec, όλοι οι άλλοι φάκελοι είναι με το γνωστό εικονίδιο, λέει κάτι αυτό;
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Γιώργο είναι πολύ πιθανόν το J-River να μην υποστηρίζει ατήν την μορφή dsd.. Μπορεί αυτό το πρόγραμμά να ακούγεται ωραία και να είναι πιό γρήγορο και θεωρητικά ευέλικτό, είναι όμως γεμμάτο ιδιοτροπίες και τρομερά δυσχρηστο σε σχέση με το A+...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Μετατροπή SACD ISO σε DSD αρχεία (dff, dsf) με εργαλείο GUI αλλά και c

Γιώργο είναι πολύ πιθανόν το J-River να μην υποστηρίζει ατήν την μορφή dsd..

Το JRiver υποστηρίζει .dff
Σε περιβάλλον Win τουλάχιστον το κάνει,δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνει και σε Mac.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Πολύ πιθανόν. Όπως έγραψα και σε διπλανό νήμα έκατσα και ασχολήθηκα μαζί του αλλά τελικά με νίκησε το Jriver. Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να ασχολούμαι συνέχεια με το πρόγραμμα αντί να κάθομαι να ακούω μουσική. Για εμένα μιλάω πάντα μην παρεξηγηθώ..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Πολύ πιθανόν. Όπως έγραψα και σε διπλανό νήμα έκατσα και ασχολήθηκα μαζί του αλλά τελικά με νίκησε το Jriver. Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να ασχολούμαι συνέχεια με το πρόγραμμα αντί να κάθομαι να ακούω μουσική. Για εμένα μιλάω πάντα μην παρεξηγηθώ..

+1000 μαζί σου σε αυτό. Ένα χρόνο τώρα, δεν έχω μπει στη διαδικασία καν να κάνω Α/Β τεστ. Επιλογή ενός προγράμματος και βουρ στην ακρόαση!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
+1 κι' απο δώ. Εννοείται ότι δεν θέλω να ασχολούμαι με οτιδήποτε άλλο πέραν της ακρόασης. Έχει γίνει κι' αυτή τόσο σπάνια και "σύντομη" που άμα είναι να φάω χρόνο και σε software, βράστα.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Με αυτήν την ενοια με ενθουσιάζει που μπορώ να σπάω τα sacd Iso σε dsf ευκολία, Οικονομία χώρου, μεγαλύτερη συμβατότητα και ευελιξία Οικονομία χώρου στον σκληρό (αφού το πολυκαναλο mix πάει περίπατο) και ακούστηκε βελτίωση στον ήχο πιθανότατα λόγω μικροτερης χρήσης πόρων στον υπολογιστή.. -Δεν κάνω πλάκα...-
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Oικονομία χώρου κάνεις όπως είπες και συ μόνο αν το iso είναι 2.0+5.1 μαζί. Στη θεωρητική περίπτωση που το ISO είναι αποκλειστικά δικάναλο, τα extracted dsd πιάνουν περισσότερο χώρο.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Και πάλι συν είμαι. Πάντως σε ευχαριστώ γιατί δεν το είχα συνειδητοποιήσει, αν και ήσσονος σημασίας μπροστά στα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του ανοικτού αρχείου.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Σας ευχαριστώ όλους Σ Ώ Θ Η Κ Α λέμε!...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Same here. Έχω μείνει στο Α+ 1.5.10 δεν πήγα καν στην έκδοση 2. Αν έχω χρόνο για συγκρίσεις συγκρίνω μουσικές.

Ίσως η καλύτερη έκδοση του συγκεκριμένου ηχητικά.. Το A+2 αναγκάστηκα αν το μαζέψω μειονωντας την ποιότητα του φίλτρου izotope στο μισό και πετυχαίνοντας τον επιθυμητό συνδυασμό μουσικοτητας με διαφάνεια. Πλέον έχω καταλήξει Τουλάχιστον για το χρονικό διάστημα που το μακμινι θα ειναΙ το ψηφιακό μου τρανσπορτ (σίγουρα μερικά χρόνια.. )