AKM4495S-based DAC

26 June 2006
14,830
Athens
Πολλά υποσχόμενο dac το οποίο θα χρησιμοποιεί το γνωστό κορυφαίο τσιπάκι, εις διπλούν μάλιστα, με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:


Designed with the very best possible sound in mind, the JLSounds Dual Mono AKM4495S Verita DAC is effortless, organic & natural. Features include:

• Dual Mono AKM 4495S DAC’s
• Discrete PS for each channel.
• Discrete Pre-regulator / LDO for digital circuit.
• Galvanically isolated on all inputs.
• USB: DSD64 / 128, PCM 44.1-384kHz, 16 / 24 / 32 bits.
• Additional Inputs: S/PDIF, Optical, optional AES / EBU & S/PDIF.
• Outputs: RCA (SE) & optional XLR (Balanced).
• LCD Controller: filters, inputs, volume, etc.
• Premium Components: Silmic II, ADM7150, Nichicon FG, LME49724, LME49710, etc.


http://www.prettygoodsoftware.net/DIY/VeritasFlyer.pdf

Ο Βούλγαρος μου απάντησε ότι η διάθεση θα αρχίσει προς τα μέσα του Μάη, ενώ στην τιμή των $600 θα περιλαμβάνει τα πάντα εκτός από κουτί και Μ/Σς!! Για την ακρίβεια μου είπε τα εξής:

"for those money one get the Hummingbird board (Dual AK4495S, Dual power supplies for the DACs, separate power supply for the digital part), our OEM board, Indicator board (on which one can select different inputs, filters and settings). Basically one needs only transformers :) "
 
Να πω την αμαρτία μου, σε αυτά τα λεφτά δεν βλέπω γιατί να το προτιμήσει κανείς σε σχέση με το Aune S16.

Το Aune τεχνολογικά φαίνεται πολύ ανώτερο (για αρχή έχει FPGA με FIFO).

Το Βουλγάρικο θα μου πείτε είναι dual mono, αλλά εγώ θα σας πω ότι αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι θα παίζει απαραίτητα καλύτερα από ένα "μονό" όπως το S16.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Μία πρώτη φώτο της πρωτότυπης πλακέτας.

Δεν δείχνει τόσο advanced όσο του Aune αλλά απ' ότι λέει ο σχεδιαστής βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο μικροβελτιώσεων.
 

Attachments

  • DSC_182211-1.jpg
    DSC_182211-1.jpg
    140.5 KB · Views: 505
26 June 2006
14,830
Athens
Εδώ άλλη μια φώτο (από φάση δοκιμών) που δείχνει το σύνολο των περιφερειακών που απαιτούνται.

Οι Μ/Σς και το φίλτρο EMI δεν συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο.
 

Attachments

  • Veritas.jpg
    Veritas.jpg
    164.5 KB · Views: 503

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Θα δούμε αρκετά, εν καιρώ, φαίνεται ότι θα γίνει το επόμενο best seller για το 2015-2016.

Το dual mono υπερέχει τεχνικά, θέτοντας πιο υψηλά τεχνικά χαρακτηριστικά εάν αυτό το επιτρέπει το dac chip, που για να το υλοποιήσει ο Βούλγαρος θα το επιτρέπει. Συνήθως ανεβάζει το snr συμπαρασύροντας και άλλες μετρήσεις.

Το θέμα είναι ότι ακουστικά αυτό από μόνο του δεν επαρκεί.
Προσωπικά θα προτιμούσα (από το Βούλγαρο) μια καλή πλακέτα με διπλά dac-chip, άντε και με πολύ καλά LDO τοπικά σταθεροποιητικά αλλά μέχρι εκεί. Θα ήθελα ελεύθερη την αρχική τροφοδοσία και τη usb είσοδο.

Εκεί θα προτιμούσα να ήταν καθαρά ντιούικη για ελεύθερη μεταφορά κατά το δοκούν, διαφορετικά πηγαίνει σε πολύ έτοιμη κατασκευή και το aune θα είναι προτιμότερο.

Για μένα πλακέτα με διπλά τσιπ και δικες μας αρχικές τροφοδοσίες και FIFO και το αποτέλεσμα θα πέταγε!

Ο Βούλγαρος σχεδίασε στα γρήγορα αυτό που θα κυριαρχήσει στην αγορά, έβαλε την ήδη έτοιμη λύση του με το xmos και προσπαθεί να πιάσει το σύνολο...για μένα έχει εισχωρήσει σε αυτό που κάνουν εύκολα και φθηνά οι Κινέζοι και εδώ δεν ξέρω εάν θα κερδίσει...
 
Last edited:

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Eιναι αρκετά δύσκολο σαν εφαρμογή με διάφορα τερτίπια , και συνάμα πασπαρτού , ειναι hardware mode , ειναι software mode , με 300 πινάκια και 2674 εντολές , μακαρονάδα ,,, θέλει 3 ! ξεχωριστές κύριες τροφοδοσίες η μία συμετρική ,
και αναφέρει ρητά σε κάποιο σημείο στο pdf ότι θέλει τουλάχιστον στα τσιπάκι προσεγμένο point regulation , ( 3 local )

σε hardware mode έχει 4 φιλτρα χ2 slow και superslow , και σε software mode έχει τα ίδια συν κάτι παράξενα γουστα που τα λέει sound guality 5 με επιλογές ,,, που σε συνδιασμό με 10αδες αλλές ρυθμίσεις μπορούν να σε στείλουν χαλαρά σε ίδρυμα audiofreak ψάχνοντας την άκρη για την απόλυτη πχιιιιοτητα

μεγάλο !!! ατού η έξοδο τάσης ( μπαμπάτσικη κοντά στα 3 volt ) και η απουσία πυκνωτή στο σήμα ,

μεγάλο μείον η υποχρεωτικά σύνχρονη λειτουργεία του master clock που περιπλέκει τα πράγματα εάν θές παραπάνω απο μια πηγή ,

αυτά
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Οπότε Βασίλη, δεν είναι ούτε εύκολο για να γίνει και αυτό στυλ "μακαρονάδα", θέλει πολύ προσεγμένη αρχική αλλά και κατά τόπους τροφοδοσία, πολύ προσεγμένο layout και το κυριότερο κάποιο "παιχνίδι" στο θέμα του i2s.
Να γιατί ο Βούλγαρος επέλεξε να ενσωματώσει το xmos του έτσι ώστε να έχει συνέργεια με τις spidf εισόδους.

Μπράβο στην AK, έδωσε ≈3V με ίχνος πυκνωτή οπότε dc απόκριση, φαντάζομαι μηδενικό σχεδόν dc-offset....να γιατί πάει σφαίρα και όσοι το έχουν ακούσει γράφουν πολύ καλά λόγια.

Σε γενικές γραμμές τι προτείνει για είσοδο spdif, έχει δυνατότητα το ίδιο το τσίπ ή πάει με συνέργεια εξωτερικού receiver?
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Oχι δεν έχει το τσιπάκι σxέση με spdif , μόνο i2s και dsd over i2s pin , να πούμε ότι η dsd " ανοίγει " μόνο απο software mode και δεν πρέπει να έχει αυτόματη διαμεταγωγή απο pcm ( μπορει να κάνω και λάθος σε αυτο )
καθώς και ο κατασκευαστής προτείνει άλλο ! φίλτρο για dsd ..

οπότε το πράγμα μπερδέυει ελαφρά με την spdif γιατί τα masterclock που συνοδέυουν τους δέκτες των spdif ειναι τυπικότατα .. απλά .. και θέλουν φροντίδα μετά με διάφορα κόλπα ,, η λύση ενός fpga με επαναχρονισμό , fifo κτλ η απλά και σαν δέκτη spdif και συνάμα πολλυπλέκτη i2s .. δεν με έπεισαν ποτέ προσωπικά κάνοντας κατα την γνώμη μου τα πράγματα πολύ χειρότερα ,
αυτά ειναι σε θεωριτική βάση πάντα και δεν ξέρουμε πως θα ακουγεται απλά και μονο με το τυπικό χρονισμό ενος δέκτη σε σχέση με τα σημερινά υψηλα πάντα στάνταρ ,,

αλλη λύση ειναι το πάντρεμα ενός ασυνχρονου εξωτερικού φίλτρου που θα χρονίζεται με ένα crysteκ πχ ... πριν την εισοδο του dac ,,


σκέψεις ,,,,
 
Το Aune S16 πάντως έχει για τις s/pdif ένα κλασικό 8805 το οποίο μετά στέλνει I2S στο FPGA το οποίο τα κάνει όλα reclock και FIFO κτλ με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Γιατί λες ότι τα FPGA με επαναχρονισμό και fifo κάνουν τα πράγματα χειρότερα; Έχεις δοκιμάσει κάποιο; Ρωτάω γιατί απ' ότι ξέρω το FIFO του Iancanada (το μόνο diy-friendly fifo που ξέρω να υπάρχει διαθέσιμο) έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές και έχει γίνει ανάρπαστο τα τελευταία χρόνια.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Σου διαφέυγει ότι έχω συναμορλογήσει κατασκευάσει ανασκεύάσει περί τα 50 ολοκληρωμένα DAC τουλάχιστον τα last 2 years , με ότι τερτίπι υπάρχει στην πιάτσα ,

εμένα ρε φίλε δεν με έπεισε η τεχνική αυτή ,,

και το κινέζικο ειμαι της γνώμης ότι θα επαιζε πιό όμορφα χωρίς το FPGA ,


Και το τι πιστέυει η κοινότητα ,, αστο ,, το είδαμε με τον αστραχάν με τις αντιστάσεις ,,
 
Αν έχει περάσει από τα χέρια σου DAC με FIFO το οποίο μπορείς να βάλεις / βγάλεις ή απενεργοποιήσεις ώστε να δεις πως παίζει με και χωρίς, πάσο.. απλά ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο σε εμπορικές υλοποιήσεις και στις DIY υπάρχει μόνο το FIFO του Ian (με τέτοια δυνατότητα), εξ ου και η απορία.

Όσο για τον "αστραχάν με τις αντιστάσεις", οι γνώμες ακόμα διίστανται.. Κάποιοι το λατρεύουν.. ;)
 
Έχετε παρατηρήσει ότι το Ebay έχει αρχίσει να γεμίζει με κινέζικα DAC με το εν λόγω τσιπάκι; Σε τιμές χώμα πάντα..

Π.χ.
http://www.ebay.com/itm/Upgraded-ve...978?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c504e8b12
http://www.ebay.com/itm/DAC-Assembl...102?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19fdc3735e

Εννοείται ότι δεν υπονοώ ότι τα παραπάνω είναι συγκρίσιμα (από οποιαδήποτε άποψη..) με το Aune ή ακόμα και του Βούλγαρου..
 
26 June 2006
14,830
Athens
Περισσότερες πληροφορίες από το επερχόμενο κιτ του Βούλγαρου:

"Hi Stavros,

>> Could you please give more info on the inputs embedded onto the board? Does it have USB input?

USB input, 3 S/PDIF, and 1 optical inputs. We use AK4118 as a S/PDIF receiver.

The board has RCA SE outputs anд XLR outputs (for the XLR plugs are not soldered, there is a pinheader).


>> To consider that I add trnasformers and box and I'm done?

That's correct.


Kind regards,

Lyuben"