JVC X500 calibration by Kastro

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Αφου εφτασα αισίως τις 100 ώρες, κάλεσα προχθες τον Μανώλη Καστρουνή a.k.a. Kastro να μου ρυθμίσει το προβόλι.
Επειδή ομως ηθελα να τον ταλαιπωρήσω λίγο του ζήτησα να αφήσει τα ρυθμιστικά του JVC στο default και να κάνει την ρυθμιση αποκλειστικά μέσω lumagen. Ετσι, θα μπορούσα με ένα κλικ να δώ το πρίν και μετά. Πηγή, το Mac Mini με Windows 8, και προγραμμα MPC με τα γνωστα φιλτρακια.

Αφου έφαγε 3-4 ώρες, ιδού το αποτέλεσμα ή οπως λεμε "μια εικόνα, 1000 λέξεις":SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:
 

Attachments

  • TAKIS.jpg
    TAKIS.jpg
    128.6 KB · Views: 556

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Τρελό καρφί στο 2.2 (φαινεται πανω αριστερα)!
Και η διαφορά στο πριν και μετά πολύ εμφανής. Η εικονα εγινε πιο τρισδιάστατη, με καθαρές επιδερμίδες & σωστά χρωματα. Το αμεσο Α-Β ειναι ιδιαίτερα αποκαλυπτικό..
Και να πω οτι στο normal mode o JVC παιζει out of the box αξιοπρεπεστατα. Αλλα τα περιθωρια βελτιωσης ειναι προφανώς μεγάλα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Δεν την εχω, αλλα θα μπει και αργοτερα ο Καστρο που εχει τα αναλυτικα δεδομενα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
LOL αμα ειναι να φωτοσοπιαζουμε και τα διαγραμματα, την κατσαμε την βαρκα... :p
 
19 June 2006
35,671
LOL αμα ειναι να φωτοσοπιαζουμε και τα διαγραμματα, την κατσαμε την βαρκα... :p

Ε, φυσικά!! Άλλωστε, αν ήμουν τόσο ούφο και πείραζα μόνο τα διαγράμματα χωρίς να ακουμπήσω τα ΔΕ τότε θα έτρωγα το ξύλο της αρκούδας!!:flipout:
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Αφου εφτασα αισίως τις 100 ώρες, κάλεσα προχθες τον Μανώλη Καστρουνή a.k.a. Kastro να μου ρυθμίσει το προβόλι.
Επειδή ομως ηθελα να τον ταλαιπωρήσω λίγο του ζήτησα να αφήσει τα ρυθμιστικά του JVC στο default και να κάνει την ρυθμιση αποκλειστικά μέσω lumagen. Ετσι, θα μπορούσα με ένα κλικ να δώ το πρίν και μετά. Πηγή, το Mac Mini με Windows 8, και προγραμμα MPC με τα γνωστα φιλτρακια.

Αφου έφαγε 3-4 ώρες, ιδού το αποτέλεσμα ή οπως λεμε "μια εικόνα, 1000 λέξεις":SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:

Παει και ο Μανωλης χαλασε ακου εκει να δουλευει με το calman ..........
To Μπλεδακι ψηλα αλλα το κυανο και το μαντζεντα μια χαρα
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,665
Αθήνα
Κοιτάζω τα post στην κατηγορία και με πιάνει μια θλίψη...
Άλλες εποχές ένα τέτοιο θέμα θα είχε συμπληρώσει, χαλαρά, καμιά 15-αρία σελίδες, θα βλέπαμε κάμποσα screenshots, συζητήσεις επι συζητήσεων και γενικά θα γινόταν ένα τζέρτζελο. Τώρα... Ευτυχώς που υπάρχει κι ο 1070 γιατί αλλιώς θα την είχαμε κλείσει την κατηγορία...

Καλοθέατος Τάκη :ernaehrung004:
 
19 June 2006
35,671
Ε, νωρίς είναι ακόμα καλέ!! Χτες το σήκωσε το θέμα!-bye-

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και για να μην λες, αρχίζω...

Τάκη, πόσο φως σου έδωσε και σε τι θέση η ίριδα?
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Re: Απάντηση: JVC X500 calibration by Kastro

Κοιτάζω τα post στην κατηγορία και με πιάνει μια θλίψη...
Άλλες εποχές ένα τέτοιο θέμα θα είχε συμπληρώσει, χαλαρά, καμιά 15-αρία σελίδες, θα βλέπαμε κάμποσα screenshots, συζητήσεις επι συζητήσεων και γενικά θα γινόταν ένα τζέρτζελο. Τώρα... Ευτυχώς που υπάρχει κι ο 1070 γιατί αλλιώς θα την είχαμε κλείσει την κατηγορία...

Καλοθέατος Τάκη :ernaehrung004:


Παντως εγω δεν εχω ξαναδει τετοια τελειοτητα σε σχεδιαγραμμα ποιον lumagen εχει ο τυχερος ?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Ελα Mr Svellini, τον lumagen XD για τον οποιον ενδιαφεροσουν! ;)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ε, νωρίς είναι ακόμα καλέ!! Χτες το σήκωσε το θέμα!-bye-

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και για να μην λες, αρχίζω...

Τάκη, πόσο φως σου έδωσε και σε τι θέση η ίριδα?

Γιαννη, την ιριδα την εχω ανοικτή και σε dynamic mode on. Το φως μετά την ρύθμιση επεσε ενα κλικ αλλα οχι ανησυχητικά.
Δεν έχω όμως μετρήσεις για φως. Έχω ένα παπαροφωτομετρο να δοκιμάσω κάποια στιγμή αλλα δεν είμαι σίγουρος πως τα νούμερα θα είναι σωστά. Μπορώ όμως να υπολογίσω ποσο έπεσε το φως ποσοστιαία.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Χα, ωραιο αστειάκι σε μπαμπά δυο μικρών παιδιών! :p

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κοιτάζω τα post στην κατηγορία και με πιάνει μια θλίψη...
Άλλες εποχές ένα τέτοιο θέμα θα είχε συμπληρώσει, χαλαρά, καμιά 15-αρία σελίδες, θα βλέπαμε κάμποσα screenshots, συζητήσεις επι συζητήσεων και γενικά θα γινόταν ένα τζέρτζελο. Τώρα... Ευτυχώς που υπάρχει κι ο 1070 γιατί αλλιώς θα την είχαμε κλείσει την κατηγορία...

Καλοθέατος Τάκη :ernaehrung004:

Ωωωω Γέροντα η ευχηηη! :p


Thanks Bikos. Τώρα για screenshots ούτε που το προσπάθησα γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως θα βγάλω καμια αντιπροσωπευτική της προκοπης...
 
19 June 2006
35,671
Χα, ωραιο αστειάκι σε μπαμπά δυο μικρών παιδιών! :p


Βρε μπαμπά μικρών παιδιών, για το βράδυ όταν τον άνοιγες έλεγα να πάρεις μια μέτρηση!! Έτσι και αλλιώς, δυο λεπτά δουλειά είναι!:smile:

Take your time, εδώ είμαστε, δεν χανόμαστε! Ο Μπάμπης λύσσαξε!:flipout:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,665
Αθήνα
Χα, ωραιο αστειάκι σε μπαμπά δυο μικρών παιδιών! :p


Κι άλλοι είχαν μικρά παιδιά όταν κάποιοι ήταν ελεύθεροι κι ωραίοι αλλά, παρ' όλα αυτά, περέμεναν πιστοί στο καθήκον...
.. γιατί δεν ήταν "κότες"... :p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Κι άλλοι είχαν μικρά παιδιά όταν κάποιοι ήταν ελεύθεροι κι ωραίοι αλλά, παρ' όλα αυτά, περέμεναν πιστοί στο καθήκον...
.. γιατί δεν ήταν "κότες"... :p

Ψιτ, μην λες πολλά γιατί θα πω στην Ντιμη να μπει εδώ μέσα και να σου τα σούρει όπως σου αξίζει... :p

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βρε μπαμπά μικρών παιδιών, για το βράδυ όταν τον άνοιγες έλεγα να πάρεις μια μέτρηση!! Έτσι και αλλιώς, δυο λεπτά δουλειά είναι!:smile:

Take your time, εδώ είμαστε, δεν χανόμαστε! Ο Μπάμπης λύσσαξε!:flipout:

Θα το κάνω, όταν ξανάανοιξω το προβόλι...