Pentax KP και η νέα KF

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Πολύ ωραία φαίνεται

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν και 24mp apsc κ iso 819200 δεν μου κολλάνε. Για να δούμε
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
New generation 24.33 Mpix APS-C CMOS sensor
‛PRIME IV’ image processing engine with image accelerator unit
5-axis ‛SR II’ in-body image stabilization (5-stop correction)
27-point ‛SAFOX 11’ autofocus system (25 cross-type)
Sensitivity: ISO 100-819,200
Continuous drive: 7 fps
Maximum shutter speed 1/24,000 s (electronic shutter)
Dust-proof and drip-proof casing with 67 seals; cold resistance up to minus 10℃
Pixel Shift
Low-pass-filter-free sensor
Low-pass selectorigh resolution RGB sensor of about 86,000 pixels
Continuous drive: 7 fps (JPEG: up to 8 frames; RAW: up to 8 frames; RAW +: up to 7 frames)
Maximum shutter speed: 1/6,000s (mechanical shutter), 1/24,000s (electronic shutter)
Optical viewfinder with approx. 100% coverage and approx. 0,95x magnification
3-inch 921,000 dots vertical tilting LCD screen
Full HD video, 4K interval video
Motion bracket, depth-of-field bracketing function
Built-in Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n)
Compatible with ‛O-GPS-1’ GPS unit (sold separately)
Storage media: SD / SDHC / SDXC cards (compatible with UHS-I standard)
Battery: D-LI109
D-LI109 and D-LI90P available for battery grip D-BG7
Weight: 643g (body only), 703g (including battery and memory card)
Expected release date: February 23rd, 2017
Color: Black / Silver
No lens kits will be available
Optical viewfinder with 100% coverage
3-inch tilting LCD screen
Video: Full HD
DR II
Dimensions: 131.5 x 101 x 76mm
Weight: 643g
Price: ¥137,700 (8% VAT included), European RRP: 1,299 (20% VAT included) or aprox. $1,150
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Ίδια με την Κ70 σε δυνατότητες με κάπως καλύτερο σύστημα εστίασης...Με αυτή την τιμή θα παει απατη...Μεταξύ συγγενών και φίλων θα πουλήσει εκτός και αν κρίβει κάποιο άσο στο μανίκι που δεν μας το έχουν πει.....

Υ.Γ. Και για να γίνω λίγο κακός όλοι θα γράψουμε ένα σχόλιο και θα πούμε καλό λόγο για αυτή αλλα ως συνήθως κανένας μας δεν θα την πάρει όπως γίνεται και με κάθε μηχανή της Pentax...
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Κανείς δεν θα την πάρει γιατί Ελλάδα η αντιπροσωπεία και τα μαγαζιά πετούν χαρταετό. Έχω αλλάξει 3 σώματα Pentax, που έκαναν τα αντίστοιχα μοντέλα των Canonikon να κοκκινίζουν από ντροπή. Και η Mazda δεν πουλάει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερη από τη Nissan ή τη Honda. Μόνο όσοι έχουν πιάσει στα χέρια τους κάποια "Κ" καταλαβαίνουν τι εννοώ. Άσε που παίρνουν κορυφαίους χειροκίνητους Pentax K χωρίς αντάπτορα, δίνοντας επιβεβαίωση εστίασης και φωτομέτρηση
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Νίκο είχα την Ks2 και ήμουν μία χαρά ευχαριστημένος και σαφώς είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες Nikon/Canon αλλά δεν πουλάνε...Και η μεταπωλιτικη αξία τους είναι στο μηδέν...Πολύ δύσκολα κάποιος στην Ελλάδα θα δώσει 1.300 ευρώ για αυτή την μηχανή ενώ π.χ. με 1.000 παίρνει την fuji xt20 η με 1300 μία Νικον D610...Για αυτό το λέω η μηχανή είναι καμενο χαρτί με το καλημέρα στην Ελληνική αγορά με τέτοια τιμή....Στο thread της Κ70 μόνος μου τα έλεγα μόνος μου τα διάβαζα κανείς δεν ενδιαφέρεται δυστυχώς....
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,344
Αθήνα
Αυτό που παρατηρώ γενικώς - και δεν μου αρέσει καθόλου - είναι ότι τα χίλια...τόσα παίζουν πλέον στάνταρ με κάθε καινούριο μοντέλο!

...Ωραία μηχανή, αλλά την "παντρεύεσαι" οπότε θα πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος - ή πολύ ερωτευμένος...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Συμφωνω 100% Δημήτρη μαζί σου....Με 1.000 ευρώ κάποτε εστεινες σύστημα τώρα φτάνουν δεν φτάνουν για ένα midrage σώμα....Όσο για τις pentax αν την πάρεις παει σου έμεινε, αν αλλάξεις γνώμη πολύ δύσκολα θα την πουλήσεις...Ενώ είναι καλές μηχανές ελάχιστοι τις αγοράζουν....
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Κατά τη γνώμη μου οι μόνες μηχανές που δικαιολογούν την τιμή τους.
αν όταν άρχιζα είχα κάποιον να με συμβουλέψει σωστά πενταξ θα έπαιρνα και για ζουμ φακούς που υστερεί θα έπαιρνα ταμρον με μαουντ για πενταξ.
Δεν υπάρχει άλλη κροπ dslr με τέτοια στοιχεία φωτογραφικά συνδυασμένα έτσι. θεωρώ πως είναι απίστευτα ισορροπημένη.
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Να δούμε που θα κάτσει η τιμή γιατί εχω την εντύπωση οτι θα κατρακυλήσει συντομα (η K-3 ii είναι κάτω από 1000 ευρω και είχε ξεκινήσει ακριβώς το ίδιο αν θυμάμαι καλά) μια και inside infos λένε ότι σύντομα θα ανακοινωθεί και το νέο κορυφαίο κροπ μοντέλο (λείπουν και βασικά χαρακτηριστικά όπως διπλές κάρτες έχει μικροτερη μπαταρία κλπ). Αν αυτό βγει στα 1500 θα σημαίνει μια μεγάλη αυξηση στα μοντέλα. Κατά τα άλλα δεν έχει το νέο βελτιωμένο σύστημα εστίασης της Κ1 αλλά το προηγούμενο που είναι σημαντικό μειονέκτημα από αυτά που δεν μας συνηθίζει η pentax καθώς συνήθιζε να έχει κοινά αυτά τα χαρακτηριστικά. Θα ήθελα να δω το iso-819200 ενώ αν το dof bracketing δουλεύει καλά θα είναι εργαλείο για μακρο. Και βέβαια ούτε λόγος για βιντεο

Τεσπα όλοι θα την θαυμάσουν κανείς δεν θα την αγοράσει οπότε περιμένω τις προσφορές σε Κ-3 ii το πάσχα μπας και αλλάξω μηχανή
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Εδώ και με καλές τιμές δεν πουλάνε οι Pentax όχι με αυτή την τιμή που έχει η KP...Η K70 που είναι κατά 90% ίδια σε specs με την KP κάνει τα μισά λεφτά και πήγε άπατη διεθνώς ενώ νομίζω πλέον την βρίσκεις δύσκολα ακόμα και στο Amazon καθώς κανένας δεν την αγοράζει....
Είναι μεγάλη ιστορία αυτό με την Pentax...συνεχώς όλοι λέμε ''αν δεν είχα αυτό το σύστημα, αν δεν είχα ήδη επενδύσει, αν δεν, αν δεν...κλπ...'' στην πράξη κανένας μας δεν τις αγοράζει και πάντα ψάχνει μια δικαιολογία....συνεχώς βλέπω κόσμο να αλλάζει συστήματα, δεν έχω δει ποτέ κανέναν να πει....'''πουλάω τα πάντα από nIkon/Fuji κλπ. για να πάω σε Pentax''....
Έχοντας την Ks2 για κανένα 6μηνό θεωρώ ότι ήταν πολύ αξιόλογη μηχανή άλλα δεν έχει πως να το πω χαρακτήρα, ενώ είχε και κάποιες τραγικές αδυναμίες (σύστημα εστίασης ίσως το χειρότερο που έχω δει σε μηχανή με εναλλάξιμους φακούς, βίντεο απλά το ξεχνάς εντελώς και μηχανή Jpeg που είναι για γέλια).....
Πάντως στο θέμα μας η τιμή της KP είναι αλλού για αλλού....ούτε Fans της Pentax δεν θα την πάρουν δυστυχώς, εκτός και αν δεν την νοιάζει την Pentax και την έβγαλε όπως είχε βγάλει η Nikon την DF και η Olympus την Pen F....
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
487
ταριφα το 1000, αν και ειδα εχει full φακους για ολα τα βαλαντια η pentax
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Πάντως στο θέμα μας η τιμή της KP είναι αλλού για αλλού....ούτε Fans της Pentax δεν θα την πάρουν δυστυχώς, εκτός και αν δεν την νοιάζει την Pentax και την έβγαλε όπως είχε βγάλει η Nikon την DF και η Olympus την Pen F....

Κατσε να δουμε...Μπορει να υπαρχει κατι που να δικαιολογει την υψηλη τιμη. Αυτο το iso-819200 πιστευω οτι ειναι μαρκετιστικο, αλλα ισως το max iso προμηνυει πολυ καλη συμπεριφορα στα χαμηλοτερα υψηλα iso. Θα δειξει

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://www.youtube.com/watch?v=hp3gD9-fTGI
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,576
Κοίταξε ο αισθητήρας είναι της Sony, νέος μεν άλλα πόσο καλύτερος να είναι από τους παλιούς?? Και από την άλλη αν είναι κάτι τρομερό τον έδωσε η Sony στην pentax και δεν τον έβαλε π.χ. στην δική της Α6500 ή σε μια νεά Α77ΙΙΙ??? Δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ περίεργο.....Μακάρι να είναι όπως τα λες άλλα κάτι θα είχε πει η Pentax για αυτό πέρα ότι φτάνει το iso στον θεό που δεν μου λέει τίποτα...τέλος πάντων ίδωμεν άλλα δεν ελπίζω για πολλά...
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Δύο παρατηρήσεις:

1) Το κοινό της Nikon Df μια χαρά την εκτίμησε. Δεν ήταν mass market μοντέλο και οι επιδόσεις της κάθε άλλο παρά αμελητέες είναι.

2) Ο 24ρης αισθητήρας της Nikon D750 είναι Sony, αλλά "κόβει τ'αυτιά" σε αποδοση, των αντίστοιχων Sony μηχανών που τον φορανε. (Α7 ii π.χ.)

Άρα το tweaking και ο επεξεργαστης είναι αυτα που ανεβάζουν τον αισθητήρα η τον ρίχνουν στα τάρταρα .

Αφού μπορεί λοιπον η Nikon γιατί όχι και η Pentax (Ricoh ) ;

Συμπέρασμα:
ας βγει πρώτα η νέα Pentax και μετά την κρίνουμε.
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
η Sony μου είδε το βίντεο με την κακοποίηση της Pentax στην άμμο και το ξέπλυμα με νερό και έτρεξε να κρυφτεί στη ντουλάπα...
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
η Sony μου είδε το βίντεο με την κακοποίηση της Pentax στην άμμο και το ξέπλυμα με νερό και έτρεξε να κρυφτεί στη ντουλάπα...

:flipout: :flipout: