Prokofiev: Sinfonia Concertante for Cello & Orchestra - Miaskovsky Cello Concerto

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
B000001GXV.09.MZZZZZZZ.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Prokofiev: Sinfonia Concertante for Cello & Orchestra - Miaskovsky Cello Concerto

... πάνε 11 χρόνια που έχω αυτόν τον δίσκο, τον οποίο υπεραγαπώ και όλο θέλω να σας παρουσιάσω, αλλά ποτέ δεν έβρισκα τον χρόνο, ίσως γιατί σκεπτόμουν ότι και η συναισθηματική επένδυση εκ μέρους μου, θα ήταν δυσανάλογη σε σχέση με το πενιχρό κείμενο το οποίο τελικά, (μετά τους συνήθεις αυτο - περιορισμούς / τρέμω βλέπετε και όλους τους Ντοκ αυτού του 'ντουνιά') θα έβλεπε το φως .....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Prokofiev: Sinfonia Concertante for Cello & Orchestra - Miaskovsky Cello Concerto

... τελικά αποφάσισα απλώς να τον θέσω υπόψην σας, (δεδομένου ότι και τελευταία το τσέλλο έχει την τιμητική του στα νήματα των παρουσιάσεων), καθώς είδα ότι αρκετοί φίλοι ενδιαφέρονται για ανάλογες δουλειές ....

Ο Προκόφιεφ ουδέποτε έγραψε καθαρό κονσέρτο για τσέλλο, ωστόσο η παρούσα συμφωνία κονερτάντε αποκαθιστά πλήρως αυτήν την έλλειψη...
....τον δίσκο ουσιαστικά είχα αποκτήσει για το έργο αυτό, χωρίς να γνωρίζω τον έτερο συνθέτη Νικολάι Μιασκόφσκυ, του οποίου το τσέλλο κονσέρτο έμελε να γίνει από τα πλέον αγαπημένα μου καταφύγια, πλήρως εναρμονιζόμενο με την μαλακο-δημοκήδεια ψυχοσύνθεση μου .....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Prokofiev: Sinfonia Concertante for Cello & Orchestra - Miaskovsky Cello Concerto

το έργο του Προκόφιεφ λοιπόν είναι υπέροχο και σαφώς αξίζει να κοσμεί μία δισκοθήκη ....

επιτρέψτε μου να πω δύο λόγια για το έργο του Μιασκόφσκυ .....

....έχετε ποτέ αισθανθεί ότι τα πλευρά σας φουσκώνουν σε μία προσπάθεια να διευθετήσουν ταυτόχρονα ανάσες αγωνίας, ανάσες ελπίδας / μπαϊλντίσματος / άγχους / χαμένων προσδοκιών ;;;; τα έχετε αισθανθεί να διαστέλλονται σε βαθμό που θα μπορούσατε κάλλιστα να είσαστε αερόστρωμνα στην κοιλιά των ιπτάμενων δελφινιών, που δολοδέρνουν στα πέλαγα ;;;;
... έτσι ακριβώς η ορχήστρα αναπτύσσοντας το μελαγχολικό θέμα, φουσκώνει μέσα μας μία μεμβράνη φουλ στα βίαια συναισθήματα .... περιμένουμε τον σολίστα με τις δοξαριές του σε ρόλο λογχισμάτων, να τρυπήσει την φούσκα, να λύσει το βάσανο, να μας λυτρώσει από την αγωνία .... πλην όμως όταν τελικά αυτός δεήσει να αναπτύξει το δικό του, υπερβατικής, αβάσταχτης ομορφιάς θέμα, το δοξάρι αντί να λογχίσει και να ελευθερώσει, έχει κοίλο γυάλινο άκρο και απλώς μας καταφέρνει κτυπήματα, που τα άτιμα πονούν, που επιτείνουν την αγωνία, αντί να την καταλύουν .....
...σε αυτό το μοτίβο ξεδιπλώνονται τα δύο μέρη του κονσέρτου ... πλην όμως στο τέλος αντί να έχουμε γίνει μιερά αερόστατα, η μουσική έχει καταφέρει να μας πείσει ότι ο ρόλος της είναι να υπογραμμίζει την τραγική μας μοίρα, να συντροφεύει τα αδιέξοδα δίνοντας μία άλλη διάσταση στην παρηγοριά ... την παρηγοριά που κατά πως φαίνεται δεν θα μας δώσει αυτός ο κόσμος, ταγμένος πάντα να μας δυστυχεί όταν ευτυχούμε και το ανάποδο ....
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Prokofiev: Sinfonia Concertante for Cello & Orchestra - Miaskovsky Cello Concerto

... ουδέποτε έψαξα εναλλακτικές εκτελέσεις καθώς αυτή που κατέχω με τον Μάισκυ, τον Πλετνιώφ και την Εθνική Ορχήστρα της Ρωσίας, με γεμίζει στον μέγιστο βαθμό .... εάν κάποιος φίλος γνωρίζει κάποιες άλλες αξιόλογες, θα χαρώ να συμπληρώσει το νήμα ......
 
Απάντηση: Prokofiev: Sinfonia Concertante for Cello & Orchestra - Miaskovsky Cello Co

Σπύρο στο έργο του Προκόφιεφ, ο μακαρίτης ο Ροστροπόβιτς είχε διαπρέψει. Κυκλοφορεί από την EMI ή σοβιετική ηχογράφηση του με το Ροζντεστβένσκυ και στην Erato ή μεταγενέστερη του με τον Οζάβα.

Μιασκόφσκυ είχα ακούσει φοιτητής από το ραδιόφωνο την 22η συμφωνία και μου άρεσε. Έκτοτε όμως έχω χάσει τα ίχνη του.
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Re: Prokofiev: Sinfonia Concertante for Cello & Orchestra - Miaskovsky Cello Concerto

Με το Σλάβα κυκλοφορεί και άψογο σετάκι με τα δυο έργα (και ένα γέμισμα Ραχμάνινοφ - 6 vocalise op. 34 No 14) στην ΕΜΙ, στη σειρά Great Recordings of the Century και σε φθηνή τιμή. Ορχήστρες είναι η Royal Philarmonic στη symphonia concertante και η Philarmonia στο concerto του Miaskovsky. Διευθυντής είναι ο Malcolm Sargeant και πιάνο παίζει ο Alexei Dedyukhin. Είναι ηχογραφήσεις των ετών 1957-1959 (ο Σλάβα είχε ακόμη μαλλιά) και ακούγονται πολύ καλά -στα αυτιά μου τουλάχιστον- με τη βοήθεια της νέας τεχνολογίας (art remastering κλπ).
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Prokofiev: Sinfonia Concertante for Cello & Orchestra - Miaskovsky Cello Co

Στήν κατοχή μου βρίσκεται μόνον ο δίσκος πού προτείνει ο Σπύρος...
Από την Symphony Concerto τού Prokofiev μού αρέσει το τρίτο κυρίως μέρος,πού μετατρέπεται απο ένα ´λυρικό´andante σέ ένα 'εύφλεκτο´allegro marcato πού απαιτεί υψηλότατη δεξιοτεχνία απο τον σολίστ.
Το έργο δεν το τοποθετώ στό ύψος τών πιανιστικών κοντσέρτων ούτε τών σχετικά υποτιμημένων κοντσέρτων γιά βιολί..
Το κοντσέρτο τού Miaskovsky,πού θεωρήθηκε από τούς Σταλινικούς ως ´Υπαινικτικό επιστροφής στον Τσαρισμό´:)eek:)έχει ενα νοσταλγικό -λυρικό πρώτο μέρος(Lento ma non Troppo) και ένα πολύ πιό ´εσωτερικό´δεύτερο μέρος γεμάτο διακυμάνσεις καί αρκούντως Ρώσικο,πού μού αρέσει πολύ.

Είναι το μοναδικό έργο τού Συνθέτη και αδελφικού φίλου τού Prokofiev πού γνωρίζω σχετικά.
Απο τις πάμπολλες συμφωνίες του δέν έχω ιδέα.
Aναμένω υποδείξεις και προτιμήσεις.