Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 4 απο 115 ΠρώτοΠρώτο 1234567814104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 1148
    Banned
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Περιοχή
    Malmo, Sverige

Re: DIYer’s corner - Οfftopic DIY projects and chat

Γεια σου Νικο
    ωστε ετσι η Μαρανελλο, το ειχα υποψιαστει οτι εχει πολυ βαρος μπροστα, καλα δεν ειναι τρανσαξελ σαν τις αρχαιες Αλφεττες?Το κιβωτιο ενσωματωμενο με τον πισω αξονα και ημιανεξαρτητη Ντε Ντιον αναρτηση? Απλα ρωταω γιατι δεν ξερω τιποτις απο Φεραρρι, δεν ασχολουμαι με ημιτασιον βλεπεις!
    Μια φορα ειχε ενα κοριτσι απο την οικγενεια μας ενα τετοιο 1,9GTI αν θυμαμαι καλα και το ειχα για 6 μηνες επειδη τοτε αυτυη σπουδαζε στην Ισπανια.
    Ηταν πολυ καλο σαν ενα μικρο σπορτ αυτοκινητο, αλλα σε μερικες καταστασεις γυρναγε σαν σβουρα! Η δεν ηξερα εγω πως οδηγουνται? Ηταν ττο πρωτο που ειχε βγει τοτε, καποτε προς του 80 αν θυμαμαι καλα.
    Η αισθηση του τιμονιου ακριβεστατη.
    Πριν 2 χρονια ημουν στο μουσειο της Μπουγκατι στην Γαλλια και ειδα τον V-6 F1 της Πεζω, ενα πανεμορφο κινητηρα, σου εδινε την εντυπωση οτι καθε λεπτομερεια ειναι εκει γιατι πρεπει να εχει τον σκοπο της. Εχει αυτος ο κινητηρας καποια σχεση με τον παραγωγης? Ειναι αυτος που υπηρχε και στα Βολβο 164 και στα Ντελορεαν?
    Ποιος ειναι ο Σενα?

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2007
    Περιοχή
    πειραιας

Hallo Σπυρο,
    Τι εγινε, ωραία πραματα βρηκαμε μια γωνια να λεμε...
    Για τη Marenello λέει η Ferrari 50-50 με οδηγό, αλλά δε ξερω τι οδηγό εννοεί
    το κιβώτιο πισω ειναι ενσωματωμμένο με το διαφορικό.
    αλλά τι 50-50 αφου ειναι πάνω απο 1900κιλά...με οδηγό και μπετζινες
    το 205 το 1,9 εχει δίκιο αν αφησεις το γκάζι ή πατήσεις φρένο σε στροφή σε εχει περάσει ο κώλος σου, θελει επιθετική οδηγηση και δυναμικό συμπεριφορά στις στροφές, δηλαδη να το κρατάς με γκαζι και τιμόνι
    γιαυτό και η επιτυχία ήταν το rally με 1,3 κινητήρα.
    Για να λέμε και ολη την αλήθεια τα τότε αυτοκίνητα ναι μεν ειχαν απίστευτες γεωμμετρίες αλλά τα σημερινά ειναι απίστευτα ακαμτα σαν αυτοφερόμενο κατι που βοηθά αφανταστα.

πω, πω τι μου θυμησες Delorean
    Αυτός ηταν μηχανικός της GM και αποφασισε να παράγει στην βορεια Ιρλανδία αυτοκίνητα για την Αμερική.
    Σχεδιο Giugiaro με βάση την Esprit που μολις ειχε φτιαξει, το 76 ο Delorean εφτιαξε το πρώτοτυπο του .
    το πρωτο ειχε κινητήρα Citroen Wankel, ο οποίος αντικαταστήθηκε από τον V6συνεργασίας Peugeot-Renault-Volvo, με μάλιστα πρωτους του δικούς μου της Volvo να τον εχαν βγάλει στη παραγωγή πιο νωρις.
    Απόδοση για το DeLorean Αμερική 170ΗΡ (καταλύτης γαρ) 200ΗΡ για Ευρώπη τα λίγα που δώθηκαν, με ψεκασμό Bosch.
    Κιβώτιο Renault 5manual (από Alpine) ή 3auto τροποποιημένο για τοποθήτηση πίσω.
    Ο Delorean τα εβγαλε στη παραγωγή το 81 μεχρι το τελου του 82 που τον συλαβανε για ναρκωτικά.
    Το δικαστηριο τον αθώοσε αλλά η εταιρία χρεοκόπησε.
    Κατασκευασε και τριά επίσχρυσα 24Κ, τα δύο ειναι σε μουσεία στην αμερική
    Κατασκευαστηκαν συνολικά πάνω σπο 9000 κομματια με την εμπορική ονομασία DCM-!2 το 12 από τα 12.000$ που κόστιζε (τα χρυσα ειχαν 85.000$)
    Μια που το εφερε η κουβέντα στο back to the future ο κινητήρας ντουμπλαριστηκε από V8 Porsche....

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2007

Η Alfasud ήταν και εμένα το πρώτο μου αυτοκίνητο και την αγόρασα μετά τα τέστ που είχα διαβάσει για τη οδική της συμπεριφορά
    Πραγματικά ήταν ένα Go-Kart αυτοκίνητο με πινακίδες για τον δρόμο και το έλεγαν και το λένε ακόμα οι οδηγοί αγώνων του ενιαίου πρωταθλήματος που την οδήγησαν σαν πρώτο αυτοκίνητο το 1975.
    Για σχεδίαση του 1972 ήταν πραγματικά διαστημόπλοιο πολύ μπροστά από την εποχή του αρκεί να δεί κανείς τα άλλα αυτοκίνητα του 1972.
    Εγώ ήμουν από τους άτυχους γιατί η δικιά μου είχε σοβαρά προβλήματα σκουριάς (δεν είχαν όρεξη την ημέρα που την έφτιαξαν οι Ναπολιτάνοι) αλλά το χειρότερο ήταν οι βενζίνες.
    Ήθελε Ιταλική βενζίνη με την Ελληνική βάραγε πειράκια από τη πρώτη μέχρι την τελευταία ημέρα που την πούλησα.
    Αλλά από ότι διαβάζω το ίδιο πρόβλημα έχουν μέχρι σήμερα και οι απόγονοι !

Banned
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Περιοχή
    Malmo, Sverige

ΠΟΤΕ δεν εχω ακουσει προαναφλεξεις απο καποια Αλφασουντ που ειχα και εχω!
    Πριν 2-3 χρονια που δεν υπηρχε SHELL V-SUPER, εβαζα την απλη 98 και εκει κανενα προβλημα! Ακομα και με ρυθμιση στο αβανς στους 5 βαθμους απο το κανονικο 8, παλι δεν χτυπαει τιποτα! Η 147 του φιλου μου με 95 δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα ουτε καποιες απο τις αλλες Αλφες μας. οποτε αυτο το βλεπω σαν ενα τοπικο προβλημα εκει κατω.
    Παντως οι δικες μας Αλφασουντ δεν σκουριαζουν και πολυ, μερσεντε, μπεμβε και πολλες αλλες ποιοτικες μαρκες σκουριαζανε ποιο πολυ απο τις Αλφασουντ.και μην αναφερω για γκολφ, εκει ηταν και ειναι ακομα και δεκαετιας του 90 καταστροφη απο σκουρια. Απο 98 και μετα γαλβανιζοντουσαν και σταματησανε να σκουριαζουν! Η Φιατ αρχισε με τα Τιπο το 88 και υπαρχουν ακομα Τιπο στους δρομους χωρις ιχνος σκουριας!
    Ισως αυτο να εχει να κανει με την αντισκωριακη προστασια που εκανε ο αντιπροσωπος εδω πριν παραδωσει το αυτοκινητο στον πελατη. Ακομα τα Αλφασουντ μας εδω εχουν το ταμπελακι "Dinitrol" κολημενο στο παραθυρο πισω.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Aprile Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... αλλά το χειρότερο ήταν οι βενζίνες.
    Ήθελε Ιταλική βενζίνη με την Ελληνική βάραγε πειράκια από τη πρώτη μέχρι την τελευταία ημέρα που την πούλησα.
    Αλλά από ότι διαβάζω το ίδιο πρόβλημα έχουν μέχρι σήμερα και οι απόγονοι !
    για την 147/156 και το θέμα με τα πειράκια, δεν φταίνε οι βενζίνες. Ολα αυτά που λένε οι συναδελφοι στο διπλανό φορουμ ειναι επειδή τους έχουν φλωμώσει στο ψέμα. Αυτή η καραμέλα με τις βενζίνες ειναι μια σωτήρια δικαιολογία για τα εξουσιοδοτημένα να αποφεύγουν τις επισκευές εντός εγγύησης. Το πρόβλημα οφείλεται στην ευαισθησία του μεταβλητού χρονισμού που εντείνεται με μια ενδεχόμενη κακή λίπανση. Μετά από κάποιο διάστημα, αλλάζει το Κ του ελατηρίου που υπάρχει μέσα στον μηχανισμό του μεταβλητού, με αποτέλεσμα να μην δουλεύει οπως πρέπει. Συνήθως αυτό προκύπτει αν το λιπαντικό ειναι κακής ποιότητας και παρεμβάλλονται δυο τρεις μερες χωρις το αυτοκίνητο να παρει μπροστά. Επειδη το πρόβλημα είναι γνωστό, η alfa εχει βγάλει κιτ επισκευής του μεταβλητού που κοστίζει περίπου 3 ευρώ,αλλάζοντας ουσιαστικά ένα ελατηριάκι! Σε κάθε αλλαγή ιμάντων είναι επιβεβλημένη και η επισκευή του μεταβλητού (εφόσον λύνεται ούτως ή άλλως για τους ιμάντες) χωρίς επι πλεον κόστος (ασχετα αν καποιοι αποκρύπτουν την υπαρξη του κιτ επισκευής για να χρεώσουν ολόκληρο μεταβλητό που κοστίζει πάνω απο 130 ευρώ (αν θυμαμαι καλα). Ο κύριος ένοχος για το πρόβλημα, δεν ειναι ο μεταβλητός ο ίδιος, αλλά τα κωλολάδια που βάζουν στα εξουσιοδοτημένα (selenia). Απαράδεκτο λάδι, το άλλαζα στις 5.000 χλμ (κι ας προβλέπεται η αλλαγή στις 20.000χλμ συμφωνα με το βιβλιαράκι) και ήταν στην αφή σκέτο νερό. Αν δεν λιπαινεται αποτελεσματικά ο μεταβλητός, το ελατηριάκι ζορίζεται και χάνει τα χαρακτηριστικά του. Από την στιγμή που άλλαξα τύπο λιπαντικού, σταμάτησαν και τα προβλήματα με τους μεταβλητους και μετα πειράκια και με όλα. Το agip που βάζω τώρα το αλλάζω στις 5.000χλμ και το λυπάται η ψυχή μου, ειναι σαν καινούργιο. Το πρόβλημα παρακάμπτεται και με αλλαγή χαρτογράφησης στην ecu, αλλά νομίζω ότι ειναι φτηνότερο το να προσέχει κανεις την λιπανση του μοτέρ. Φυσικά όλα αυτά τα γνωρίζουν στα εξουσιοδοτημένα, αλλά γιατι να σταματήσουμε τις βλάβες? να μείνουμε χωρίς δουλίτσα? Εμένα από τότε που βγήκε το αυτοκίνητο απο την εγγύηση, και έφυγα απο τα εξουσιοδοτημένα, το αυτοκίνητο βρήκε την υγειά του. Ολα σχεδον τα ευρωπαικά αυτοκίνητα αντιμετωπίζουν προβλήματα αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι στο support, όχι στο προϊόν imho, και το έχω διαπιστώσει the hard way.

Banned
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Περιοχή
    Malmo, Sverige

Τωρα τι να πω, δεν το εγραψα αυτο το συνηθες προβλημα γιατι απλα και ενας μπουφος μπορει να καταλαβει αν ειναι ο μεταβλητος των βαλβιδων η αυτοαναφλεξεις! Ακουγονται διαφορετικα και ακουγονται σε διαφορετικες καταστασεις. Αν ενα συνεργειο δεν μπορει να πει οτι ειναι αυτοαναφλεξεις η ο μεταβλητος τοτε θα πρεπει να πουλαει κουλουρια στην Ομονοια ο τυπος.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2007
    Περιοχή
    πειραιας

Ωραιος Ο John
    Διαβασα μεχρι τα selenia δε χρειαζεται παρακατω...τα ειπες ολα
    ΝΟ SELENIA!!!!!! ισως το χειρότερο λαδι που ειχω βαλει, τα αλλαξα στα...μετα απο δυο εβδομαδες και εστρωσε ξανα ο κινητηρας
    Μια παρεξηγηση με τα λαδια:
    Υπαρχουν λαδια που ειναι φτιαγμενα για να καιγονται και θελουν συμπλήρωμα (πχ Motul - πολύ καλο) και αλλα που καιγονται λιγότερο (πχ Selenia, μη παρεξηγηθώ υπάρχουν και καλά λάδια)
    Ουσιαστικά ενα marketing των Ιταλων αυτό το λάδι για να μη καινε λαδι οι κινητήρες τους, ΠΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΙΝΕ κανα λιτρο ανα 5.000χλμ
    Ενταξει δεν ειναι RX-8, τελικά ο κινητήρας του ειναι διχρονος Wankel???
    O κατασκευστής λέει ανα τρία γεμισματα βενζίνη, τσεκαρισμα και συμπλήρωμα λαδιου, αυξησε λεει την αξιοπιστία του.

Για τις Alfa ενα ειναι το λαδι, Agip, o αντιπροσωπος ειναι καπου στη Λαρισα, εχουν μερικά παραδοσιακά συνεργεία, εχουμε και εδω στο Πειραια εναν που τα πουλάει στο λιμανι μετα τον ΟΛΠ.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2007

Συμφωνώ και εγώ για τα Selenia αλλά και τα Agip είχα τότε πρόβλημα γιατί το λαδάδικο της οδού θηβών που τα πούλαγε στη περιοχή δεν έφερνε τα γνήσια !
    Αλλά κάτι μαϊμού από την Νάπολη
    Του έβαλα τελικά μετά από διάφορες δοκιμές κάτι Γερμανικά ARAL και έστρωσαν τα διάφορα παρατράγουδα.
    Για τίς βενζίνες ένα μόνο μπορώ να πώ ότι έκαναν μόνο για τα Lada και όχι για τα Alfa

Banned
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Περιοχή
    Malmo, Sverige

Τα AGIP δεν υπηρχανε εδω μεχρι πριν μερικα χρονια, τωρα πουλιουνται σε μερη που πουλανε τρακτερ! Θα παω σε ενα διπλανο χωριο να αγορασω, χρησιμοποιω Shell mineral ενα απλο λαδι για παλαιες μηχανες. Διαβασα στο φορουμ της μπεμβε και ειδα οτι αυτοι που εχουν προβλημα με μεγαλη καταναλωση λαδιου, το εχουν λυσει με AGIP racing 10W60. Μερικοι απο αυτους εχουν δει και μικρωτερη καταναλωση βενζινης, μερικοι οχι.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Εγω βάζω Agip Sint 2000 (10w40). Κατανάλωση λαδιού έχω, αλλά το μοτέρ δουλεύει γλυκύτατα.

Σελίδα 4 απο 115 ΠρώτοΠρώτο 1234567814104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης