Linn Sondek LP12 Upgrades and Tweaking

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Έχω ένα Linn Sondek LP12, Valhalla/Akito/ATOC9 το οποίο αγόρασα ελαφρώς μεταχειρισμένο το 1989.

Από τότε το μόνο πρόβλημα του ήταν το on/off κουμπί το οποίο και αντικατέστησα.

Πρόσφατα έκανα ένα service και άλλαξα ιμάντα, λάδι, και κιτάκι αναρτήσεων.

Πάντοτε είμαι ευχαριστημένος με τον ήχο του, και το μόνο που έχω κάνει σαν tweak είναι να αφαιρέσω το base board. Έχω δε ασχοληθεί αρκετά με την ρύθμιση του χωρίς όμως να μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι κάτι εκτός των τετριμμένων βοηθάει σε κάτι τον ήχο.

Είδα ότι υπάρχουν πολλά upgrades, σε αρκετά τσουχτερές τιμές, και δεν σας κρύβω ότι μερικές ζήλεψα.

Κοίταξα και σε ξένα φόρα τι λένε και έχω μια ιδέα.

Θα ήθελα να συζητήσουμε εδώ τι από αυτά αξίζει τον κόπο και το χρήμα, τόσο στα original Linn, όσο και σε άλλων εταιριών upgrade kits.

Μάλιστα είδα και αυτό http://www.inspirehifi.co.uk/inspirehifi/vivd_info_photos_price_2.html το οποίο με ενδιαφέρει αρκετά.

Ακούω γνώμες...

ΥΓ. Έχω υπόψη μου αλλαγή βραχίωνα κάποια στιγμή, αλλά θεωρώ ότι για να αποδώσει τα μέγιστα θέλει και το αντίστοιχο υπόβαθρο, και αυτό είναι στο οποίο αναφέρομαι στο νήμα αυτό.
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Χμμμ... ναι...

αυτά μάλλον τα ξέρω...σκοπός μου είναι να ξεκινήσει μια συζήτηση με το τι ακριβώς κάνει το κάθε πράγμα, γιατί το κάνει και αν αξίζει τα λεφτά του...

πχ... αν δεν ακούσω το Hercules που το πουλάνε τζάμπα, δεν υπάρχει περίπτωση για το Lingo...

Το ίδιο ισχύει και για το Trampolin... δηλαδή το rigidity του αυξάνετε τόσο ενώ ακόμα χρησιμοποιούν ξυλοβιδάκια?

Αν βρώ Ekos φτηνά θα πάρω, αλλά και πάλι δεν είναι μονόδρομος...

Εσύ έχεις LP12/Trampolin/Lingo/Ekos? με τι κεφαλή? και από τι έκανες upgrade?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,748
Εχω και γω ενα Lιnn οπως το δικο σου.Να πω οτι λογω προβληματος με τα bearings του Akito τον εχω αντικαταστησει με εναν Basik Plus και για να ειμαι ειλικρινης δεν με χαλασε καθολου η αλλαγη αυτη.Αν μη τι αλλο,το tracking ειναι αισθητα και ακουστικα καλυτερο τωρα.Για τις αλλαγες τωρα,ενω ειχα κανει παρομοιες σκεψεις με σενα,διερωτωμαι εαν 1.αξιζουν τα λεφτα τους οι αλλαγες αυτες,2.εαν οι αλλαγες αυτες ειναι οντως πραγματικα βελτιωσεις η απλα αλλαζουν τον ''χαρακτηρα'' του πικαπ. Αν απλα αλλαζουν τον χαρακτηρα του-προσωπικα πιστευω οτι ακριβως αυτο γινεται-δεν παυει να ειναι το Sondek που σου αρεσει;Δεν θα καταληξει σε κατι που ισως δεν σου αρεσει;Απ οτι διαβαζουμε,μετα τις αλλαγες αυτες,το Linn,δεν ειναι πλεον αυτο που ξερουμε.Υπαρχουν τοσες επιλογες,ποια αραγε μας ταιριαζει...αν μας ταιριαζει;Ας δουμε λοιπον που μας οδηγει αυτη η συζητηση και βλεπουμε.Στα τυφλα και χωρις να ακουγα ενα ''μεταλλαγμενο" Sondek θα ημουν πολυ προσεκτικος,και μαλλον θα εμενα σ'αυτα που ηδη εχεις κανει,δηλ.λαδι(ναι το μαυρο ειναι εξαιρετικο),ιμαντα και αναρτηση.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Αυτή την συμβουλή μου έδωσε και ο αντιπρόσωπος... προς μάλλον απογοήτευση μου.

Η Akito σου μάλλον είχε μεγάλο πρόβλημα ώστε να λες ότι έχεις δει βελτίωση με την Basik Plus... εγώ είχα αγοράσει το LP12 με το παλιό armboard και με μια Basik Plus, όταν ο αντιπρόσωπος με δελέασε με μια επίσης μεταχειρισμένη Akito και το τότε νέο armboard... έκανα την αναβάθμιση και είναι λίγες οι φορές που μπορώ να πω... μέρα με την νύχτα...και να φανταστείς ότι τότε φορούσα και χειρότερη κεφαλή... αν θυμάμαι καλά μια ΑΤ OC5...

Πάντως η εμπειρία μου (η οποία είναι εκτεταμένη θα έλεγα, αλλά σε παλαιότερα μηχανήματα άνω της 10ετίας) με κάνει επιφυλακτικό, και προτιμώ να κάνω ένα πείραμα με μερικές εκατοντάδες ευρώ, παρά με χιλιάδες...

Η άποψη μου είναι υποκειμενική αλλά επειδή αντιλαμβάνομαι κάποια τεχνικά πράγματα θεωρώ ότι εκείνο που κάνει μεγαλύτερη διαφορά είναι η απομόνωση του μοτέρ και η στιβαρότητα της υποκατασκευής στην οποία συνδέεται ο βραχίωνας (όποιος και αν είναι), και συνάμα η μείωση κραδασμών.

Αυτό επιτυγχάνεται μάλλον με το keel/trampolin/(armboard ενσωματομένο στο keel).

Δεν είχα την τύχη να ακούσω ποτέ διαφορές ανάμεσα σε ένα LP12 με Valhalla δίπλα σε ένα με Lingo...

Δεν ξέρω επίσης εάν ο ήχος του πικάπ αλλάζει αν γίνουν αυτές οι παρεμβάσεις... νομίζω ότι απλά επειδή μειώνονται οι απώλειες, θα ακούγεται καλύτερα... οι χρωματισμοί δεν πρέπει να θεωρούνται θετικός παράγοντας... το αντίθετο... έχω ακούσει LP12/Valhalla/Ittok/Troika πλάι στο δικό μου, και το στυλ ήταν το ίδιο περίπου, απλά με περισσότερη λεπτομέρεια και διαφάνεια...υποθέτω ότι το ίδιο θα συμβεί και αν σταθεροποιήσουμε τον υπάρχων βραχίωνα... υποθέτω...
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Χμμμ... ναι...

αυτά μάλλον τα ξέρω...σκοπός μου είναι να ξεκινήσει μια συζήτηση με το τι ακριβώς κάνει το κάθε πράγμα, γιατί το κάνει και αν αξίζει τα λεφτά του...

πχ... αν δεν ακούσω το Hercules που το πουλάνε τζάμπα, δεν υπάρχει περίπτωση για το Lingo...

Το ίδιο ισχύει και για το Trampolin... δηλαδή το rigidity του αυξάνετε τόσο ενώ ακόμα χρησιμοποιούν ξυλοβιδάκια?

Αν βρώ Ekos φτηνά θα πάρω, αλλά και πάλι δεν είναι μονόδρομος...

Εσύ έχεις LP12/Trampolin/Lingo/Ekos? με τι κεφαλή? και από τι έκανες upgrade?

Ετσι είναι του ξαδέρφου μου (εγώ έχω ακόμα ένα Linn Axis με Akito II και K18 MkII κεφαλή)...
Απο Valhalla/Ittok/Klyde ανέβηκε σε Trampolin/Lingo/Ekos/Akiva ...

Πάντως πριν το αναβαθμίσουμε, επειδή είχαμε το πλεονέκτημα να ζούμε στην Αγγλία εκείνη την εποχή, πήγαμε σε Linn dealer στο Newcastle και βάλαμε διπλα-δίπλα το Sondek του ξαδέρφου μου και το Sondek του dealer που ήταν ακριβώς με τα upgrades που ψάχναμε. Παίξαμε για 1 ώρα και 15 λεπτά τα δύο πικάπ σε αντιπαράθεση στο ίδιο σύστημα (όλο της Linn, που είχε στήσει ο dealer στο audition room) και οι διαφορές ήταν και αισθητά ακουστές και αρκετές για να του αφήσουμε 2 χιλιάδες λίρες (part-exchange τον Ittok και καινούργια κεφαλή, Akiva αντί της Klyde που είχε)...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,748
Αυτή την συμβουλή μου έδωσε και ο αντιπρόσωπος... προς μάλλον απογοήτευση μου.

Η Akito σου μάλλον είχε μεγάλο πρόβλημα ώστε να λες ότι έχεις δει βελτίωση με την Basik Plus... εγώ είχα αγοράσει το LP12 με το παλιό armboard και με μια Basik Plus, όταν ο αντιπρόσωπος με δελέασε με μια επίσης μεταχειρισμένη Akito και το τότε νέο armboard... έκανα την αναβάθμιση και είναι λίγες οι φορές που μπορώ να πω... μέρα με την νύχτα...και να φανταστείς ότι τότε φορούσα και χειρότερη κεφαλή... αν θυμάμαι καλά μια ΑΤ OC5...

Πάντως η εμπειρία μου (η οποία είναι εκτεταμένη θα έλεγα, αλλά σε παλαιότερα μηχανήματα άνω της 10ετίας) με κάνει επιφυλακτικό, και προτιμώ να κάνω ένα πείραμα με μερικές εκατοντάδες ευρώ, παρά με χιλιάδες...

Η άποψη μου είναι υποκειμενική αλλά επειδή αντιλαμβάνομαι κάποια τεχνικά πράγματα θεωρώ ότι εκείνο που κάνει μεγαλύτερη διαφορά είναι η απομόνωση του μοτέρ και η στιβαρότητα της υποκατασκευής στην οποία συνδέεται ο βραχίωνας (όποιος και αν είναι), και συνάμα η μείωση κραδασμών.

Αυτό επιτυγχάνεται μάλλον με το keel/trampolin/(armboard ενσωματομένο στο keel).

Δεν είχα την τύχη να ακούσω ποτέ διαφορές ανάμεσα σε ένα LP12 με Valhalla δίπλα σε ένα με Lingo...

Δεν ξέρω επίσης εάν ο ήχος του πικάπ αλλάζει αν γίνουν αυτές οι παρεμβάσεις... νομίζω ότι απλά επειδή μειώνονται οι απώλειες, θα ακούγεται καλύτερα... οι χρωματισμοί δεν πρέπει να θεωρούνται θετικός παράγοντας... το αντίθετο... έχω ακούσει LP12/Valhalla/Ittok/Troika πλάι στο δικό μου, και το στυλ ήταν το ίδιο περίπου, απλά με περισσότερη λεπτομέρεια και διαφάνεια...υποθέτω ότι το ίδιο θα συμβεί και αν σταθεροποιήσουμε τον υπάρχων βραχίωνα... υποθέτω...

Eιναι γεγονος οτι ο δικος μου ΑΚΙΤΟ ειχε σοβαρο προβλημα bearings.Περα απ αυτο,ενας φιλος που ειχε παρομοιο προβλημα,τον αντικατεστησε με rega rb300 και παρολον οτι λεγεται οτι δεν ειναι και πολυ καλος συνδιασμος,οταν το ακουσαμε συμφωνησαμε οτι ο rb300 τα πηγαινε πολυ καλα στο LP12,και αυτον χρησιμοποιει μεχρι τωρα.Πιστευω οτι υπηρχε μια αναγκαιοτητα να αλλαξει το sondek για να διατηρηθει στο προσκηνιο.Αυτο εκανε η Linn και αυτο προσπαθουν να ανταγωνιστουν μερικοι προσφεροντας παρομοια tweaks.Προσωπικα αγορασα το sondek γι αυτο που ηταν,και δεν ειναι το μοναδικο μου πικαπ.Οταν θελω να ακουσω κατι διαφορετικο,παω στο Thorens,Garrard κλπ :a0210:Κατα τα αλλα,συμφωνω οτι ειναι πειρασμος:smile:
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Αυτά είναι τα καλά της Αγγλίας...:a0210:

Και φυσικά ισχύει ο κανόνας του 80/20... για 20% βελτίωση, πληρώνεις 80% παραπάνω...:earmuffs:

Επίσης ισχύει πόσα έχει το πορτοφόλι σου, και το δικό μου δεν επιτρέπει μεγάλα ανοίγματα αυτή την εποχή ειδικά...

Η αναβάθμιση που περιγράφεις έχει αρκετές παραμέτρους και δεν μπορώ να αξιολογήσω την κάθε μια ξεχωριστά...πάντως είναι ότι προτείνει η Linn, και φυσικά μετά από την πολυετή εμπειρία μου τόσο προσωπικά με το πικάπ μου αλλά και με άλλα προϊόντα που έχω δει, έχω ακούσει, και έχω διαβάσει reviews θεωρώ ότι είναι αυτονόητο, εγώ αλλού το πάω εδώ...
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Αυτά είναι τα καλά της Αγγλίας...:a0210:

Και φυσικά ισχύει ο κανόνας του 80/20... για 20% βελτίωση, πληρώνεις 80% παραπάνω...:earmuffs:

Επίσης ισχύει πόσα έχει το πορτοφόλι σου, και το δικό μου δεν επιτρέπει μεγάλα ανοίγματα αυτή την εποχή ειδικά...

Η αναβάθμιση που περιγράφεις έχει αρκετές παραμέτρους και δεν μπορώ να αξιολογήσω την κάθε μια ξεχωριστά...πάντως είναι ότι προτείνει η Linn, και φυσικά μετά από την πολυετή εμπειρία μου τόσο προσωπικά με το πικάπ μου αλλά και με άλλα προϊόντα που έχω δει, έχω ακούσει, και έχω διαβάσει reviews θεωρώ ότι είναι αυτονόητο, εγώ αλλού το πάω εδώ...

Χμμμμ....

Το μόνο που μπορώ να πώ για αυτό που άκουσα, είναι οτι αν και ο γενικός χαρακτήρας του LP12 δέν άλλαξε, εγώ άκουσα διαφορές με πιό σφιχτό μπάσσο , ίδια διαύγεια στις μεσαίες και πιο "γλυκές" υψηλές.
Πιστεύω οτι κατα 45% αυτό οφειλόταν στην κεφαλή, 35% στο βραχίονα και το υπόλοιπο 20% στις άλλες αναβαθμίσεις, οπότε και θεώρησα σωστή την αναλογία κόστους/βελτίωσης.

Το Keel δεν το έχει βάλει ο ξάδερφος οπότε δεν έχω γνώμη. Πάντως τα ποσά ήταν όντως σοβαρά και οι καιροί είναι δύσκολοι !

Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις, θα πρέπει να μπορείς να έχεις ίδια αντίληψη των αλλαγών, που σημαίνει οτι θα πρέπει να ακούσεις το δικό σου δίπλα στο αναβαθμισμένο, στο ίδιο σύστημα και στον ίδιο χώρο !
Το Vivid δείχνει στα χαρτιά πολλά υποσχόμενο αλλά θα πρέπει να το ακούσει κανείς πρώτα. Δεν ξέρω αν ο εδώ αντιπρόσωπος της Linn κάνει τέτοιες χάρες, ακόμα και για τα Linn upgrades ...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
@AUDIOLYTIC

Έχω τεράστιο σεβασμό στην RB300, την είχα επάνω σε ένα AR, με μια Goldring Eroica,... μου θύμισες τα φοιτητικά μου χρόνια...

Θεωρώ όμως ότι δεν ταιριάζει τόσο καλά σε LP12, όχι ότι δεν παίζει αξιοπρεπέστατα, προσωπική άποψη πάντα και όλες οι γνώμες σεβαστές...

Δεν έχω την πολυτέλεια να ακούω σε άλλα πικάπ (το άλλο μου είναι Technics SL-Q2/Stanton 881S, για τα 45άρια, και ότι άλλο δεν απαιτεί ακρόαση...).

Συμφωνώ ότι ο πειρασμός είναι μεγάλος και μάλλον θα χτυπήσω το κιτάκι της vivid χωρίς το plinth, μιας και το δικό μου είναι σε άριστη κατάσταση και μου αρέσει το αντικέ του στυλ...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,748
Χμμμμ....

Το μόνο που μπορώ να πώ για αυτό που άκουσα, είναι οτι αν και ο γενικός χαρακτήρας του LP12 δέν άλλαξε, εγώ άκουσα διαφορές με πιό σφιχτό μπάσσο , ίδια διαύγεια στις μεσαίες και πιο "γλυκές" υψηλές.
Πιστεύω οτι κατα 45% αυτό οφειλόταν στην κεφαλή, 35% στο βραχίονα και το υπόλοιπο 20% στις άλλες αναβαθμίσεις, οπότε και θεώρησα σωστή την αναλογία κόστους/βελτίωσης.

Το Keel δεν το έχει βάλει ο ξάδερφος οπότε δεν έχω γνώμη. Πάντως τα ποσά ήταν όντως σοβαρά και οι καιροί είναι δύσκολοι !

Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις, θα πρέπει να μπορείς να έχεις ίδια αντίληψη των αλλαγών, που σημαίνει οτι θα πρέπει να ακούσεις το δικό σου δίπλα στο αναβαθμισμένο, στο ίδιο σύστημα και στον ίδιο χώρο !
Το Vivid δείχνει στα χαρτιά πολλά υποσχόμενο αλλά θα πρέπει να το ακούσει κανείς πρώτα. Δεν ξέρω αν ο εδώ αντιπρόσωπος της Linn κάνει τέτοιες χάρες, ακόμα και για τα Linn upgrades ...

Σε 1-2 συγκρισεις που ετυχε να διαβασω,προτιμηθηκαν οι αλλαγες της Linn απο αλλων.Ελεγαν περιπου αυτο που λες,οτι με τις αλλαγες της Linn δεν αλλαζε πολυ ο χαρακτηρας του ηχου,ανω με των αλλων γινοταν πιο ισχνος και φωτεινος.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Χμμμμ....

Το μόνο που μπορώ να πώ για αυτό που άκουσα, είναι οτι αν και ο γενικός χαρακτήρας του LP12 δέν άλλαξε, εγώ άκουσα διαφορές με πιό σφιχτό μπάσσο , ίδια διαύγεια στις μεσαίες και πιο "γλυκές" υψηλές.
Πιστεύω οτι κατα 45% αυτό οφειλόταν στην κεφαλή, 35% στο βραχίονα και το υπόλοιπο 20% στις άλλες αναβαθμίσεις, οπότε και θεώρησα σωστή την αναλογία κόστους/βελτίωσης.

Το Keel δεν το έχει βάλει ο ξάδερφος οπότε δεν έχω γνώμη. Πάντως τα ποσά ήταν όντως σοβαρά και οι καιροί είναι δύσκολοι !

Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις, θα πρέπει να μπορείς να έχεις ίδια αντίληψη των αλλαγών, που σημαίνει οτι θα πρέπει να ακούσεις το δικό σου δίπλα στο αναβαθμισμένο, στο ίδιο σύστημα και στον ίδιο χώρο !
Το Vivid δείχνει στα χαρτιά πολλά υποσχόμενο αλλά θα πρέπει να το ακούσει κανείς πρώτα. Δεν ξέρω αν ο εδώ αντιπρόσωπος της Linn κάνει τέτοιες χάρες, ακόμα και για τα Linn upgrades ...

Συμφωνώ ότι δεν αλλάζει ο χαρακτήρας άλλωστε όπως λέω πιο πάνω για το σύστημα με την Ittok/Troika που άκουσα δίπλα στο δικό μου... είναι γενικά όπως τα περιγράφεις...

Ο αντιπρόσωπος δεν έχει να κάνει με το Vivid Kit, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον εάν τελικά το βάλω επάνω, να δω εάν έχει και τι διαφορές με ένα φουλ κιτ Sondek... αν και δεν έχω ιδιαίτερη σχέση μαζί του θεωρώ ότι δεν θα αρνηθεί...ποιος ξέρει... μπορεί επιτόπου να του πω "αυτό που έκανα ήταν σφάλμα"... φόρτωσε μου τώρα όλα τα original parts...:coool:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,748
@AUDIOLYTIC

Έχω τεράστιο σεβασμό στην RB300, την είχα επάνω σε ένα AR, με μια Goldring Eroica,... μου θύμισες τα φοιτητικά μου χρόνια...

Θεωρώ όμως ότι δεν ταιριάζει τόσο καλά σε LP12, όχι ότι δεν παίζει αξιοπρεπέστατα, προσωπική άποψη πάντα και όλες οι γνώμες σεβαστές...

Δεν έχω την πολυτέλεια να ακούω σε άλλα πικάπ (το άλλο μου είναι Technics SL-Q2/Stanton 881S, για τα 45άρια, και ότι άλλο δεν απαιτεί ακρόαση...).

Συμφωνώ ότι ο πειρασμός είναι μεγάλος και μάλλον θα χτυπήσω το κιτάκι της vivid χωρίς το plinth, μιας και το δικό μου είναι σε άριστη κατάσταση και μου αρέσει το αντικέ του στυλ...

Θα ελεγα οτι το plinth ειναι το μονο που δεν θα αλλαζα,αφου και αυτο της Linn ειναι solid hardwood.
Για τον rega ισως εχεις δικαιο,χρωματισε λιγο τον ηχο,αλλα ο Akito δεν ηταν και η τελευταια λεξη οσον αφορουσε γλυκυτητα και διαφανεια :a0210:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
@AUDIOLYTIC

μήπως έχεις κανένα λινκ πρόχειρο με τα reviews που διάβασες?

για ποια έλεγαν ότι γίνεται πιο ισχνός ο ήχος?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,748
Προσπαθω να θυμηθω που το διαβασα.Ηταν πολυ καλο,διοτι υπηρχε συγκριση μεταξυ αυτου και του KEEL.Θα το βρω
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Βασικά όσο το ψάχνω, τόσο αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες ακροατών,
αυτοί που ντε και καλά ότι ανήκει στην σφαίρα της Linn, είναι επίσης ντε και καλά καλό και αξίζει τα λεφτά του,
και η άλλη κατηγορία (που μάλλον ανήκω και εγώ) που για διάφορους λόγους αγόρασαν Linn και από εκεί και πέρα δεν είναι απόλυτα πεπεισμένοι ότι το value for money αυτής της εταιρίας είναι και το καλύτερο...

Διαβάστε με προσοχή το λινκ που έδωσα και ανατρέξτε επίσης εκεί που περιγράφει και κατηγοριοποιεί τα πικάπ... έχοντας την τύχη να ακούσω πολλά από αυτά (Mitchell Gyrodeck, Townsend Rock Reference, Oracle) και δείτε πόσο μεθοδικά αντιμετωπίζει το θέμα...

Τελικά μόνο από feeling νομίζω ότι το Keel/Lingo δεν αξίζει τα λεφτά που μας τα πουλάνε...ιδίως όταν υπάρχουν αντίστοιχα από την Inspire και από την Cetech ως αναφορά το σασί/armboard, και το Hercules II για τροφοδοτικό.