Στο χαλαρό καμία άποψη για kef ref

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
Σερφάροντας βαριεστημένα και χωρίς κανέναν σκοπό έπεσα πάνω στα KEF Reference 201 / 2
http://www.kef.com/gb/loudspeakers/reference/201

φαίνονται ενδιαφέροντα τουλάχιστον σε όποιον ψάχνει κανένα καλό ηχείο βάσης

στο internet οι απόψεις ποικίλουν
  1. "είναι σαν να κατέβηκε ο Θεός στην γη και να έφτιαξε ένα ηχείο" σχολίασε ένας,"πεταμένα λεφτά" σχολίασε ένας άλλος
  2. για την ποιότητα κατασκευής τα ίδια: από κορυφαία των κορυφαίων μέχρι πολύ μέτρια
  3. μέχρι και για την ευαισθησία τους υπάρχουν αμφιβολίες, άλλοι λένε 88db, άλλοι λένε 86db, άλλοι 8ωμα, άλλοι 6ωμα
μόνο για τις διαστάσεις δεν υπάρχει διαφωνία

για πείτε καμία γνώμη αν έχετε ακουσει κανένα

γενικότερα πάντως δεν νομίζω να πουλά και πολύ εδώ ή κάνω λάθος?

Πριν 2-3 χρόνια είχε φέρει η ΕΤΥΠ στην έκθεση κάτι γυαλιστερά τέρατα της KEF όπου ήταν και η μοναδική φορά που άκουσα κάποιο kef. Γέμιζαν με ευκολία έναν τεράστιο χώρο αλλά δεν συγκλονίστηκα κιόλας.
Θα μου πεις "με την διασκευή που έπαιζε του Black Magic Woman από μία τραγουδίστρια τύπου Diana Krall πως να συγκλονιστείς ρε αδερφέ?" και θα έχεις και δίκιο.

Τες πα για πείτε τίποτα
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Δεν τα έχω ακούσει αλλά και εγώ έχω έρθει αντιμέτωπος με διφορούμενα και αντιφατικά σχόλια. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που αναπολούν τα made in England Kef, πράγμα που από ό,τι λένε δεν ισχύει πλέον. Βέβαια η σειρά reference δε γνωρίζω πού κατασκευάζεται.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Eσύ φίλε Κώστα δεν είχες τα atc 40?

Τι δεν πήγε καλά?

Ρωτάω γιατί απ' ότι θυμάμαι είχαμε παραπλήσιο χώρο και στήσιμο στη μικρή διάσταση..... και σκέφτομαι για δαπέδου - έχοντας τώρα βάσεως!!!

Ανάποδη πορεία δηλαδή...
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
με το ηχειο αυτο συμβιωνω τα τελευταια 2 χρονια.
ξεκινωντας με τις αποριες σου 2 και 3 τα πραγματα ειναι απλα.
Η ποιοτητα κατασκευης ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.
H ευαισθησια τωρα... 88.5 μετρημενη στο stereophile με χαμηλες αντιστασεις σε δυσκολες φασεις, ενα δραμα δηλαδη για τον ενισχυτη.
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
το δοκιμασα σε πολλα στησιματα παντα μετρωντας και ακουγωντας...

IMG_0444.jpg
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
εκτος απο τα προβληματα του χωρου μου (πριν τις μπασοπαγιδες) κοιταξτε αποκριση....

ik2f.jpg
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Το μικρό του Νίκου πρέπει όντως να είναι καλο. Άποψη είναι ότι πρέπει να κρίνεις μια εταιρία απο το μεγάλο τους μοντέλο, κρατήστε το αυτο. Εκει φαίνονται όλα τα πλεονεκτήματα και οι αδυναμίες μεγενθυμενες. Θεωρώ ότι σε αυτα λεφτά (του μεγαλου) υπάρχουν πιο ορθά ηχεία.
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Re: Απάντηση: Στο χαλαρό καμία άποψη για kef ref

Το μικρό του Νίκου πρέπει όντως να είναι καλο. Άποψη είναι ότι πρέπει να κρίνεις μια εταιρία απο το μεγάλο τους μοντέλο, κρατήστε το αυτο. Εκει φαίνονται όλα τα πλεονεκτήματα και οι αδυναμίες μεγενθυμενες. Θεωρώ ότι σε αυτα λεφτά (του μεγαλου) υπάρχουν πιο ορθά ηχεία.

το μικρο μου, οπως λεει ο μιχαλης εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα.
την ιδια ακριβως ομοκεντρη μοναδα (uni q coaxial) με το μεγαλο, κροσαρισμενη λιγο ποιο ψηλα λογω του μικροτερου γουφερ (το ηχειο ειναι τριδρομο για οποιον δεν το καταλαβε...)
αρα, με ελαχιστα σε σχεση με το 207 χρηματα αγοραζεις πολυ απο τον ηχο του.
και σε συνθηκες συμβατες με ενα κανονικο σπιτι...
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
το ηχειο εχει 2 σημαντικα μειονεκτηματα.
ειναι δυσκολο στην οδηγηση, θελει πολυ καλο ενισχυτη.
αδυνατει να σε ικανοποιησει σε χαμηλες εντασεις.
αυτο με απασχολησε παρα πολυ.
ακουω αργα λογω δουλειας, σε χαμηλη ενταση λογω κορης μικρης σε ηλικια.
σε αυτες τις εντασεις δεν ειναι ευκολο να παρακολουθεις ειδικα μεγαλες ορχηστρες η πολυπλοκα συνολα.
δοκιμασα ρυθμιστικα loudness και κολοκυθια που μου προτειναν καποιοι δεν γινεται τιποτα.
μην ξεχνατε οτ εχω ζησει με mαrtin logan , πανελ που σε χαμηλες εντασεις ζωγραφιζαν.
Αυτος ειναι και ο λογος που τα εβαλα σε αγγελια.
Σκοπευα να παρω κατι που να παιζει καλα χαμηλα.
τελικα μαλλον λεω να τα κρατησω και να ακουω εστω μονο οταν μπορω κατα την διαρκεια της ημερας.
Θα δουμε...
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
κατι ακομα... ειναι φοβερα αναλυτικα, ακους ολη την αλυσιδα.
Ειναι οπως διαβασα καπου ιδανικα ηχεια για ριβιουερ!
Πλεον τα συνοδα τους κοστιζουν πολλυυυ παραπανω απο τα ιδια...
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
συγγνωμη για τα ορθογραφικα ρε παιδια... πως βαζουμε σε osx κανα αυτοματο διορθωτηρα!!??
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
Re: Απάντηση: Στο χαλαρό καμία άποψη για kef ref

Eσύ φίλε Κώστα δεν είχες τα atc 40?

Τι δεν πήγε καλά?

Ρωτάω γιατί απ' ότι θυμάμαι είχαμε παραπλήσιο χώρο και στήσιμο στη μικρή διάσταση..... και σκέφτομαι για δαπέδου - έχοντας τώρα βάσεως!!!

Ανάποδη πορεία δηλαδή...

Ακομα τα εχω κ δηλωνω εθισμενος με τον ηχο της εταιριας.
Αν ειχα μεγαλυτερο χωρο θα ανεπνεαν καλυτερα τα ηχεια, σιγουρα.

Αν το σκεφτεσαι για δαπεδου, μονη συμβουλη μην παρεις τιποτα αν δεν το ακουσεις στον χωρο σου.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,954
Μελίσσια
ακουω αργα λογω δουλειας....
τελικα μαλλον λεω να τα κρατησω και να ακουω εστω μονο οταν μπορω κατα την διαρκεια της ημερας.
Θα δουμε...

για αυτο κ το ενδιαφερον που εχεις δειξει για ακουστικα