Φίλε Trueno,ποτέ και σε κανένα κατάστημα δεν πρόκειται να δεις εικόνα καλύτερη από αυτή που θα δεις όταν τελικά αγοράσεις τηλεόραση και την ρυθμίσεις στο σπίτι σου.
Έχω ξαναγράψει ότι το δικό μου πρόβλημα δεν έχει να κάνει τόσο με το ποιά τεχνολογία είναι καλύτερη όσο με το πέρασμα στο 16:9 και την εμετική εικόνα που αυτό βγάζει στα τηλεοπτικά κανάλια και την "λίγη" σε μέγεθος ,σε σχέση με το 4:3 στις ταινίες.
Τώρα θα βγουν πολλοί και θα πουν ότι το 16:9 είναι για ταινίες και όχι για τον Χατζηνικολάου,όμως καλώς ή κακώς,τις περισσότερες ώρες της ημέρας τις περνάμε βλέποντας τηλεοπτικά προγράμματα και όχι ταινίες τις οποίες στο κάτω κάτω μια χαρά τις βλέπαμε και 4:3.
Τώρα,αν το 4:3, "έκοβε" το αριστερό πόδι από το τραπεζάκι στο πίσω αριστερά πλάνο της ταινίας και αυτό ήταν σοβαρό μειονέκτημα,καλά να πάθουμε.
Εκεί έπεσε το "δούλεμα" των εταιρειών και όχι στο πάχος των συσκευών.
Θυμάμαι τις πρώτες 16:9 crt και την άθλια εικόνα τους.
Τεχνουργήματα,θαμπάδες,ξεχειλωμένοι πρωταγωνιστές και όλα αυτά για τη δήθεν κινηματογραφική εικόνα.
Πρώτος μου εξάδελφος,καμάρωνε σαν το γύφτικο σκερπάνι για το 1.000.000δρχ που είχε δώσει για μια 32άρα 16:9 crt Sony και την άθλια εικόνα της.Μάλιστα μέχρι και σήμερα δεν έχει αγοράσει dvd!!!
Τι να πεις και τι να γράψεις...
Έχω ξαναγράψει ότι το δικό μου πρόβλημα δεν έχει να κάνει τόσο με το ποιά τεχνολογία είναι καλύτερη όσο με το πέρασμα στο 16:9 και την εμετική εικόνα που αυτό βγάζει στα τηλεοπτικά κανάλια και την "λίγη" σε μέγεθος ,σε σχέση με το 4:3 στις ταινίες.
Τώρα θα βγουν πολλοί και θα πουν ότι το 16:9 είναι για ταινίες και όχι για τον Χατζηνικολάου,όμως καλώς ή κακώς,τις περισσότερες ώρες της ημέρας τις περνάμε βλέποντας τηλεοπτικά προγράμματα και όχι ταινίες τις οποίες στο κάτω κάτω μια χαρά τις βλέπαμε και 4:3.
Τώρα,αν το 4:3, "έκοβε" το αριστερό πόδι από το τραπεζάκι στο πίσω αριστερά πλάνο της ταινίας και αυτό ήταν σοβαρό μειονέκτημα,καλά να πάθουμε.
Εκεί έπεσε το "δούλεμα" των εταιρειών και όχι στο πάχος των συσκευών.
Θυμάμαι τις πρώτες 16:9 crt και την άθλια εικόνα τους.
Τεχνουργήματα,θαμπάδες,ξεχειλωμένοι πρωταγωνιστές και όλα αυτά για τη δήθεν κινηματογραφική εικόνα.
Πρώτος μου εξάδελφος,καμάρωνε σαν το γύφτικο σκερπάνι για το 1.000.000δρχ που είχε δώσει για μια 32άρα 16:9 crt Sony και την άθλια εικόνα της.Μάλιστα μέχρι και σήμερα δεν έχει αγοράσει dvd!!!
Τι να πεις και τι να γράψεις...
Ευτυχώς που στον τίτλο σου δεν πρόσβαλες την τεχνολογία Plasma :ernaehrung004: , γιατί μόλις πήρα την καινούρια Pioneer PDP-427XD!!! :firstprize:
Φιλε Georgede,
μπορείς να μας πεις από που την πήρες, και πόσο κόστισε ??
Φιλικά, Drak
Από Κύπρο είμαι.-bye-
Την πήρα κάπου 1,500 λίρες, δηλαδή περίπου 2,600 ευρώ… :chinscratch:
Ακομα με τις CRT ασχολουμαστε ρε παιδια? Τα περιοδικα εχουνε σταματησει. Ο Ελληνας καταναλωτης εχει σταματησει. Εμεις γιατι ασχολουμαστε?:chinscratch: