THESSALONIKI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

     

    Σας προσκαλούμε να γιορτάσουμε μαζί τα 15α γενέθλια του AVclub.

    Την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 2021, και ώρα 21:00 θα πραγματοποιήσουμε το πάρτι των γενεθλίων του φόρουμ μας στο ROOT Cafe - bar - Restaurant

     

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
8,194
Θεσσαλονίκη
photo_594_400.jpg

17 – 26 / 11 / 06 THESSALONIKI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

Την Παρασκευή κάνει πρεμιέρα το μεγαλύτερο κινηματογραφικό γεγονός της χρονιάς στη χώρα μας , Το 74ʼ διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Ίσος η καλύτερη χρονιά από θέμα συμμετοχών και αφιερωμάτων. Θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε όλες τις ταινίες του Wim Wenders , μερικούς από τους σημαντικότερους δημιουργούς της Βραζιλίας, το νέο σινεμά της Κίνας , σε πρώτη προβολή την νέα ταινία του Στίβεν Φρίαρςμε τίτλο Η Βασίλισσα και πολλές μα πάρα πολλές άλλες ταινίες.

Η κριτική επιτροπή θα απαρτίζετε από τους:

Πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής:

• Christine Vachon / Κριστίν Βασόν (ΗΠΑ) – παραγωγός

Μέλη της Κριτικής Επιτροπής:

• Diego Galán / Ντιέγκο Γκαλάν (Ισπανία) – κριτικός κινηματογράφου, σκηνοθέτης

• Katia Lund / Κάτια Λουντ (Βραζιλία) – σκηνοθέτης, σεναριογράφος, παραγωγός

• Λεύτερης Βογιατζής (Ελλάδα) – θεατρικός σκηνοθέτης, ηθοποιός

• Mogens Rukov / Μόγκενς Ρούκοβ (Δανία) – σεναριογράφος, καθηγητής σεναριογραφίας και δραματουργίας

• Pierre Rissient / Πιερ Ρισιέν (Γαλλία) – σκηνοθέτης, διανομέας, κινηματογραφικός σύμβουλος

• Xu Jinglei / Σου Τζίνγκλέι (Κίνα) – σκηνοθέτης, σεναριογράφος, ηθοποιός




Αναλυτικό πρόγραμμα και ώρες προβολής μπορείτε να βρείτε εδώ : http://www.filmfestival.gr/2006/html/programme.pdf

Έχουμε και λέμε .


Διεθνές Διαγωνιστικό τμήμα

1. H ψυχή στο στόμα / Γιάννης Οικονομίδης
2. The Point / Τζόσουα Ντόρσι
3. Ανάκτηση / Σλαβομίρ Φαμπίσκι
4. Δεσμοί αγάπης / Άρνι Όλαφουρ Άσγκεϊρσον
5. Καλύτερη ζωή / Μάρκους Χέρλινγκ
6. Μέρα-Νύχτα / Τζούλια Λόκτεβ
7. Μεξικάνικο δράμα / Χεράρντο Ναράνχο
8. Μια Παρασκευή απόγευμα / Μόνα Ζαντί Χαγκίγκι
9. Ο ουρανός της Σουελί / Καρίμ Αϊνούζ
10. Οικογενειακοί δεσμοί / Κιμ Τάε-γιονγκ
11. Πίσω στην πατρίδα / Ραμπά Αμέρ-Ζαϊμές
12. Προτιμώ τη Ρώμη από σένα / Τάρικ Τεγκιά
13. Ροζ / Αλέξανδρος Βούλγαρης
14. Ταραχοποιοί / Τσάο Μπαοπίνγκ



Εκτός Συναγωνισμού

1. Khadak / Πέτερ Μπρόσενς / Τζέσικα Γούντγουορθ
2. My Colonel / Λοράν Ερμπιέ
3. Κύθηρα / Πέτερ Μεϊσάρος
4. Μια καινούργια ζωή / Ούλριχ Κέλερ


Ειδικές Προβολές

1. A Crime / Μανιέλ Πραντάλ
2. Fast Food Nation / Ρίτσαρντ Λινκλέιτερ
3. INLAND EMPIRE / Ντέιβιντ Λιντς
4. Pan´s Labyrinth / Γκιγιέρμο ντελ Τόρο
5. The Last King of Scotland / ΚέβινΜακντόναλντ
6. The Road / Ζανγκ Τζιαρούι
7. Όνειρα θα έρθουν / Σου Τζίνγκλέι
8. Ανασαίνω / Εμανουέλε Κριαλέζε
9. Η πηγή της ζωής / Ντάρεν Αρονόφσκι
10. Μετά το γάμο / Σουσάνε Μπίερ
11. Ο αυτοκράτορας και ο δολοφόνος / Τσεν Κάιγκε
12. Πέρα απ´ τα βράχια / Σαμ Γουντ
13. Ταρίχευση / Γκιόργκι Πάλφι
14. Το μέγαρο Γιακουμπιάν / Μαρουάν Χαμέντ


Αφιέρωμα στον Wim Wenders

1. Buena Vista Social Club / Βιμ Βέντερς
2. H αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το πέναλτι / Βιμ Βέντερς
3. Lisbon Story / Βιμ Βέντερς
4. The Million Dollar Hotel / ΒιμΒέντερς
5. The Soul of a Man / ΒιμΒέντερς
6. Tokyo-Ga / Βιμ Βέντερς
7. Tα φτερά του έρωτα / Βιμ Βέντερς
8. Ένας αμερικανός φίλος / Βιμ Βέντερς
9. Αρίσα, η αρκούδα και το πέτρινο δαχτυλίδι / Βιμ Βέντερς
10. Αστραπή πάνω από το νερό / Βιμ Βέντερς
11. Δέκα λεπτά αργότερα– Η τρομπέτα. Επεισόδιο:Δώδεκα μίλια για την Τρόνα / Βιμ Βέντερς
12. Δωμάτιο 666 / Βιμ Βέντερς
13. Η Αλίκη στις πόλεις / Βιμ Βέντερς
14. Η γη της Επαγγελίας / Βιμ Βέντερς
15. Η κατάσταση των πραγμάτων / Βιμ Βέντερς
16. Ιδιωτικός ντετέκτιβ Χάμετ / Βιμ Βέντερς
17. Λάθος κίνηση / Βιμ Βέντερς
18. Μέχρι το τέλος του κόσμου / Βιμ Βέντερς
19. Μην ξαναγυρίσεις / Βιμ Βέντερς
20. Οι αδελφοί Σκλαντανόφσκι / Βιμ Βέντερς
21. Πέρα από τα σύννεφα / Βιμ Βέντερς
22. Παρίσι, Τέξας / Βιμ Βέντερς
23. Σημειώσεις για τις πόλεις και τα ρούχα / Βιμ Βέντερς
24. Στο πέρασμα του χρόνου / Βιμ Βέντερς
25. Το πορφυρό γράμμα / Βιμ Βέντερς
26. Το τέλος της βίας / Βιμ Βέντερς
27. Τόσο μακριά, τόσο κοντά / Βιμ Βέντερς



Αφιέρωμα στο Βραζιλιάνικο Κινηματογράφο

1. ∆υο γιοι του Φρανσίσκο / Μπρένο Σιλβέιρα
2. Bye Bye Brazil / Κάρλος Ντιέγκες
3. Γη σε έκσταση / Γκλάουμπερ Ρόσα
4. Ενάντια σε όλους / Ρομπέρτο Μορέιρα
5. Η πόλη του Θεού / Φερνάντο Μεϊρέλες / Κάτια Λουντ
6. Κίτρινο & άνγκο / Κλάουντιο Ασίς
7. Κεντρικός σταθός / Βάλτερ Σάλες
8. Ξένη γη / Βάλτερ Σάλες / Ντανιέλα Τόμας
9. Ξερές ζωές / Νέλσον Περέιρα ντος Σάντος
10. Ο άνθρωπος που έκανε φωτοτυπίες / Ζόρζε Φουρτάντο
11. Ο άσωτος υιός / Λουίς Φερνάντο Καρβάλιο
12. Ο γάμος του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας / Μπρούνο Μπαρέτο
13. Ο εισβολέας / Μπέτο Μπραντ
14. Σινεμά, ασπιρίνες και όρνεα / Μαρσέλο Γκόμες
15. Το παιχνίδι της προδοσίας / Φάμπιο Μπαρέτο
16. Το όστρακο και ο άνεμος / Βάλτερ Λίμα Τζούνιορ
17. Τον ουρανό & τ' άστρα / Τάτα Αμαράλ
18. Φυλακές Καραντίρου, η & μέρα της σφαγής / Έκτορ Μπαμπένκο


Νέος Κινηματογράφος από την Κίνα: Μία διαφορετική όψη

1. ∆αιμονισμένη πέτρα / Νινγκ Χάο
2. Έκλειψη φεγγαριού / Γουάνγκ Κουάνάν
3. Ένα ζωντανό πρόσωπο / Λου Σουέτσάνγκ
4. Ένας όμορφος νέος κόσµος / Σι Ρούντζιού
5. Όνειρο που ζωντανεύει / Χου Σουέγιάνγκ
6. Αναγκαστική προσγείωση / Ζανγκ Τζιάνγιά
7. Ανθισμένα γιασεµιά / Χου Γιονγκ
8. Ανοιξιάτικο µετρό / Ζανγκ Γιμπάι
9. Αντίο! Το δικό μας 1948 / Γκουάν Χου
10. Εκατό... / Τενγκ Χουατάο
11. Η Baober ερωτεύεται / Λι Σαοχόνγκ
12. Η κατάρα της Λόλα / Λι Χονγκ
13. Μαύρη τρύπα / Τσεν Ντάμίνγκ
14. Ο δασοφύλακας / Κι Τζιάν
15. Ο παρκαδόρος / Αν Ζαντζούν
16. Οι κοινοί άνθρωποι / Ζου Σιάογουέν
17. Παράσταση ζωής / Χούο Τζιάνκί
18. Περιμένοντας μόνος / Νταγιάν Ενγκ
19. Σʼ αγαπώ / Ζανγκ Γιουάν
20. Συνοδεία / Κι Σινγκ
21. Το µουσικό κουτί / Τσεν Γιφέι
22. Τσάι από χρυσάνθεμο / Τζιν Τσεν


Ματιές στα Bαλκάνια

1. Tertium non datur / ΛουτσιάνΠιντιλίε
2. Ήταν ή δεν ήταν; / Κορνέλιου Πορουμπόιου
3. Αύριο το πρωί / Όλεγκ Νόβκοβιτς
4. Για τη Μαριλένα / Κριστιάν Νεμέσκου
5. Η εξέγερση του Λ. / Κίραν Κολάροφ
6. Κόρη του πολέμου / Κρίστιαν Βάγκνερ
7. Μαγικό μάτι / Κουιτίμ Τσάσκου
8. Σεράγεβο, σ´ αγαπώ / Γιασμίλα Ζμπάνιτς
9. Συνοριακό φυλάκιο / Ράτκο Γκέρλιτς
10. Το πέρασμα του χρόνου / Ρεχά Ερντέμ
11. Το χαρτί θα είναι μπλε / Ράντου Μουντέαν
12. Τρανσυλβανία / Τόνι Γκατλίφ


Για περισσότερες πληροφορίες για το φεστιβάλ στο επίσημο site: http://www.filmfestival.gr/2006/index.php
 
Last edited:
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Χθές το απόγεμα στον 958 ο Αντώνης Μποσκοΐτης, παρουσίασε το καινούργιο του μουσικό ντοκιμαντέρ Ζωντανοί στο Κύτταρο που θα προβληθεί την Κυριακή 26/11 στη αίθουσα ΤΟΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ. Όσοι πιστοί… :fahne90:

Υ.Γ Και ετοιμάζει ένα ακόμη για του χρόνου με θέμα την Λένα Πλάτωνος.

http://www.filmfestival.gr/2006/index.php?page=filmdetails&ln=gr&box=greekl&id=121
 
Last edited:
18 June 2006
8,194
Θεσσαλονίκη


47ο Διεθνές Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης
ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

ΧΡΥΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Οικογενειακοι Δεσμοί
ΑΡΓΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Μια Παρασκευη Απόγευμα
ΣΕΝΑΡΙΟ Οικογενειακοι Δεσμοι & Ο Ουρανος του Σουελί
ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ Ο ουρανος του Σουελί
ΑΝΤΡΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ Ανακτηση
ΚΑΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΥΜΑ Ο ουρανος του Σουελί
FIPRESCI ΔΙΕΘΝΕΣ Ο ουρανος του Σουελί
FIPRESCI ΕΛΛΗΝΙΚΟ Εντουαρντ
ΠΕΚΚ Η ψυχη στο στόμα
ΕΤΕΚΤ Εντουαρντ

Αναλυτικότερα από το in.gr :

Η νοτιοκορεατική ταινία «Οικογενειακοί δεσμοί» του Κιμ Τάε Γιονγκ κέρδισε το φετινό Χρυσό Αλέξανδρο - το πρώτο βραβείο (37.000 ευρώ) του διεθνούς διαγωνιστικού τμήματος του 47ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.

Η ίδια ταινία κέρδισε άλλα δύο βραβεία: ένα εξ ημισείας με την βραζιλιάνικη παραγωγή «Ο ουρανός της Σουελί» για το σενάριο, ενώ οι τέσσερις γυναίκες ηθοποιοί της (οι Μουν Σορί, Γκοχ Ντουν-σιμ, Κονγκ Χίο-ζιν και Κίμ Χάε-οκ) μοιράστηκαν το βραβείο καλύτερης ηθοποιού.

Το βραβείο καλύτερου ηθοποιού απονεμήθηκε στον Αντόνι Παβλίτσκι για την ερμηνεία του στην ταινία «Ανάκτηση», της οποίας ο σκηνοθέτης Σλαβομίρ Φαμπίσκι πήρε το βραβείο σκηνοθεσίας.

Ο Αργυρός Αλέξανδρος (22.000 ευρώ) απονεμήθηκε στη ιρανική ταινία της Μόνα Ζαντί Χαγκίρι «Μια Παρασκευή απόγευμα».

Το βραβείο καλλιτεχνικού επιτεύγματος απονεμήθηκε στην ταινία «Ο ουρανός της Σουελί».

Την ίδια βραζιλιάνικη παραγωγή επέλεξε για το βραβείο του διεθνούς διαγωνιστικού τμήματος και η κριτική επιτροπή της Διεθνούς Ομοσπονδίας των Κριτικών Κινηματογράφου (FIPRESCI) , ενώ η ίδια επιτροπή για το τμήμα του ελληνικού κινηματογράφου επέλεξε την ταινία «Εντουαρτ» της Αγγελικής Αντωνίου.



Το βραβείο που θεσμοθέτησε φέτος για πρώτη φορά το υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης (με χρηματικό έπαθλο 15.000) και τίτλο «Καθημερινότητα : Υπέρβαση ή συμφιλίωση» απονεμήθηκε στην ταινία του Αλγερινού Ταρίκ Τεγκιά «Προτιμώ τη Ρώμη από σένα».

Το βραβείο «Γυναίκα και ισότητα ευκαιριών» της Γενικής Γραμματείας Ισότητας (συνοδευόμενο από χρηματικό έπαθλο 6.000 ευρώ) απονεμήθηκε στην ταινία «Σεράγιεβο σ´αγαπώ» της Γιασμίλα Ζμπανιτς.

Το βραβείο της Βουλής των Ελλήνων (συνοδευόμενο από έπαθλο 15.000) ευρώ δόθηκε στην Μεξικάνικη ταινία «το βιολί» του Φρανσίσκο Βάργκας.

Η Πανελλήνια Ένωση Κριτικών αφού σε ανακοίνωση της εκφράζει την αντίθεση της με το θεσμό των Κρατικών Βραβείων Ποιότητας (θα απονεμηθούν τη Δευτέρα σε ειδική τελετή στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης) , απένειμε το δικό της βραβείο στην ταινία του Γιάννη Οικονομίδη «Η ψυχή στο στόμα».

Το ειδικό βραβείο αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Ελλάδος Κινηματογράφου τηλεόρασης (ΕΤΕΚΤ) για ελληνική παραγωγή δόθηκε στην ταινία «Έντουαρτ» της Αγγελικής Αντωνίου.

Βραβείο σεναριακής διασκευής για ταινία μεγάλου μήκους (συνοδευόμενο από χρηματικό έπαθλο 7.000 ευρώ) απένειμε επίσης το ΕΚΕΒΙ (Εθνικό Κέντρο βιβλίου) στο σενάριο της ταινίας του Μανόλη Τσίπου «Πάπισσα Ιωάννα» που βασίστηκε στο ομότιτλο έργο του Εμμανουήλ Ροΐδη.

Τα βραβεία κοινού τέλος είναι: Για το τμήμα «Ματιές στα Βαλκάνια» (συνοδεύεται από 2.000 ευρώ): στην ταινία «Ηταν ή δεν ήταν» του Κορνέλιου Πορουμπόιου από τη Ρουμανία. Για το τμήμα DigitalWave στα «Ονειρα θερινής Επαρχίας» του Γιώργου Ακσεχερλίδη.

Της τελετής λήξης ακολούθησε η προβολή της τελευταίας ταινίας του 84χρονου σήμερα Γάλλου σκηνοθέτη Αλέν Ρενέ «Ιδιωτικοί φόβοι σε δημόσιους χώρους» που κέρδισε τον Αργυρό Λέοντα στο φετινό φεστιβάλ της Βενετίας .



Η τελετή λήξης και απονομής των βραβείων πραγματοποιήθηκε στις 20:30 το βράδυ της Κυριακής στον κινηματογράφο «Ολύμπιον» παρόντος του υπουργού Πολιτισμού Γιώργου Βουλγαράκη.


Την τελετή - όπως και αυτή της έναρξης του Φεστιβάλ την περασμένη Παρασκευή 17 Νοεμβρίου- σκηνοθέτησε ο Αγγελος Φραντζής ενώ παρουσιαστές ήταν οι ηθοποιοί Γιώργος Πυρπασόπουλος και Αθηνά Μαξίμου.

Τα βραβεία επέλεξε η επταμελής κριτική επιτροπή με πρόεδρο την παραγωγό Κριστίν Βασόν από τις Ηνωμένες Πολιτείες.