Τροφοδοτικό γενικής χρήσης με TPS7A4501 / TL1963A
Δημήτρης Δημητρακούδης
Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Τα TPS7A4501 / TL1963A δίνουν θόρυβο 36-40μV RMS (10Hz - 100KHz) και ρεύμα μέχρι και 1,5Α, οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε διάφορες εφαρμογές.. (Hint: DACs, USB modules, κτλ.. :p).
Όπως το φαντάζομαι θα είναι ρυθμιζόμενο με trimmer και με pads για αντιστάσεις.
Θα έχει αρκετό χώρο για μεγάλες διόδους και πυκνωτές στην εξομάλυνση και στην έξοδο.
Μέχρι και χώρο για snubber θα αφήσω..
Πως σας ακούγεται; Έχετε δει εσείς κανένα καλύτερο υποψήφιο LDO reg?
Πολλή καλή σκέψη Δημήτρη.
Θα μπορεί να δίνει και συμμετρική τροφοδοσία ?
Πχ. +/- 15 V
Εναλλακτικά μήπως παραλληλησμενοι LT3042 / LT3045 ?
Last edited:
Πέντε πλακέτες τις κλείνω από τώρα :drool1:
Απάντηση: Re: Τροφοδοτικό γενικής χρήσης με TPS7A4501 / TL1963A
http://www.mouser.com/ds/2/609/ADP1763-914643.pdf
Πολλή καλή σκέψη Δημήτρη.
Πχ. +/- 15 V
Re: Απάντηση: Re: Τροφοδοτικό γενικής χρήσης με TPS7A4501 / TL1963A
Πάρα πολύ μικρές.. Θα ήθελα να φτιάξουμε κάτι που να μπορεί να δώσει μέχρι και (ιδανικά) 15-18V.
Κοιταξτε και την σειρα LFxx , εχει λιγο υψηλοτερο θορυβο εξοδου απο τα TPS7A4501 / TL1963A ( γυρω στα 50μV ) , αλλα ειναι με 3 pin , επομενως ακομα πιο ευκολη στην κατασκευη .
http://www.st.com/content/ccc/resou...df/jcr:content/translations/en.CD00000546.pdf
Βλέπω καλή απόρριψη θορύβου αλλά σε πάρα πολύ μικρό ρεύμα (5mA). Δεν ξέρω τι θα κάνει με μεγαλύτερα ρεύματα.. γιατί ρεαλιστικά 5mA δεν φτάνουν για τίποτα.
Επίσης βλέπω ότι δεν ανεβαίνουν πάνω από τα 12V, πράγμα κακό για αναλογικά κυκλώματα.
Στην ίδια κατηγορία τιμής παίζει και το LD29150, το οποίο είναι μάλλον καλύτερο..
Το LF απ' οτι βλεπω εχει καλυτερο Load Regulation ( Io = 5 to 500 mA ) οποτε δεν πιστευω η απόρριψη θορύβου να χειροτερεψει πολυ ! .
Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα..
Πως σας φαίνεται αυτό;
AK4490_Pre-Reg_beta.png
Σε μια πλακέτα 10cm x 10cm χωράνε άνετα 3 τέτοια.
Διαφορετικά θα πρέπει να βάλουμε λιγότερα regs στην πλακέτα ώστε να έχει περισσότερο χώρο για ψύξη.
Δηλαδή, για να "προσανατολιστώ" λιγάκι,... αν διαβάζω σωστά τα χαρακτηριστικά των LM, πρέπει να έχουν θόρυβο περίπου 450μV στα 15V έξοδο. Σωστά; :hmmmm2:
Είμαι όλος αυτιά γιατί με ενδιαφέρει άμεσα! :ears::captain:
ΥΓ
Αυτό LT3042 είναι απίστευτα ήσυχο! Ίσως με κάποιο τρανζίστορ στην έξοδο;
Απ' ότι βλέπω, το LM317 έχει προδιαγραφή θορύβου 0.003% της τάσης εξόδου, οπότε για 15V έχουμε όντως θόρυβο 450μV.