Στήσιμο πολύ οικονομικού HiFi - μέρος 2ο!

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Μετα την εξαιρετική εμπειρία ακρόασης που μου προσέφεραν τα Fostex 0.3 στο γραφειο, και η οποία πραγματικά αναζωπυρωσε το ενδιαφέρον μου για ακρόαση και απόλαυση μουσικής, σκέφτομαι σοβαρά να υλοποιησω κάτι παρόμοιο στο σαλόνι. Θα ήθελα λοιπον παλι τις εξαιρετικά χρήσιμες προτάσεις σας, οι οποίες εξάλλου μου άνοιξαν τα αυτιά την προηγούμενη φορά που τις άκουσα :)

Ο χώρος του σαλονιού είναι τετράγωνος, περιπου 30τμ, με ξύλινο πάτωμα και στις δυο απο τις τεσσερις πλευρες έχει τζαμαρίες. Συστεγάζεται η κουζίνα με ενα πάσο, υπάρχει κι ένας τετραθεσιος καναπές αλλα θα έλεγα οτι για το μέγεθος του δεν είναι ασφυκτικά γεματος. Εξάλλου δεν έχω τρομερές απαιτήσεις, και σίγουρα δεν θέλω μεγάλες εντάσεις.

Οι απαιτήσεις μου είναι παρόμοιες με αυτό που εψαχνα και για το γραφειο: ήχος με καλη καθαρότητα, σχετικα "ανάγλυφα" οργανα, ρεαλιστικό μπάσο και πρίμα (όχι μπουκωμενο, "καταναλωτικό" μπάσο και ξεπλυμμενα όλα τα υπολοιπα), σε φυσιολογικές εντάσεις καθημερινης ακρόασης. Αυτή την περίοδο ακούω κυρίως "κλασσική" jazz (δεκ. 1950 - 1960), αλλά γενικά ακούω και κλασσική, ατμοσφαιρικά ηλεκτρονικά και βεβαια Pink Floyd και συναφεις ηχους.

Αυτη τη στιγμη υπαρχει στο σαλονι ενα micro hifi Sony, το οποιο βασικα επαιζε ραδιοφωνο. Η αναπαραγωγη αυτων των μουσικων απο το cd player του συγκεκριμενου ειναι οπως θα την περιμενε κανεις: ψοφια και κατα προσεγγιση. Εκανα ενα πείραμα λοιπον κι εστησα τα Fostex pm0.3 με ενα εξωτερικο DVD player στο σαλόνι κι είδα τεραστια διάφορα (λογικό). Απο πλευράς έντασης τα 3αρια με καλύπτουν, μιας και δεν τα επαιξα ποτε πανω απο το 80% της έντασης τους. Αν θα ήθελα κάτι περισσότερο, θα ήταν κάπως πιο μεγαλο σωμα, πιο εντονη την αισθηση "του χωρου" της μουσικης, ειδικα σε μουσικές με λιγα οργανα (πχ σόλο πιάνο). Απο την αλλη όμως, και καθώς δεν θέλω να διαθεσω πανω απο 300 , δεν τρεφω και αυταπάτες...

Επίσης, εκτός απο cd, θα ηθελα σταδιακά να ασχοληθω λίγο και με το βινύλιο - σε λογικές παντα καταστάσεις (απο οικονομική άποψη). Αρα θέλω κάτι που να μπορω να το "παντρεψω" ή να το χτίσω σταδιακά...

Έτσι όπως το έχω καταλάβει με τα λιγα που ξερω (και διορθωστε με αν κάνω λάθος) σε αυτά τα ποσά η λύση καινούργιος ενισχυτής + ηχεία δεν παιζει. Επομένως έχω τις εξης εναλλακτικες:

-Μεταχειρισμενος ενισχυτής και ηχεια: δεδομένων των μικρών γνώσεων μου, το ενδεχόμενο αυτό μου φαίνεται κάπως χαοτικό, γιατί μου είναι δύσκολο να εκτιμησω την κατασταση και την σχέση ποιότητας - τιμής. ΑΣΕ που θα πρεπει να καταφέρω να ταιριαξω τον ενισχυτη με τα ηχεία, με απρόβλεπτα αποτελεσματα.
-Αγορα ενος ζεύγους ενεργών ηχείων σαν τα Fostex pm0.4 (ή ισως ενος ακομα ζευγαριου pm0.3) και πάντρεμα τους με ενα CD κι ενα πικάπ (το ράδιο δεν με ενδιαφέρει). Σε αυτή την περιπτωση, το θετικό είναι οτι μπορω να έχω άμεσα καλό ήχο (αγορά ηχείων) και σιγά σιγά να προσθέσω ενα πικάπ κι ενα καλυτερο CD player (κρατώντας προσωρινά το ταπεινό που ηδη έχω). Γίνεται όμως να συνδεθούν τα ενεργά ηχεία απευθείας σε πικάπ, ή χρειαζεται κάποια προενισχυση; (δεν είχα ποτε μου πικάπ και δεν γνωρίζω). Στην περιπτωση αυτή θα χρειαστεί και κάποια μίνι κονσόλα, ώστε να παιζουν και οι δυο πηγες στα ίδια ηχεία;

Τέλος, μπορείτε να με κατευθυνετε κάπως με το θέμα ποικαπ; Βλέπω πχ οτι κυκλοφορούν διάφορα, με τιμες εκκίνησης στα 50 . Φαντάζομαι οτι με τέτοια ποσά θα αγοράζει κανεις "παιχνίδια". Σε τι τιμες όμως μπορεί να βρεθεί κάτι που αναπαράγει αξιοπρεπώς; Είναι ενα μπάτζετ των 100 - 150 ρεαλιστικό, ή δεν αξιζει ; (μιλάω για καινούργιο, γιατί κι εδώ τίθενται οι προβληματισμοί που ανεφερα παραπανω για τα μεταχειρισμένα).

Ελπίζω να μπόρεσα να σας μεταδωσω το σκεπτικό μου, ώστε να με κατευθυνετε αναλόγως...
 
Last edited:

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Το αναφέρω στο κείμενο μου: ταβάνι 300 και θα προτιμούσα να είναι κάτι που να "χτίζεται".
Ως προς τη φωτο, αμφιβάλλω αν σε αυτές τις εντάσεις παιζει τόσο ρολο ο χώρος, αλλά θα το προσπαθήσω...

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς ο Λεωνίδας έχει δίκιο...είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να στηθεί κάτι σε σωστό σε χώρο σαλονιού και με πικάπ
σε αυτό το budget
Χρειάζεται το διπλάσιο τουλάχιστον για να μπορει να μιλήσει κάποιος για μια αξιοπρεπή επιλογή
Επίσης, μερικές φορές το φθηνό στο τέλος καταλήγει πολύ ακριβότερο απο οτι αρχικώς είχε υπολογιστεί
Πάντως με αρκετή υπομονή, ψάξιμο και λίγη τύχη, μπορεί να στειθεί κατί αξιόλογο
Και η πρόταση μου είναι,
1)είτε αρχικώς κάτι σε ενεργό ηχείο, τα οποία ωστόσο για να καλύψουν ενα χωρο σαλονιού θα πρέπει να
είναι ευμεγέθη, πράγμα το οποίο στέλνει το επιπεδο waf στα τάρταρα...κοινώς δεν είναι και οι πιο ενδεδειγμένη
αισθητικά λύση και απαιτούν ακρόαση απο μικρή σχετικά απόσταση
2)εναν προσεκτικά διαλεγμένο ενισχυτή στα τέλη της δεκαετίας του 80, ο οποίος θα έχει και phono για σύνδεση
με πικάπ και με ενα φρεσκάρισμα θα γίνει καινουργιος (κόστος περί τα 250,00)
ηχεία δαπέδου ή και βάσεως (περί τα 250,00)
κάρτα ήχου τύπου focusrite solo (90,00)
και κανένα 50αρι για τα καλώδια

σε δεύτερο χρόνο και οταν μπορέσεις δίνεις ενα 200 αρι ακόμη για ενα πικάπ με κεφαλή
και ολοκληρώνεις το σετ

Μπορεί με αυτό το budget να βγεί κάτι αξιοπρεπές, που θα μπορεί να καλύψει τις ανάγκες
ενός "ακομπλεξάριστου" ή συνηδειτοποιημένου ακροατή και λάτρη της μουσικής
Ολα αυτά προσωπικές εκτιμήσεις και εμπειρίες τις οποίες και παραθέτω στο δεύτερο σύστημα μου

1)ενισχυτής marantz pm80 (210,00 με πλήρη έλεγχο)
2)πικάπ jvc qla2 (100,00 )
3)κεφαλή shure mx97e (90,00 )
4)κάρτα focusrite solo (90,00 )
5)ηχεία castle severn 2 (180,00 )

οπότε με κόστος λίγο κάτω 700,00 καλύπτει με όμορφες μουσικές το σαλόνι μου....άνω των 30 τ.μ.
και με πιέζει να βρώ χρόνο στο πολύ φορτωμένο πρόγραμμα μου για να κάνω την απαραίτητη ψυχοθεραπεία μου
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Απ' οτι καταλαβαίνω δηλαδή, η πιθανότητα πικάπ περιπλέκει πολύ τα πραγματα.....

Τα ενεργά δεν μπορούν να καλύψουν το σαλόνι λόγω εντάσεως ή λόγω αδυναμίας τους να δώσουν "όγκο"; Γιατί στο δικο μου σαλόνι ακόμη και τα μικρά 0.3 (αν θυμάμαι καλά 8w) σχεδόν με κάλυψαν απο ενταση. Οογκος τους ψιλοελειπε...

ΥΓ: η κάρτα ήχου γιατί χρειαζεται σε ενα τέτοιο συστημα;

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
δεν τα περιπλέκει...πολύ...τί εννοώ...,
το πικάπ είναι μια διαδικασία, σαν ιεροτελεστία, η οποία ναί απαιτεί κάποια πράγματα
όπως κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις για σωστό σετάρισμα (που μπορεί να το κάνει και
κάποιος άλλος) αλλά και ορθής χρήσης...ακόμη και η αγορά του δίσκου έχει κάποιο κόστος
(έναντι του αϋλου υλικού) και ναί δεν είναι και απο άποψη ευχρηστίας το καλύτερο μέσο
Ωστόσο έχει καποια άλλα πλεονεκτήματα που για να τα εκτιμήσει κάποιος σωστά θα πρέπει
πρώτα να έχει μυηθεί (ας μου επιτραπεί ή έκφραση) στο χώρο του hi-fi
Προς θεού δεν σε αποτρέπω, για να μην παρεξηγηθώ και θεωρώ οτι με προσεκτικές κινήσεις
μπορεί να πάρει κάποιος μεγάλο κομμάτι απο αυτό που έχει να δώσει ο χώρος του βινυλίου
Ωστόσο, επειδή το budget είναι σφιχτό, θα έλεγα να αναβληθεί η αγορά του πικάπ για το μέλλον
προκειμένου το σφιχτό budget να δοθεί ολόκληρο στο συνδυασμό ενισχυτή-ηχεία ή στα ενεργά

τώρα τα ενεργά, καλύπτουν μεγάλες στάθμες μέν, αλλά για να έχεις και όγκο θές μεγαλύτερο
όγκο απο την καμπίνα και τα μεγάφωνα...οπότε θές κάποιο με 6,5 μεγάφωνο και πάνω για να
μπορούν να γεμισουν τα όργανα και να αποκτήσουν όγκο
το αν θα πάς σε ενεργά ή παθητικά, εξαρτάται απο τι απόσταση θα ακούς μουσική...εώς 2 μέτρα
έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα τα ενεργά, καθως εχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν έτσι...δλδ nearfield
πάνω απο τα 2 μέτρα, πάμε στην λογική του παθητικού

Η κάρτα ήχου ή dac έχει την αποστολή της μετατροπής του ψηφιακού ήχου σε αναλογικό
οπότε τη σύνδεση του laptop ή κάποιας άλλης πηγής με τον ενισχυτή μας και σαφώς βελτιώνει
τον αναπαραγώμενο ήχο και το αποτέλεσμα

Ελπίζω να βοήθησα λίγο την κατάσταση
Περίμενε και απαντήσεις και απο εμπειρότερα μέλη και πράξε αναλόγως
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Θα προσπαθησω να σου δωσω μια αλλη προσεγγιση....

Καταρχας προφανως δεν εχεις βινυλια.....αρα μονο οικονομικο δεν θα ναι. Θελεις δισκους, θελεις στησιμο προσεγμενο (πολυ χρημα και γνωση),χρονο(βαλε βγαλε βινυλια)....χωρο (ε οσο να ναι αμα αποκτησει καποιος πολλα θελεις και χωρο). και στην τελικη με λιγοτερα χρηματα θα χεις καλυτερα αποτελεσματα εαν παιζεις cd ή wav/flac απο υπολογιστη (μιας και πολλα τραγουδια βρισκονται στο διαδικτυο αλλα ελευθερα και αλλα με πολυ μικρο κοστος). Συνηθως με πικαπ ασχολουνται καποιοι που ηδη εχουν βινυλια ....

με 300ευρο τι μπορεις να κανεις;....υπομονη να μαζεψεις καποια χρηματα παραπανω εφοσον θες να ξεκινησεις να χτιζεις. Εαν δεν θες να το κανεις ....τοτε καθε κινηση θα ναι λαθος και θα φτασεις σε σημειο οτι παιρνεις να πουλας και να ζητας κατι καλυτερο με σοβαρο μειον στην τσεπη.

Εαν διαθετεις λοιπον μονο 300 ευρο....εγω προσωπικα θα σου προτεινα ενεργα ηχεια...να τα συνδεσεις με το λαπτοπ και τερμα. Τωρα εαν θα σ αρεσει το αποτελεσμα;ειναι αλλο θεμα.Τα fostex ειναι καλα ηχεια και σχετικα φθηνα....αλλα εχουν 4αρι mid-bass δεν θα σε ικανοποιησει νομιζω. Εαν παλι τα παρεις....με τα υπολοιπα χρηματα παρε κ μια καρτα ηχου (μαχ 50-60 ευρο) και ειναι ενταξει. Cd player εαν θες τοσο πολυ παρε ενα φθηνο με 50-60 ευρο οποτε ολα μαζι θα ειναι περιπου στα 300ευρο που ζητας(220ε ηχεια+60ε dac+60ε cd player=340ε). Βεβαια μπορεις τα cd σου να τα κανεις flac και να τα παιζεις απο το λαπτοπ που θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσμα.

Συνοπτικα δεν αξιζει να ασχοληθεις με βινυλια στο σταδιο που εισαι. Προσπαθησε να μαζεψεις χρηματα. Αλλιως αρκεσου σε ενεργα ηχεια με ενα φθηνο dac παιζοντας απο λαπτοπ. Ειναι η πιο οικονομικη και πιο αποδοτικη λυση σε αυτα τα χρηματα.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Νομιζω πως πιάνω το νόημα...

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
επισης υπαρχουν και τα Fostex PM0.5n τα οποια εχουν 5αρι μπασο ομως δεν ξερω πως ακουγονται σε σχεση με τα Fostex PM0.4. και ειναι στα 175 ευρο.

Οσο αφορα τα βινυλια μην νομιζεις οτι θα εχεις καλυτερη ποιοτητα....πρεπει να ριξεις πολυ χρημα για να παρεις ενα καλο αποτελεσμα....που και παλι εαν αγορασεις κατι τετοιο θα κοντραριζεται με ενα λαπτοπ και ενα dac που θα κοστιζει το 1/3 της τιμης του.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Απάντηση: Re: Στήσιμο πολύ οικονομικού HiFi - μέρος 2ο!

επισης υπαρχουν και τα Fostex PM0.5n τα οποια εχουν 5αρι μπασο ομως δεν ξερω πως ακουγονται σε σχεση με τα Fostex PM0.4. και ειναι στα 175 ευρο.

Οσο αφορα τα βινυλια μην νομιζεις οτι θα εχεις καλυτερη ποιοτητα....πρεπει να ριξεις πολυ χρημα για να παρεις ενα καλο αποτελεσμα....που και παλι θα κοντραριζεται με ενα λαπτοπ και ενα dac που θα κοστιζει το 1/3 της τιμης του.
Τα 5αρια πάνε στα 180 το τεμάχιο, αρα είναι 360 το ζευγαρι μονο τα ηχεία.... Αν τώρα η διαφορα τιμης εχει τόση διάφορα στο αποτέλεσμα, δεν ξέρω. Θα ήθελα να τα ακούσω κάπου όλα αυτά (fostex 0.4 & 0.5) αλλά θυμάμαι απ' όταν πήρα τα 3αριαπως δεν υπηρχαν κάπου διαθέσιμα προς ακρόαση...

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
α ναι με συγχωρεις.

Δεν γνωριζω που θα βρεις και εαν θα βρεις να τα ακουσεις.σιγουρα το 5αρι θα χει καλυτερα χαμηλα οπως και να χει. Και εφοσον δινεις 300ευρο δωστα ολα για ηχεια....τα ερχονται μετα δεν σε βιαζει κανεις :). Μπορεις προσορινα να τα ακους απο το λαπτοπ απευθειας.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Με υπομονή ολα γίνονται.
Εννοείται β χέρι.
Οπωσδηποτε ενεργα πχ pm04 και μετα αναμονη στο ebay ή αξιόπιστα ελληνικά sites χομπυστων.
Αν πάρεις ηχεια με 150 ευρώ. ...τα άλλα γίνονται.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Απάντηση: Re: Στήσιμο πολύ οικονομικού HiFi - μέρος 2ο!

Με υπομονή ολα γίνονται.
Εννοείται β χέρι.
Οπωσδηποτε ενεργα πχ pm04 και μετα αναμονη στο ebay ή αξιόπιστα ελληνικά sites χομπυστων.
Αν πάρεις ηχεια με 150 ευρώ. ...τα άλλα γίνονται.

Συγγνώμη, αλλά μπερδεύτηκα καπως: προτείνεις τη λύση (μεταχειρισμένων) ενεργών ή ενισχυτή - παθητικών; Ή μήπως εννοείς να πάρω αρχικά ένα ζευγάρι ενεργά pm04 και σταδιακά να κοιτάζω για προσφορές σε ενισχυτή - ηχεία - πικάπ;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Η λογικη των ενεργων φανταζει μονοδρομος...η καρτα τυπου focusrite χρειαζεται για να συνδεθει ενα λαπτοπ και να ακους την αγαπημενη σου μουσικη

Σε δευτερο χρονο...κοιτας στις αγγελιες για εναν καλο μεταχειρισμενο προενισχυτη οπου θα εχει και ενσωμαρωμενο phono για να συνδεθει και ενα πικαπ

Ξεκινα με τα ηχεια οπου ειναι το βασικοτερο και ολα τα υπολοιπα ερχονται εαν και εφοσον τα χρειαστεις
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Μιλαω για μτχ γενικώς.
Υποθετω οτι το σύστημα του γραφείου παραμένει ως έχει

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ψάχνεις για μτχ ενεργα στην κατηγορία 04.
Με ενα λαπτοπ παίζεις.
Σε β φαση ενα φονο τυπου project και ενα πλατω μτχ.
Αν το πικάπ βγει από την εξίσωση τοτε προσαρμόζεσαι
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Συμφωνώ 100% για ενεργά.
30 μ² όμως τα βλέπω πολλά για 5άρι γούφερ εκτός αν μιλάμε για κάτω από 2 μέτρα απόσταση ακρόασης,πράγμα που θα έβγαζε από την εξίσωση και κάποια υποθετικά προβλήματα που έχουν οι τυπικοί οικιακοί χώροι.
Τον όγκο και το "γεμάτο" άκουσμα όμως που καταλαβαίνω πως εννοεί ο φίλος εδώ και ειδικά σε χαμηλές εντάσεις δεν νομίζω πως μπορεί να τον επιτύχει με αυτό τον τρόπο και σε αυτά τα χρήματα.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Διαβάζω όλες τις απόψεις με πολλή προσοχή και σας ευχαριστώ.

Τον όγκο και το "γεμάτο" άκουσμα όμως που καταλαβαίνω πως εννοεί ο φίλος εδώ και ειδικά σε χαμηλές εντάσεις δεν νομίζω πως μπορεί να τον επιτύχει με αυτό τον τρόπο και σε αυτά τα χρήματα.

Αυτό είναι το βασικό μέρος της "εξίσωης", η κύρια απορία μου.
Ο τρόπος που ακούω μουσική περιορίζεται λόγω ύπαρξης στο σπίτι "αγριοκάτσικου" (παιδί 2 χρονών :smash: ). Επομένως, είτε ακούμε μαζί μουσική (όταν έχω ρεπό και τον κρατάω εγώ), είτε ακούω όταν αυτός κοιμάται - παίζει στον κήπο κλπ. Είναι εξαιρετικά σπάνιο το να μπορέσω να ακούσω μουσική εντελώς μόνος μου, και ειδικά σε μεγαλύτερες εντάσεις. Επιπλέον, τίθεται εντελώς εκτός συζήτησης η πιθανότητα (εντός των προσεχών 5 ετών) να στήσω στο σαλόνι ηχεία - κολώνες, για λόγους ασφαλείας του παιδιού αλλά και δικούς μου (παντόφλα από την σύζυγο!). Συνεπώς, η σταθερή παράμετρος είναι η μέτρια ένταση, αυτή τέλος πάντων που δεν θα ενοχλήσει τον άλλον (παιδί ή γείτονα στη μεσοτοιχία). Άρα, αυτό που αναζητώ είναι κάτι που να μου μεγαλώσει την «αίσθηση της ορχήστρας» σε φυσιολογικά επίπεδα έτντασης, έστω και σε αποστάσεις ακρόασης στα 2-3 μέτρα (συνήθως ακούω στα 2-3 μέτρα, ενώ η μέγιστη ευθεία απόσταση από τα ηχεία δεν ξεπερνά τα 4μ).

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν, και εξετάζοντας μόνο το ζήτημα του ήχου, τι θα μου δώσει καλύτερα αποτελέσματα:
-Ενεργά τύπου pm0.4, ή
-Κάποιος μέτριας έντασης ενισχυτής με δυνατότητα loudness, παρέα με ένα ζευγάρι ηχεία βάσης λογικού μεγέθους;

Για να κάνω πιο συγκεκριμένο τον προβληματισμό, και μέσα στα οικονομικά όρια που θέτω:

Fostex pm 0.4d ή Pioneer A-10 ή Yamaha A-S201 (οι δύο τελευταίοι, ή κάποιος αντίστοιχος, μαζί με ένα μέτριο ζεύγος μεταχειρισμένων ηχείων).
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
αγαπητε φιλε.......ενα καλο συστημα δεν ειναι για δυνατες εντασεις απαραιτητα.ουτε το 4αρι που λεμε οτι θα ειναι μικρο,δεν εννοουμε παλι για τις εντασεις....απλα δεν θα μπορει να γεμισει τον χωρο σου ...εννοωντας οτι οι χαμηλες θα χανονται στον χωρο μιας και εσυ σαν ακροατης περισσοτερο ακους τον χωρο και οχι το ηχειο.οι χαμηλες συχνοτητες σε μεγαλο χωρο φευγουν πανε περιπατο κατα καποιον τροπο ποσο μαλλον σε χαμηλες -μετριες εντασεις. Τα 3 μετρα ειναι απαγορευτηκα και πολλα για ενεργα ηχεια σε τετοιο χωρο.ακομα και τα 2 νομιζω ειναι πολλα ...ή να πω στο οριο.

Στην θεση σου θα κοιταζα για 6αρι γι αυτον τον χωρο. Τωρα οσο αφορα τους ενισχυτες που εχεις γραψει .... πρωτα παιρνεις τα ηχεια και μετα ψαχνεις να βρεις ενισχυτη κανονικα....
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,418
Θεσσαλονίκη
Ένας μέτριος ενισχυτής μαζί με καλά μεταχειρισμένα ηχεία θα δώσει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από τα ενεργά ειδικά στα χρήματα που δίνεις. Ξέρω ότι πολλοί φίλοι θα διαφωνήσουν αλλά
τα ενεργά δεν είναι φτιαγμένα για να ακούσεις μουσική στο σπίτι ούτε φημίζονται για τον μουσικό όγκο τους. Είναι κουρδισμένα συνήθως πολύ φλατ συνεπώς πρέπει να σου αρέσει αυτό το ύφος. Υπάρχουν και ενεργά που είναι κατασκευασμένα ειδικά για μουσική ακρόαση στο σπίτι αλλά είναι πανάκριβα όπως αυτό που βγάζει η Dynaudio. Τώρα αν δεν μπορείς με τίποτα να πάρεις ηχεία + ενισχυτή τότε κάνεις παραχώρηση και πας σε ενεργά αλλά μόνο με δοκιμή για να είσαι σίγουρος. Και μιά και μιλάμε για παραχωρήσεις να είσαι έτοιμος για πολλές με το budget που έχεις. Πχ ηχεία που να ακούγονται όπως θέλεις σε χαμηλές εντάσεις είναι πολύ ακριβά και θέλουν και ειδικό ενισχυτή. Επίσης για να γεμίσεις με όγκο και μπάσο τέτοιο χώρο θέλεις πολύ καλά ηχεία με μεγάλα γουφερ η σύστημα 2.1.
Άρα να ξέρεις ότι η καλύτερη λύση όπως έγραψε και ο sokmav είναι να πας σε nearfield λύση στο 1.5 με 2 μέτρα για να βγάλεις τον χώρο από την εξίσωση. Καλή επιτυχία και για εμένα το μυστικό είναι να μπορούμε να απολαμβάνουμε την μουσική με ότι μπορεί ο καθένας.