Re: Απάντηση: Φωτογραφική στα 300
Hλία το ξέρω οτι ξέφυγα στην τιμή, αλλά νομίζω πως με καλύπτει σε όλα όσα ζήταγα, οπότε...
...οπότε, με το καλό να την χαρείς!
Θα ήθελα να μου απαντήσεις σε ένα - δύο ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν βλέποντας τις φωτογραφίες του link που ανέβασες.
Κρίνοντας με την εμπειρία σου τις φωτο που είδες νομίζεις πως ο κόκος που έχουν σε iso 400, 500 είναι αρκετός? στα δικά μου μάτια είναι ορατότατος, αλλά ίσως άλλες μηχανές με αυτές τις συνθήκες να τράβαγαν χειρότερες φωτο.
Όπως ήδη εξήγησε ο send, ο θόρυβος είναι ο αναμενόμενος σε αυτή την κατηγορία. Άλλες μηχανές προρυθμίζονται να αφαιρούν περισσότερο θόρυβο και λεπτομέρεια, άλλες λιγότερο. Αν δοκιμάσεις τις ενσωματωμένες ρυθμίσεις αποθορυβοποίησης των μηχανών, ή θές να αφαιρέσεις τον θόρυβο με πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, θα δείς μόνος σου τους συμβιβασμούς που πρέπει αναγκαστικά να γίνουν.
Το ISO 5000, είναι ένα έξυπνο κόλπο αύξησης ευαισθησίας, το κάνει και η FZ-7 μου, και υποθέτω κι άλλα μοντέλα. Δουλεύει παίρνοντας με αλγόριθμο 2 , 4 ή και παραπάνω γειτονικά pixel του CCD και κρατώντας την μέση τιμή τους, οπότε 4 pixel βλέπουν με τετραπλή ευαισθησία απ' ότι 1! Η ευαισθησία αυξάνει αλλά φυσικά αυτόματα μειώνεται η ανάλυση. Αν χρησιμοποιεί 4 pixel τότε έχουμε το 1/4 της ανάλυσης! Χρήσιμο κόλπο, αλλά δεν το εξηγούν όσο θα έπρεπε και αν το εφαρμόσεις σε πλήρη ανάλυση η φωτογραφία μοιάζει υπερβολικά θολή. Στο 1/4 όπου είναι πια η πραγματική της ανάλυση, δίνει αρκετά αποδεκτή λύση που κάποιες φορές χρειάζεται.
Με παρόμοιο τρόπο μπορούν να αυξάνουν και το zoom. Η FZ-7 ενδεικτικά αν ρυθμιστεί σε χαμηλή ανάλυση 3 megapixel δίνει οπτικο zoom 16,5x χρησιμοποιώντας μονο το κεντρικο τμήμα του CCD. Δεν ξέρω όμως αν η 550 κάνει το ίδιο στα 18x, δεν το έψαξα. Αλλά μιας και το κάνει στα ISO θα το υποπτευόμουν και στο zoom. Ψάξ' το καλού κακού.
Θα περίμενα αναλυτικό test απ' το dpreview για να δώ κατά πόσο ο φακός ανταποκρίνεται σωστά και οι υπόλοιπες προδιαγραφές επιβεβαιώνονται.
Είναι πάντως γεγονός ότι σε αυτά τα χρήματα, σε αυτή την κατηγορία, δίνει πολλά πράγματα στον χομπίστα που θέλει να δοκιμάσει λίγο απ' όλα!
Αν χρειαστείς τα ίδια αλλά ποιοτικότερα (σε slr προφανώς) η τιμή πάει πολύ πάνω...