Re: Απάντηση: Φωτογραφική στα 300
Ποιά μηχανή προτείνετε με ευρυγώνιο φακό, κάποιο επαρκές zoom και is?
Δεν ξέρω, αλλά εγώ δεν βρήκα καμία.
Μα όπως θέτεις το πρόβλημα η 550 σε καλύπτει μια χαρά!
Αν δεν βγάζεις άκρη απ' τα παρόμοια χαρακτηριστικά διαφόρων μοντέλων, μπορείς να δείς το πρόβλημα απ' την άλλη του πλευρά. Δες τις φωτογραφίες που έχεις τραβήξει με την προηγούμενη μηχανή σου, σκέψου τι θα ήθελες διαφορετικό και κινήσου πρός αυτή την κατεύθυνση! Αξιολόγησε τις προτεραιότητές σου και θα επιλέξεις ευκολότερα.
Ψάχνοντας την τέλεια μηχανή για όλες τις δουλειές είναι μάλλον ουτοπικό.
Όσο για το αδύναμο φλας της Sony σου, μην νομίζεις ότι κάποιο άλλο μοντέλο με πιο δυνατό φλας θα σου λύσει το πρόβλημα. Κανένα δεν κάνει την νύχτα μέτρα, όλα σε κάποια μέτρα τελειώνουν και αν ρυθμιστούν στο μέγιστο θα υπερφωτίσουν τα κοντινότερα αντικείμενα.
Χρησιμοποιώντας όσο το δυνατόν μεγαλύτερη τιμή ISO, μπορείς να αποφύγεις εντελώς το φλάς και να αρκεστείς στον φωτισμό του χώρου, αλλά είπαμε ήδη τους περιορισμούς της συγκεκριμένης επιλογής... Αν και το προτιμώ σαν λύση, είναι πολύ μακρυά απ' το ιδανικό!
Βάζουμε προτεραιότητες βάση αναγκών και προχωράμε ελπίζοντας στους ελάχιστους συμβιβασμούς!