Παιχνίδι με διάφορα υλικά για σήμερα.
Ήθελα να φτιάξω ένα ρολόι τοίχου καιρό τώρα, αλλά δεν έβρισκα έτοιμο το σχέδιο που είχα φανταστεί, οπότε, το σχεδίασα στο Photoshop, φροντίζοντας να βάλω τις κατάλληλες γραμμές στα (8, 9, 6,4 και 0), έτσι ώστε όταν θα κοπούν στο laser να μην χάσουν το σχήμα τους.
Πήρα ένα κομμάτι plexiglass μαύρο, (30x30) και το έκοψα στο laser και βγήκε πολύ ωραίο.
(σας ανέβασα και το αρχείο του lightburn αν θέλετε να το τυπώσετε)
![02.jpg 02.jpg](https://d1det0hdqz4sg.cloudfront.net/data/attachments/189/189037-32081dc68deab198b124b7f5336f2132.jpg)
Έβαλα το plexiglass μέσα στο κουβαδάκι που χρησιμοποιώ σαν καλούπι .
Έφτιαξα μια μικρή ποσότητα υγρού γυαλιού, πρόσθεσα μια έντονη μεταλλική πορτοκαλί mica, και αφού το άφησα για 35 λεπτά να γίνει πιο πυκνόρρευστο, γέμισα τους αριθμούς με σύριγγα (και πολλή υπομονή, ως συνήθως
![03.jpg 03.jpg](https://d1det0hdqz4sg.cloudfront.net/data/attachments/189/189036-c0f3e0f814181b0a6ed0cdbeb874938b.jpg)
Ωραίο βγήκε. Ξεκόλλησα με υπομονή τις ταινίες που είχα βάλει για να μη διαρρεύσει το υγρό γυαλί και έκανα κάποιες πρώτες διορθώσεις στα ξέφτια που δημιουργήθηκαν με κοπίδι κλπ.
Ωραίοι και ανάγλυφοι βγήκαν οι αριθμοί
![04.jpg 04.jpg](https://d1det0hdqz4sg.cloudfront.net/data/attachments/189/189035-e839e9d22035567dcb9dd3d0c046efd5.jpg)
Μετά, πήρα ένα από τα δυο “στεφάνια” που μου είχαν περισσέψει από την κατασκευή του segmented bowl που είχα φτιάξει πρόσφατα. Ομως, ήταν πολύγωνο και δεν μου άρεσε. Έτσι, το κόλλησα πάνω σε ένα hardboard και το έκοψα στρόγγυλο στην κορδέλα. Στη συνέχεια, του άνοιξα μια εσωτερική κυκλική πατούρα με το ρούτερ ώστε να πάει εκεί και να χωνευτεί το πλεξι.
![05.jpg 05.jpg](https://d1det0hdqz4sg.cloudfront.net/data/attachments/189/189034-4456be6a4e2f235db2d22212fe2b5305.jpg)
Το έτριψα και το πέρασα sanding sealer και finishing oil για να γυαλίσει ωραία.
![06.jpg 06.jpg](https://d1det0hdqz4sg.cloudfront.net/data/attachments/189/189033-efdc54d69b8252317421ced7e7e1acce.jpg)
Βίδωσα πάνω στην πλάκα έναν τελείως αθόρυβο μηχανισμό συνεχούς ροής που πήρα πρόσφατα από το amazon, έβαψα τους μαύρους δείκτες με ωραία μεταλλικά ακρυλικά χρώματα της Amsterdam και έβαλα και ένα σετάκι με ledάκια που είχα πάρει από το Jumbo με 2€
(ΟΚ, θα χρειαστεί να βάλω ένα μικρό τροφοδοτικό για να μη γεμίζω κάθε τόσο τις μπαταρίες, αλλά αυτό είναι εύκολο). Τα πάντα στερεωθήκαν με το πιστόλι υγρής σιλικονης.
![07.jpg 07.jpg](https://d1det0hdqz4sg.cloudfront.net/data/attachments/189/189032-70bd348ab292770d33b42a1a168060d5.jpg)
Έγινε πολύ ωραίο έτσι που φωτίστηκαν οι αριθμοί και το πορτοκαλί τσέρκι γύρω από το μαύρο plexiglass.
Αυτή η διαφάνεια του υγρού γυαλιού είναι τέλεια σε τέτοιες κατασκευές
![08.jpg 08.jpg](https://d1det0hdqz4sg.cloudfront.net/data/attachments/189/189031-fd80308f8e03a8457192c7250373de3a.jpg)
Το δοκίμασα σε διάφορους τοίχους .…
![09.jpg 09.jpg](https://d1det0hdqz4sg.cloudfront.net/data/attachments/189/189030-5ef767c658a98c00734394743a015327.jpg)
Πολύ ευχάριστη και οικονομική κατασκευή.
Αν θέλετε κάποια διευκρίνιση, μετά χαράς.